Zdrowa pupa noworodka – jak dbać o okolice podpieluszkowe?

Skóra dziecka, zwłaszcza w okolicy podpieluszkowej, łatwo ulega podrażnieniom i odparzeniom. Ryzyko takich uszkodzeń w okresie niemowlęcym jest duże, jednak przestrzegając dobrych praktyk pielęgnacyjnych, można je znacząco zmniejszyć. Jak dbać o pupę noworodka? Przeczytaj!

Jaki krem do pupy dla noworodka?

Często mówi się, że najlepszy krem do niemowlęcej pupy to ten z tlenkiem cynku. Rzeczywiście taki kosmetyk świetnie sprawdza się u dzieci, jednak tylko wtedy, gdy na ich skórze pojawią się odparzenia. Tlenek cynku ma właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran. Po preparaty z jego zawartością sięga się w wyjątkowych sytuacjach, aby złagodzić odparzenia i wesprzeć naturalne procesy regeneracyjne. Taki kosmetyk jest potrzebny, lecz nie na co dzień. Dobrze mieć go w zanadrzu, by w razie potrzeby móc szybko skorzystać. 

Wybierając krem z tlenkiem cynku dla dzieci, warto zwrócić uwagę na jego konsystencję. Tłuste, ciężkie pasty są trudne do rozsmarowania, łatwo się nimi pobrudzić, a ich pozostałości trudno zmyć. Poza tym, nieprawidłowo użyte niosą ryzyko podrażnień. Znacznie lepiej sprawdzają się lekkie emulsje, które mają podobne stężenie tlenku cynku, a przy tym alantoinę, pantenol i naturalne oleje (jak preparat Sensi Baby). Taki kosmetyk można bez problemu zaaplikować, a potem spłukać, nie wysusza skóry i jest bezpieczny od pierwszych dni życia. 

Jeśli chodzi o krem do codziennej ochrony okolicy podpieluszkowej, powienien być to preparat przede wszystkim natłuszczający. Skóra pokryta jego cienką warstwą jest chroniona z jednej strony przed przeznaskórkową utratą wody, a z drugiej przed działaniem czynników drażniących (kałem i moczem). Dzięki temu zachowuje prawidłową kondycję i pełną funkcjonalność. Szczególnie polecane są maści z olejem z wiesiołka (to cenne źródło cennych kwasów GLA tak ważnych dla elastyczności i nawilżenia skóry), jak Linoeparol Intensive, w której składzie ponadto znajduje się natłuszczająca lanolina, tworzy na skórze film ochronny i witamina E, znana ze swych właściwości antyoksydacyjnych. 

W jaki sposób przewijać noworodka?

Przewijanie noworodka wydaje się zadaniem dziecinnie prostym, jednak pierwsze zmiany pieluszki mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem, które zaczyna się od westchnienia „jak się za to zabrać?”. Dziecko można przewinąć wszędzie, nie tylko na przewijaku, ale też na podłodze czy łóżku. Ważne, by niemowlę było bezpieczne (nie można spuszczać go z oczu!), a pod ręką znajdowały się wszystkie potrzebne akcesoria. Wacik i kubek czystej, ciepłej wody. Krem do ochrony okolicy podpieluszkowej i czysta pieluszka na zmianę. 

Przewijanie noworodka składa się z czterech kroków – oczyszczenia skóry, osuszenia, wietrzenia i zabezpieczenia. Zadanie nie może ograniczać się do zmiany czystej pieluchy na brudną. Pupę trzeba umyć, zawsze w kierunku „od przodu do tyłu”. Do mycia najlepiej sprawdzi się wacik i czysta woda. Mokre chusteczki zwykle, zamiast ułatwić zadanie, utrudniają je, ponieważ zawarte w nich substancje mogą uczulać i podrażniać delikatny naskórek. Czasem okazuje się podczas przewijania, że zwykłe przemywanie nie wystarczy – trzeba przygotować kąpiel. Warto dodać do niej gotowy krochmal (np. Atoperal Baby Plus), który jest w 100% naturalny, ekologiczny i, co najważniejsze, korzystny dla niedojrzałej skóry. Kąpiel w krochmalu jest tradycyjnym sposobem na łagodzenie podrażnień i ukojenie wrażliwej skóry. To alternatywa dla sztucznych, mocno pieniących się płynów i konkretne wsparcie przy odparzeniach.

Skóra po umyciu koniecznie musi zostać osuszona. Pozostawiona w pachwinach i fałdkach wilgoć po pewnym czasie maceruje powierzchowne warstwy skóry, raniąc ją. Dlatego ten etap jest tak ważny. Do osuszania pupy dziecka świetnie sprawdzają się pieluszki bambusowe, które dobrze wchłaniają wodę. Dla pewności, warto też pozostawić rozebranego od pasa w dół dzidziusia przez chwilę na powietrzu. W trakcie zaledwie dwóch, trzech minut, odparują resztki wilgoci, a skóra pooddycha. Tak przygotowana jest gotowa do posmarowania kremem – ochronnym lub na odparzenia. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie nakładać na nią zbyt grubej warstwy maści. Duża ilość niczym „betonowy mur” ogranicza dostęp powietrza, a ponadto osłabia możliwości absorpcyjne pieluchy. Wystarczy wycisnąć troszeczkę preparatu, tyle, co ziarnko grochu, i cieniutką warstwą rozsmarować w okolicy podpieluszkowej. 

Podsumowując, aby zadbać o zdrową skórę noworodka nie wystarczy częsta zmiana pieluszek. Podczas każdego przewijania trzeba dokładnie umyć i osuszyć okolicę podpieluszkową, a potem zabezpieczyć ją cienką warstwą kremu. Powinien być to lekki krem natłuszczający do codziennej pielęgnacji pupy, przeznaczony od pierwszych dni życia. Musi mieć prosty i naturalny skład. Jeśli dojdzie do odparzeń, potrzebna będzie maść z tlenkiem cynku o lekkiej konsystencji i silnych właściwościach nawilżających – stosuje się ją w razie potrzeby, a nie na co dzień! Na co dzień natomiast warto korzystać z krochmalu do kąpieli, polecanego zwłaszcza latem, w upalne dni i w przypadku wystąpienia zaczerwienienia, podrażnienia skóry.

OTC/07563/01/21

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo