Co widzi noworodek? Sprawdź, jak twój maluch postrzega świat miesiąc po miesiącu

Po narodzinach dziecko bardzo nieśmiało otwiera oczy i wyraźnie widać, że reaguje na otaczające je światło. Jednak, czy twój maluch widzi świat tak jak ty? Czy rozpoznaje twarze, kolory, kształty? Naukowcy dokładnie zbadali tę kwestię.

Po narodzinach nasz maluch ma zapuchnięte oczka i chociaż będzie mógł je otworzyć, będzie robił to niechętnie. To prawda, że już w brzuchu mamy, malec zaczyna reagować na bardzo wyraźne zmiany natężenia światła. Oznacza to, że bez problemu rozpoznaje, kiedy jest jasno a kiedy ciemno. Jednak udowodniono, że zmysł wzroku jest prawie najsłabiej rozwiniętym zmysłem noworodka. Światło dzienne w porównaniu z tym przedostającym się przez skórę mamy jest zbyt ostre, dlatego malec długo ma zamknięte oczy. Kiedy już je otworzy, świat odsłania przed nim wiele nowych, wizualnych atrakcji. Jednak, czy wszystko to, co nas otacza jest już widoczne dla noworodka? Co widzi nasz malec?

Co widzi noworodek?

Kiedy noworodek w końcu otworzy oczy, to co widzi ma niewiele wspólnego z tym, co widzą dorośli. Ostrość obrazu szacuje się na około 10 % twojej ostrości wzroku. Malec nie widzi kształtów ani kolorów. Obraz, który do niego dociera jest płaski, szary i zamazany. Odległość na jaką widzi noworodek to od 20 do 30 centymetrów. Dodatkowo po przeprowadzonych badaniach, naukowcy dostrzegli, że nowonarodzone dzieci najlepiej widzą to, co jest na obrzeżach a nie w centrum. Dzieje się tak do pierwszego miesiąca.  

Kiedy dziecko widzi normalnie? Kiedy maluch zobaczy twarze i kolory?

Po miesiącu dziecko będzie widziało już na 60 centymetrów i zacznie rozpoznawać kolor zielony. W trakcie drugiego miesiąca życia twój maluch rozpoznaje już poszczególne twarze dorosłych. Zdarza się, że zaczyna wodzić wzrokiem za wolno ruszającymi się przedmiotami. Trzeci i czwarty miesiąc to intensywny rozwój tego zmysłu. Dziecko zaczyna ruszać gałkami ocznymi i wyraźnie wodzi wzrokiem za przedmiotami i osobami. Nadal widzi rozmycie, ale już pojawia się przestrzenność, trójwymiarowość. Dziecko zaczyna dostrzegać swoje dłonie. Obserwuje je i wkłada do buzi. Potrafi niedokładnie, ale jednak już w pewnym przybliżeniu oszacować odległość. W tym czasie do malucha zaczyna docierać kolor niebieski i żółty. Piąty i szósty miesiąc to miesiąc stóp, które są już teraz dla małego dobrze widoczne i fascynujące. Pole widzenia jest zwiększone i malec zaczyna wyraźnie poruszać główką. Roczny malec potrafi już ocenić odległość i dostrzec detale. Jego pole widzenia jest już bliskie zasięgowi pola widzenia osoby dorosłej.

Wybór zabawek dla noworodka i małego dziecka. Dobierz je do możliwości wzrokowych

Jak pisaliśmy wyżej, malec zaczyna rozpoznawać dany kolor na różnym etapie rozwoju wzroku. Staraj się dobierać dla niego książeczki kontrastowe (czarno zielone albo czarno czerwone) oraz zabawki w kształtach, które akurat malec widzi, bądź zaraz będzie widział. Możesz pobawić się fakturą, kupić szeleszczącą szmatkę w różnych teksturach.
Najlepiej wystrzegaj się zabawek interaktywnych, świecących i grających. Im później wprowadzisz takie zabawki, tym lepiej dla twojego dziecka. Przebodźcowanie jest negatywne na każdym etapie rozwoju, nie mówiąc już o noworodku i jego dopiero kształtujących się zmysłach.

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo