Jaki kocyk dla niemowlęcia wybrać?

Kocyk niemowlęcy to niezbędny element wyprawki. Pełni wiele funkcji i przydaje się na różne okazje: do nakrywania, spowijania, jako pościel do łóżeczka lub kołyski czy okrycie wierzchnie do nosidełka. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i skąd mieć pewność, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa?

Dlaczego skóra niemowlęcia jest wrażliwa?

Czy wiesz, że skóra noworodka jest nawet pięć razy cieńsza niż dorosłego? Niezwykle cienką i delikatną skórę pokrywa jeszcze słabo rozwinięty płaszcz hydrolipidowy, którego zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. A mniejsza liczba włosów i gruczołów potowych nie zapewnia właściwej termoregulacji. Dlatego maluchy są narażone zarówno na przegrzanie, jak i wychłodzenie organizmu. Z tego powodu wybierając koce dla niemowląt warto przede wszystkim kierować się jego jakością. Jednym z jej wyznaczników jest wykorzystany w produkcji materiał.

Jakie materiały są bezpieczne dla niemowląt?

Dlaczego wybór materiału jest tak ważny? Jak już zostało wspomniane, skóra niemowlęcia jest wyjątkowo cienka i wrażliwa, a do tego nie zapewnia odpowiedniej termoregulacji. Zatem, aby nie narazić dziecka na przegrzanie lub wychłodzenie należy stosować materiały oddychające, które utrzymują właściwą temperaturę ciała. Bawełna organiczna zapobiega nadmiernemu poceniu się. Z kolei tkanina bambusowa ma właściwości antybakteryjne i kojące, nie gromadzi kurzu ani roztoczy. Co jest niezmiernie ważne dla dziecka z alergią. 

Nawet jeśli spotkasz produkt z bawełny, sprawdź najpierw, czy posiada on certyfikaty jakości. Mając do wyboru koc z bawełny lub z bio bawełny, zdecydowanie wybierz ten drugi. Dlaczego? Bawełna organiczna uprawiana jest w sposób ekologiczny, z użyciem jedynie naturalnych nawozów. W przypadku zwykłej bawełny, coraz częściej w jej uprawie stosowane są substancje chemiczne.

Poznaj właściwości bawełny organicznej:

  • pozwala skórze oddychać,
  • dobrze pochłania wilgoć,
  • ma właściwości termoregulacyjne,
  • jest trwalsza od zwykłej bawełny, która się szybko przeciera,
  • chroni ciało przed przegrzaniem i wychłodzeniem,
  • jest całkowicie bezpieczna dla skóry.

Śpijcie spokojnie… – zaufaj certyfikatom jakości

Wybierając kocyk dla noworodka zwróć uwagę na certyfikaty, są one gwarantem bezpieczeństwa. Potwierdzeniem wysokiej jakości materiału użytego do produkcji wyrobu są: Oeko-Tex Standard 100 oraz GOTS. Dzięki nim możemy mieć pewność, że wykorzystana tkanina jest wolna od szkodliwych substancji  m.in.: pestycydów, sztucznych substancji alergizujących, barwników azowych, ekstrahowalnych metali ciężki, organicznych związków cyny, chlorofenoli, formaldehydu. 

O ile Oeko-Tex Standard 100 koncentruje się na właściwościach gotowych półproduktów i produktów, o tyle GOTS uwzględnia także kryteria społeczne i ekologiczne, takie jak: standardy pracy, sprawiedliwy handel, przejrzystość łańcucha dostaw, surowce przyjazne środowisku czy bezpieczna produkcja. Kupując produkt z tym oznaczeniem masz pewność, że włókno było uprawiane ekologicznie, bez szkodliwych nawozów, substancji chemicznych oraz GMO. 

Certyfikat zapewnia konsumenta o maksymalnym bezpieczeństwie produktu. Taka gwarancja jest szczególnie ważna w przypadku produktów stosowanych od pierwszego dnia życia dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając kocyki niemowlęce do wyprawki?

Wybierając odpowiedni kocyk niemowlęcy warto zadbać by był jak najlepszej jakości. Powinien być: miękki, przyjemny w dotyku, lekki i antyalergiczny. Dobrej jakości produkty potrafią sporo przetrwać, nawet wiele prań. Zwróćmy również uwagę na elastyczność kocyka, jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy nim otulać niemowlę. Jaki rozmiar kocyka wybrać? W przypadku noworodka najlepiej sprawdzi się najmniejszy możliwy kocyk ok.75 × 100 cm. Łatwiej wtedy otulić niemowlę. Ważne też, żeby kocyk nie był zbyt ciężki.
Przede wszystkim jednak sprawdzajmy jakość produktu – z jakich materiałów jest wykonany i czy posiada certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania. Więcej na temat kompletowania wyprawki przeczytasz na: https://www.rodzice.pl/wyprawka-dla-niemowlaka-sprawdz-czego-potrzebujesz/

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo