Kolorowa czapka na lato – co Ty na to?

Słoneczne, wiosenne dni zachęcają już do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Choć wiosna dopiero niedawno się zaczęła, już teraz warto pomyśleć o ochronie przeciwsłonecznej dla swojego malucha. Od teraz bowiem będziemy spędzali coraz więcej czasu na zewnątrz. Jaka kolorowa czapka na lato będzie najlepszym wyborem?

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym UV – nie tylko latem

Promienie słońca zawierają niewidoczne dla nas promieniowanie ultrafioletowe określane jako UV. Dzieci są wrażliwsze i bardziej narażone na to promieniowanie niż dorośli. Dlatego bardzo ważne jest, by zapewnić im prawidłową opiekę i ochronę przed niekorzystnym wpływem słońca w cieplejszych miesiącach. I to nie tylko latem, już wiosną odczuwamy bowiem wpływ promieniowania. Nakrycie głowy jest ważną składową skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, o której nie można zapomnieć. Warto więc poświęcić tej kwestii więcej uwagi.

Czapka na lato dla dzieci – jaka będzie najlepsza?

Czapki letnie dziecięce mają do odegrania ważną rolę, a ich główną funkcją nie jest wbrew pozorom dodanie uroku letnim czy wiosennym stylizacjom. Nakrycia głowy na lato mają chronić dzieci przed zbyt intensywnym słońcem. Odwrotnie do modeli na zimę, czapki te mają chronić przed przegrzaniem i gorącem, a nie zatrzymywać i zapobiegać utracie ciepła. By jednak dobrze pełniły swoje funkcje, trzeba wybrać odpowiednie modele, które nie tylko zostały zaprojektowane z uwzględnieniem dziecięcych potrzeb, ale spełniają także pozostałe kryteria skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.

kolorowa czapka na lato

Dobra czapka na lato:

  • Jest wykonana z lekkiej tkaniny, która przepuszcza powietrze. Wykorzystanie do projektów oddychających tkanin pozwala utrzymać optymalną temperaturę nawet gdy na zewnątrz temperatury są wysokie. Sprawdzają się materiały naturalne, które szybko odprowadzają wilgoć ze skóry, jak np. bawełna, muślin, len. Czapki na lato bezpośrednio przylegają do głowy, powinny więc być wykonane z delikatnego, miękkiego, przyjemnego dla skóry materiału.
  • Posiada dopracowaną konstrukcję. Konstrukcja letniego nakrycia głowy powinna pozwalać na szybką wymianę ciepła i zapewniać dobrą wentylację. Fason powinien także uwzględniać praktyczne potrzeby dzieci, jak np. to, że czapka nie może uciskać głowy, skroni czy czoła. Bardzo dobrym wyborem są czapki letnie dla dzieci, które mają regulację obwodu, możliwość regulowania szerokości w postaci wiązania lub gumeczek. Każda czapka letnia musi być dobrze dopasowana, by była wygodna i chętnie noszona. Dla młodszych dzieci doskonałym wyborem są czapeczki i kapelusze z troczkami, które chronią przed ściąganiem i zsunięciem czapki.
  • Chroni newralgiczne miejsca na ciele dziecka. Istnieje wiele modeli czapek na lato, w tym popularne bejsbolówki, wiązane chustki na głowę, dziewczęce kapelusze z rondem czy czapki w typie legionisty z okapem. Każda ma swoje wady i zalety. Warto uwzględnić to podczas wyboru, wszystko bowiem zależy od Waszych aktualnych potrzeb. Najbezpieczniejsze i chętnie polecane są czapeczki z okapem lub szersze kapelusz z rondem, które zakrywają nie tylko głowę i twarz, chronią też oczy i osłaniają szyję i kark. Bowiem te miejsca są najmocniej narażone na promieniowanie ultrafioletowe.

Letnie nakrycie głowy na różne okazje

By czapka na lato się sprawdziła, trzeba dopasować ją do okoliczności, podobnie jak każdy inny element garderoby. Jeśli poszukujemy czapki na co dzień, powinniśmy zadbać by była jak najbardziej funkcjonalna. Ważne także, w jakich okolicznościach będziemy spędzać czas.

Na pieszej wycieczce najważniejszy będzie komfort termiczny, jaki zapewni nakrycie przy dużym wysiłku, lekkość i szybkie odparowywanie wody stają się właściwościami kluczowymi. Natomiast czapeczka na piknik w lesie nie musi być tak praktyczna jak model, który ma służyć na całodniowy pobyt nad wodą. W takim przypadku warto uwzględnić, że powierzchnia wody także odbija promieniowanie (nawet od 5 do 10%), ono także jest szkodliwe i nie można o nim zapominać. Podobnie też nakrycie głowy na lato wykorzystywane podczas kąpieli powinno być wykonane z materiałów szybko schnących np. z muślinu. Maluch powinien mieć czapkę cały czas na głowie, nawet podczas pluskania w wodzie.

kolorowa czapka na lato

Bo kolor ma znaczenie…jakie letnie nakrycie głowy sprawdzi się najlepiej?

Kolorowe czapki na lato nie tylko ładnie się prezentują, ale dzieci zakładają je chętniej. Żółta, zielona, błękitna, miętowa – dzieci lubią kolorowe ubrania i to samo dotyczy letnich nakryć głowy. Choć jak wspominaliśmy, wygląd nie jest najważniejszy, to jeśli idzie w parze z funkcjonalnością i jakością, to warto postawić na taki model. Czapki na lato w wielu kolorach można znaleźć u polskiej marki MyBasic. Z pewnością warto przejrzeć wszystkie kolory, a jest ich naprawdę dużo. Można wybrać dla dziecka jego ulubioną barwę, co z pewnością zachęci do noszenia takiej czapki.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że najlepszym wyborem na lato jest białe nakrycie głowy. Kolor ten odbija promienie słoneczne. Czarny natomiast pochłania światło, przez co szybko się nagrzewa. W przypadku czapek letnich to bardzo niekorzystne zjawisko. Jasny kolor czapki zapewni komfort i niższą temperaturę. I choć biały brudzi się najmocniej, warto poszukać wraz z dzieckiem kompromisu kolorystycznego – może pastele będą dobrym wyborem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo