obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka należy do podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Poprzez regularne skracanie paznokietków dziecka zapobiegamy zadrapaniom i zbieraniu się zanieczyszczeń, w tym bakterii. Dla niektórych rodziców obcinanie paznokci u niemowląt może stanowić to nie lada wyzwanie. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się z początku wydawać, a z każdym kolejnym razem nabiera się coraz większej wprawy. Oto kilka wskazówek jak poprawnie obciąć paznokcie u noworodka. • Dzięki regularnemu skracaniu ostrych paznokci u noworodka dziecko nie zadrapie się.
 • Paznokcie najlepiej obcinać po kąpieli, ponieważ są wtedy zmiękczone przez co czynność ta jest o wiele łatwiejsza.
 • Do obcinania paznokci u niemowląt używa się zaokrąglonych nożyczek lub małych cążków.
 • Pierwsze obcinanie paznokci u noworodka należy wykonać dopiero po powrocie ze szpitala. Najlepiej zaczekać z tym około 2 tygodnie po narodzinach.
 • Zalecane jest obcinanie paznokci dziecku raz na tydzień. Jednak jeżeli rosną szybko, należy robić to częściej.
 • Paznokci nie można obciąć zbyt krótko, ponieważ grozi to ich bolesnym wrastaniem.

Obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u niemowląt i noworodków jest podstawową czynnością pielęgnacyjną. Paznokcie rozwijają się i rosną w życiu płodowym, dlatego zazwyczaj, kiedy dziecko przychodzi na świat, są one już nieco za długie i ostre, ale jednocześnie bardzo cienkie, miękkie i delikatne.

Wielu młodych rodziców odczuwa pewne obawy przed skracaniem paznokci dziecka. Największą z nich jest przypadkowe skaleczenie malucha. Zwykle jest to niepotrzebny strach, a po nabraniu wprawy obcinanie paznokci u niemowlaka nie stanowi już najmniejszego problemu.

Obcinanie paznokci u niemowląt ma duże znaczenie higieniczne. Pod płytką paznokcia gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia, w tym także drobnoustroje, które niemowlę może przenieść wkładając rączki do buzi. Ponadto długie i ostre paznokcie powodują zadrapania na ciele niemowlaka (zwłaszcza na buzi). Nawet niewielka rana może stanowić źródło zakażenia bakteryjnego.

Kiedy obciąć paznokcie noworodkowi?

Wielu rodziców, zwłaszcza tych, którym urodziło się pierwsze dziecko, zastanawia się, kiedy obciąć paznokcie noworodkowi po raz pierwszy. Niestety, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim nie należy robić tego zaraz po porodzie, czyli podczas pobytu w szpitalu – dookoła znajduje się dużo różnych drobnoustrojów (bakterii, wirusów), a układ odpornościowy noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Dlatego w przypadku nawet drobnego skaleczenia może dojść do zakażenia rany.

Pierwsze obcinanie paznokci u noworodka powinno odbyć się w domu, minimum po 3 dniach od opuszczenia szpitala. Z racji tego, że u większości dzieci między płytką paznokcia a opuszką palca znajduje się cienka błona, a paznokieć jest cienki, dobrze jest odczekać z tego typu pielęgnacją nawet 2 tygodnie. Poza tym pierwsze paznokcie są na tyle cienkie, że same się wykruszają.

Obcinanie paznokci u noworodka powinno odbywać się regularnie. Tempo wzrostu płytki paznokcia jest indywidualne, w większości przypadków wystarczy pielęgnować paluszki u rąk minimum raz w tygodniu (lub co kilka dni). Natomiast paznokcie u stóp zwykle rosną zdecydowanie wolniej, dlatego trzeba obcinać je co około 2 tygodnie.

Czym obcinać paznokcie u niemowlaka?

Obcinanie paznokci u noworodków i niemowląt powinno odbywać się przy pomocy odpowiednich akcesoriów, dzięki czemu czynność zostanie wykonana precyzyjnie. Rodzice powinni zaopatrzyć się w małe nożyczki specjalnie przeznaczone do pielęgnacji małych dzieci. Ich końcówki powinny być tępe i zaokrąglone, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego skaleczenia.Można skorzystać także ze specjalnych cążek. Obcinacz do paznokci dla niemowląt posiada specjalny uchwyt, dzięki któremu rodzicom wygodnie jest go trzymać i nim operować. Akcesoria do obcinania paznokci niemowląt są bezpieczne w użyciu i dostosowane do małych, cienkich paznokci, dlatego jest to dobra alternatywa dla nożyczek.

Jak obcinać paznokcie u noworodka?

Początkowo paznokcie u noworodka najlepiej obcinać podczas snu lub kiedy dziecko właśnie skończyło jeść – jest ono spokojne i nie wierci się. Natomiast, kiedy maluch zacznie rosnąć, a płytka paznokcia zacznie stawać się coraz twardsza, do pielęgnacji trzeba przystąpić zaraz po kąpieli.

Aby obciąć paznokcie u noworodka należy chwycić paluszek (lekko uciskając opuszkę) i przy pomocy nożyczek lub obcążek delikatnie uciąć fragment wystający ponad skórę. Można poprosić drugiego rodzica o pomoc – powinien on przytrzymać sztywno rączkę dziecka. Na zakończenie warto dotknąć paznokcia swoim palcem, aby sprawdzić czy nie pozostały żadne „zadziorki”.Niezwykle ważne jest prawidłowe obcinanie paznokci – te u rączek trzeba obcinać półokrągło, natomiast u stóp na prosto. Dzięki temu nie będą one wrastały w skórę. Należy pamiętać, że nie wolno obcinać ani wycinać żadnych skórek wokół paznokcia, ponieważ grozi to zakażeniem.

Obcinanie paznokci u noworodka: skaleczenie

Może się zdarzyć, że podczas obcinania paznokci u noworodka dojdzie do skaleczenia. Skóra tak małego dziecka jest bardzo delikatna i silnie ukrwiona, dlatego nawet niewielkie draśnięcie powoduje jej przerwanie i pojawienie się krwawiącej ranki. W takim przypadku należy:

 • przemyć rankę solą fizjologiczną,
 • przyłożyć do rany jałowy wacik lub gazik,
 • delikatnie uciskać ranę dopóki krew nie zostanie zatamowana.

Zwykle powstała rana goi się bardzo szybko. Jednak przez kilka dni trzeba uważać, żeby jej nie uszkodzić (np. podczas ubierania), ponieważ może dojść do ponownego krwawienia.

Wrastający paznokieć u noworodka

Wrastający paznokieć u noworodka jest najczęściej skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji. Najczęściej problem dotyczy dużego palca stopy. Wrastający paznokieć można rozpoznać po:

 • zaczerwienieniu wokół paznokcia,
 • obecności wydzieliny na skórze wokół paznokcia,
 • opuchliźnie,
 • tkliwości podczas dotyku.

Kiedy zauważymy wrastający paznokieć, u niemowląt należy przyłożyć do jego płytki gazik nasączony delikatnym środkiem dezynfekującym (Octenisept) i udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni, czy nie doszło do zainfekowania paznokcia, a następnie przypisze odpowiednią maść i płyn lub zadecyduje o innej terapii. Nie jest zalecane leczenie wrastającego paznokcia u niemowlęcia na własną rękę.


Źródła:

Jaśniewska E., Poradnik młodej mamy (http://idealnawyprawka.pl/wp-content/uploads/2017/01/poradnik-mlodej-mamy.pdf).

Załęska-Żyłka I., Higiena stóp w profilaktyce unguis incarnatus, Probl Hig Epidemiol 2009, 90(1): 18-21 (http://www.phie.pl/pdf/phe-2009/phe-2009-1-018.pdf)