Kocyk niemowlęcy to niezbędny element wyprawki. Pełni wiele funkcji i przydaje się na różne okazje: do nakrywania, spowijania, jako pościel do łóżeczka lub kołyski czy okrycie wierzchnie do nosidełka. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i skąd mieć pewność, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa?
Dlaczego skóra niemowlęcia jest wrażliwa?
Czy wiesz, że skóra noworodka jest nawet pięć razy cieńsza niż dorosłego? Niezwykle cienką i delikatną skórę pokrywa jeszcze słabo rozwinięty płaszcz hydrolipidowy, którego zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. A mniejsza liczba włosów i gruczołów potowych nie zapewnia właściwej termoregulacji. Dlatego maluchy są narażone zarówno na przegrzanie, jak i wychłodzenie organizmu. Z tego powodu wybierając koce dla niemowląt warto przede wszystkim kierować się jego jakością. Jednym z jej wyznaczników jest wykorzystany w produkcji materiał.
Jakie materiały są bezpieczne dla niemowląt?
Dlaczego wybór materiału jest tak ważny? Jak już zostało wspomniane, skóra niemowlęcia jest wyjątkowo cienka i wrażliwa, a do tego nie zapewnia odpowiedniej termoregulacji. Zatem, aby nie narazić dziecka na przegrzanie lub wychłodzenie należy stosować materiały oddychające, które utrzymują właściwą temperaturę ciała. Bawełna organiczna zapobiega nadmiernemu poceniu się. Z kolei tkanina bambusowa ma właściwości antybakteryjne i kojące, nie gromadzi kurzu ani roztoczy. Co jest niezmiernie ważne dla dziecka z alergią.
Nawet jeśli spotkasz produkt z bawełny, sprawdź najpierw, czy posiada on certyfikaty jakości. Mając do wyboru koc z bawełny lub z bio bawełny, zdecydowanie wybierz ten drugi. Dlaczego? Bawełna organiczna uprawiana jest w sposób ekologiczny, z użyciem jedynie naturalnych nawozów. W przypadku zwykłej bawełny, coraz częściej w jej uprawie stosowane są substancje chemiczne.
Poznaj właściwości bawełny organicznej:
- pozwala skórze oddychać,
- dobrze pochłania wilgoć,
- ma właściwości termoregulacyjne,
- jest trwalsza od zwykłej bawełny, która się szybko przeciera,
- chroni ciało przed przegrzaniem i wychłodzeniem,
- jest całkowicie bezpieczna dla skóry.
Śpijcie spokojnie… – zaufaj certyfikatom jakości
Wybierając kocyk dla noworodka zwróć uwagę na certyfikaty, są one gwarantem bezpieczeństwa. Potwierdzeniem wysokiej jakości materiału użytego do produkcji wyrobu są: Oeko-Tex Standard 100 oraz GOTS. Dzięki nim możemy mieć pewność, że wykorzystana tkanina jest wolna od szkodliwych substancji m.in.: pestycydów, sztucznych substancji alergizujących, barwników azowych, ekstrahowalnych metali ciężki, organicznych związków cyny, chlorofenoli, formaldehydu.
O ile Oeko-Tex Standard 100 koncentruje się na właściwościach gotowych półproduktów i produktów, o tyle GOTS uwzględnia także kryteria społeczne i ekologiczne, takie jak: standardy pracy, sprawiedliwy handel, przejrzystość łańcucha dostaw, surowce przyjazne środowisku czy bezpieczna produkcja. Kupując produkt z tym oznaczeniem masz pewność, że włókno było uprawiane ekologicznie, bez szkodliwych nawozów, substancji chemicznych oraz GMO.
Certyfikat zapewnia konsumenta o maksymalnym bezpieczeństwie produktu. Taka gwarancja jest szczególnie ważna w przypadku produktów stosowanych od pierwszego dnia życia dziecka.
Na co zwrócić uwagę wybierając kocyki niemowlęce do wyprawki?
Wybierając odpowiedni kocyk niemowlęcy warto zadbać by był jak najlepszej jakości. Powinien być: miękki, przyjemny w dotyku, lekki i antyalergiczny. Dobrej jakości produkty potrafią sporo przetrwać, nawet wiele prań. Zwróćmy również uwagę na elastyczność kocyka, jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy nim otulać niemowlę. Jaki rozmiar kocyka wybrać? W przypadku noworodka najlepiej sprawdzi się najmniejszy możliwy kocyk ok.75 × 100 cm. Łatwiej wtedy otulić niemowlę. Ważne też, żeby kocyk nie był zbyt ciężki.
Przede wszystkim jednak sprawdzajmy jakość produktu – z jakich materiałów jest wykonany i czy posiada certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania. Więcej na temat kompletowania wyprawki przeczytasz na: https://www.rodzice.pl/wyprawka-dla-niemowlaka-sprawdz-czego-potrzebujesz/.