Kreatywne zabawki dla dzieci – bawią, uczą i pobudzają wyobraźnię. Czym kierować się przy ich wyborze?

Kupowanie zabawek dla dzieci to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. W sklepach dostępna jest cała masa produktów i akcesoriów, ale nie każdy z nich rzeczywiście nadaje się dla maluchów. Można wśród tego ogromu znaleźć zabawki, które nie tylko bawią, ale i uczą, ale można trafić również na propozycje kompletnie bezwartościowe w kwestii rozwoju. Idealnym wyborem będą więc produkty, które wspierają rozwój umiejętności, a jednocześnie podobają się maluchom i są dla nich w pełni bezpieczne. Dlaczego warto kupować kreatywne zabawki dla dzieci? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dlaczego warto inwestować w kreatywne zabawki dla dzieci?

Wbrew pozorom nauka wcale nie zaczyna się dopiero w szkole, a rozwój – nie tylko fizyczny, ale też intelektualny i emocjonalny – trwa już od wczesnego dzieciństwa. Zabawa nie jest dla małych dzieci wyłącznie formą rozrywki. Bawiąc się, maluch uczy się nowych rzeczy, zdobywa nowe umiejętności, rozwija zdolność logicznego i kreatywnego myślenia – jednym słowem… poznaje w ten sposób świat i otaczającą go rzeczywistość. Warto zatem zadbać o to, aby miał ku temu jak najlepsze warunki.

Jednym z najważniejszych zadań rodziców jest zapewnić maluszkowi pełne wsparcie w zakresie rozwoju. Kluczowe będą pod tym względem spędzanie razem czasu i proponowane takich wspólnych aktywności, które nie tylko zapewnią rozrywkę, ale także rozbudzą ciekawość, stymulują do działania umysł i wyobraźnię, a przy tym pomagają doskonalić zdolności maluszka. W tej roli genialnie sprawdzą się różnego rodzaju zabawki kreatywne i edukacyjne. Rodzice nie są przecież w stanie przez 24 godziny na dobę wymyślać kolejnych angażujących, twórczych i wartościowych zabaw. Warto więc skorzystać z faktu, że na rynku dostępnych jest tak wiele opcji i, wybierając prezent dla dziecka na gwiazdkę, urodziny czy inne okazje, postawić na propozycje wspierające rozwój.

Wbrew niektórym opiniom to wcale nie jest tak, że rozwijające gry i zabawki w jakiś sposób zmuszają dziecko do nauki czy odbierają mu dzieciństwo. Wręcz przeciwnie! Są one zazwyczaj tak pomysłowo zaprojektowane i wykonane, że przyciągają uwagę malucha i angażują go znacznie bardziej niż “tradycyjne” lalki czy klocki. Jednocześnie z tej zabawy płynie wiele korzyści – dziecko uczy się samodzielnie bawić, nie nudzi się zbyt szybko, a przy tym ćwiczy skupienie, cierpliwość, rozwija logiczne i kreatywne myślenie.

Nauka przez zabawę…, czyli wielozadaniowość zabawek edukacyjnych

Eksperci już od lat zwracają uwagę na zalety kupowania dzieciom kreatywnych i edukacyjnych zabawek. Umożliwiają one naukę przydatnych zdolności i zdobywanie nowych umiejętności w wyjątkowo przyjemny sposób. Bardzo łagodnie, ale jednocześnie skutecznie stymulują mózg dziecka do działania, co ma ogromny wpływ na jego kreatywność, koncentrację, a nawet na empatię, a to dopiero początek korzyści.

Odpowiednio dopasowane zabawki doskonale zaspokajają naturalną ciekawość świata maluszka i – co jeszcze ważniejsze – potrafią jeszcze bardziej otworzyć go na świat i odkrywanie nowości. Może okazać się to bardzo cenna wartość w przyszłości. Potrzeba ciągłego poszukiwania, uczenia się nowych rzeczy i odkrywania kolejnych pasji z pewnością przyda się w szkole czy w przedszkolu.

Zabawki kreatywne dla najmłodszych dzieci, poza tym, że wspierają wyobraźnię czy zdolności artystyczne, mogą pomóc także w rozwoju fizycznym. W trakcie zabawy maluch bardzo często ćwiczy m.in. motorykę małą czy integrację sensoryczną (proces integrowania zmysłów). Propozycje takich zabawek dla dzieci w różnym wieku bez problemu znajdziemy w ofercie marki MiDeer. Firma tworzy najwyższej jakości produkty, a przy tym dba o ich różnorodność i wielofunkcyjność, dzięki czemu bardzo często jedną zabawkę można wykorzystać do wielu różnych zabaw.

Zobacz: 8 uniwersalnych propozycji na kreatywny i rozwijający prezent dla dziecka! Sprawdź i zainspiruj się!

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki kreatywne dla dzieci?

Doświadczenie uczy, że zabawki – nawet najnowsze i najbardziej popularne – mogą znudzić się dziecku po zaledwie kilku godzinach użytkowania. Aby temu zapobiec, trzeba dobrze przemyśleć zakupy. Każda zabawka powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku oraz indywidualnych potrzeb i zdolności dziecka. Jeśli podarujemy maluchowi coś, co przeznaczone jest dla niższej grupy wiekowej, szybko straci zainteresowanie, a zabawa czy gra nie będzie stanowiła dla niego żadnego wyzwania. Analogicznie w drugą stronę – produkty przeznaczone dla starszych dzieci mogą okazać się za trudne i również maluch szybko je porzuci.

Warto również kupować takie zabawki, którymi dziecko z powodzeniem pobawi się samo, ale świetnie sprawdzą się także do wspólnej, rodzinnej aktywności i umilą nam czas. W tym przypadku najlepsze będą gry i zabawki o wielu zastosowaniach.

Wybierając prezenty dla dzieci, nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Produkty przeznaczone dla najmłodszych powinny być wykonane z odpowiednich, bezpiecznych dla zdrowia i jakościowych materiałów. Dzięki temu dziecko będzie mogło się długo i spokojnie bawić.

Dodaj komentarz

Upały, Zabawki

Płetwy rekina do nauki pływania

Twoje dziecko uczy się pływać? Nie lubi dmuchanych rękawków? Chyba znaleźliśmy dla Ciebie, a raczej dla malucha alternatywę. Płetwy rekina, bo o nich mowa urzekły nas swoim wyglądem. Ich funkcjonalność...

Czytaj dalej →
Zabawki

Latająca dyskopiłka

Dyskopiłka to zabawka, która w ciągu ostatnich paru sezonów stała się prawdziwym hitem nie tylko wśród najmłodszych maluchów, ale uwielbiają ją również starsze dzieci, a nawet nastolatki i dorośli. Na...

Czytaj dalej →
Zabawki

Skoczek dla dzieci

Skoczek i chodzik – zabawki, które zyskały szaloną popularność w latach dziewięćdziesiątych. Robiły furorę na całym świecie i były obecne praktycznie w każdym domu, gdzie wychowywały się niemowlęta. Rodzice cieszyli...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general