Atopowe zapalenie skóry dotyczy coraz większej ilości osób. W ciągu ostatnich 30 lat liczba przypadków atopowego zapalenia skóry wzrosła aż dwukrotnie! Niestety wciąż wiele osób z AZS dba o swoją skórę w nieprawidłowy sposób, co pogarsza ich komfort i może zaostrzać objawy choroby. Również rodzice niemowląt i małych dzieci nie zawsze wiedzą, jak pielęgnować podrażnioną skórę swoich pociech.
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry to coraz częściej występująca przewlekła choroba skóry o podłożu zapalnym, która ma okresy zaostrzeń i remisji. AZS przejawia się nadmierną suchością skóry i zaczerwieniem. Przy AZS skóra jest szczególnie skłonna do podrażnień, charakterystyczne jest także często pojawiające się nieprzyjemne uczucie swędzenia, wywołujące chęć drapania. Na skórze pacjentów z AZS często pojawiają się również kolonie gronkowca złocistego w postaci biofilmu. Atopowe zapalenie skóry to choroba niezakaźna, mająca podłoże autoimmunologiczne, genetyczne i środowiskowe.
W przypadku skóry z AZS dochodzi dołatwej utraty wody oraz zmian w składzie lipidów i białek w komórkach naskórka. To sprawia, że pielęgnacja skóry staje się utrudniona i pojawia się potrzeba stosowania specjalnych dermokosmetyków oraz preparatów dermatologicznych.
Prawidłowa pielęgnacja może poprawić komfort codziennego życia dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry. Istotnym jej elementem jest wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego skóry, regularne nawilżanie, łagodzenie podrażnień i regeneracja. W pielęgnacji skóry z AZS kluczową rolę odgrywają emolienty, które ograniczają swędzenie, odżywiają, nawilżają i odbudowują barierę ochronną skóry. Szczególnie ważne jest to, jak pielęgnowana jest skóra podczas kąpieli, a także po jej zakończeniu.
Na co zwrócić uwagę podczas mycia skóry z AZS?
Mycie skóry z AZS powinno mieć na celu nie tylko pozbycie się zanieczyszczeń, lecz także ograniczenie ryzyka przesuszenia i podrażnień. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny unikać gorącej wody, która może dodatkowo przesuszać skórę i uszkadzać jej barierę ochronną. Gdy chcesz wykąpać dziecko, dopilnuj, aby woda była ciepła, lecz nie gorąca. Czas trwania kąpieli powinien wynosić 10-15 minut.
Pamiętaj o stosowaniu odpowiednich produktów – do mycia skóry z AZS najlepiej wybierać kosmetyki opracowane specjalnie z myślą o jej potrzebach. Olejek pod prysznic Atoderm Huile de douche od BIODERMA dzięki zawartości delikatnych środków myjących oczyszcza bez naruszania bariery ochronnej skóry, a także intensywnie nawilża nawet na 24h. Oprócz tego łagodzi podrażnienia, zmiękcza skórę i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Można też zastosować emulsje myjące, które nie zawierają drażniących detergentów, pomagają uzyskać równowagę lipidową skóry i minimalizują ryzyko podrażnień.
Trzeba dodać, że chlorowana i twarda wodą mogą nasilać objawy AZS. Duża ilość rozpuszczonych minerałów zwiększa ich osadzanie na skórze, co może nasilać suchość, podrażniać i zaburzać barierę ochronną skóry. Chlor również jest czynnikiem podrażniającym skórę.
Jak zadbać o skórę po kąpieli?
Po zakończonej kąpieli należy osuszyć skórę miękkim ręcznikiem – bez pocierania! Delikatnie przykładaj ręcznik do skóry, aby wchłonął nadmiar wody. Bezpośrednio po osuszeniu skóry należy zaaplikować na nią balsam emolientowy. Taki balsam powinien przede wszystkim odbudowywać barierę skórną. Warto wybierać emolienty zawierające lipidy biomimetyczne, takie jak kwasy tłuszczowe, ceramidy, cholesterol oraz fitosfingozyna. Godny polecenia jest Atoderm Intensive baume od BIODERMA, dzięki któremu skóra zostaje ukojona, a świąd jest wyraźnie ograniczony.
Pielęgnacja skóry z AZS to proces, który wymaga systematyczności i cierpliwości, jednak pozwala poprawić jakość życia dzieci i dorosłych borykających się z nieprzyjemnymi objawami tej choroby.