Jak wybrać kosmetyki dla dziewczynek?

Już małe dziewczynki podglądają swoje mamy i podejmują pierwsze próby wykonania makijażu.

Czy nam się to podoba, czy nie – dziewczynki chcą się malować i używać kosmetyków. Naszym zadaniem, jako rodziców, jest wybierać produkty, które mają dobre składy – dzięki temu minimalizujemy ryzyko powstania podrażnień i reakcji alergicznych.

Już małe dziewczynki podglądają swoje mamy i podejmują pierwsze próby wykonania makijażu. Która z nas nie znalazła swojej szminki na wpół zjedzonej albo artystycznie rozmazanej na ścianie… 🙂 A tak na poważnie – w tym, że dzieci chcą czasem psiknąć się perfumami (są dla nich specjalne delikatne mgiełki), pomalować usta pachnącym balsamem czy użyć dla zabawy cieni do powiek i lakieru do paznokci, nie ma nic dziwnego. Robią to poprzez naśladowanie i sprawia im to frajdę. Nastolatki są już, oczywiście, bardziej świadome swoich potrzeb, ale wkroczenie w świat dorosłych kosmetyków bywa dla nich problematyczne. Dlatego starajmy się jak najwięcej podpowiadać.

Po 1: na co dzień nie dzielmy się z pociechami produktami, których same używamy – to niezbyt higieniczne. Nauczmy je, że kosmetyki do makijażu powinny mieć jedną właścicielkę.

Po 2: często tanie kolorowe zestawy dla dzieci mają nie do końca przyjazne składy – a warto wiedzieć, że im ten jest krótszy i bardziej naturalny, tym lepiej. Kosmetyki dla dziewczynki po prostu muszą być dobrej jakości.

Po 3: przed wprowadzeniem nowego kosmetyku należy wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie ciała, np. na przedramieniu.

Kosmetyki dla dziewczynek 10 lat i w podobnym wieku – składniki pożądane

W kosmetykach pielęgnacyjnych i do makijażu przeznaczonych dla nastolatek warto szukać m.in.:

  • olejów – najlepiej ekologicznych i organicznych, np. makadamia, jojoba, z wiesiołka;
  • wyciągów roślinnych – łagodzą i mają właściwości przeciwzapalne, wspomagają cerę alergiczną, np. aloes, rumianek, nagietek lekarski;
  • składników nawilżających – wzmacniają warstwę ochronną naskórka, np. D-panthenol, alantoina, gliceryna, lanolina.

Zwróćmy też uwagę na detergenty wymienione w składzie INCI. Przyjazny jest chociażby Coco-Glucoside – to naturalna i łagodna substancja z oleju kokosowego.

Kosmetyki dla nastolatek – których składników unikać?

Czy kosmetyki dla dziewczynek 11 lat a kosmetyki dla dziewczynek 12 lat to pod tym względem jakakolwiek różnica? Nie. Substancje szkodliwe mogą wyrządzić krzywdę skórze w każdym wieku, na dobrą sprawę również my, jako osoby dorosłe, powinnyśmy na nie uważać. Pod lupę weź głównie:

  • fenoksyetanol – popularny konserwant, toksyczny. Odkryto, że jest odpowiedzialny za wiele przypadków zapalenia skóry. Naukowcy sprawdzają też jego negatywny wpływ na układ nerwowy;
  • pochodne ropy naftowej, oleje mineralne – są odpowiedzialne za powstawanie zaskórników, ponieważ tworzą na skórze dosyć szczelną warstwę. Z tego względu u nastolatek są szczególnie niepożądane;
  • SLS, SLES – substancje myjące, które sprawiają, że kosmetyk się pieni. Wymiatając ze skóry zanieczyszczenia, mocno ją także wysuszają i mogą podrażniać. Odkryto też zależność między regularnym stosowaniem preparatów z SLS i SLES a atopowym zapaleniem skóry;
  • PEG i PPG – emulgatory, które mogą być przyczyną świądu i pokrzywki. Rozpulchniają skórę, teoretycznie w dobrym celu – aby przepuszczała w głąb składniki odżywcze. Niestety, razem z nimi przedostają się tam również drobnoustroje.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo