Jak świętować pierwszy dzień wiosny? Przedszkole to jedno z najlepszych miejsc!

Wiosna to czas ożywienia, kiedy przyroda budzi się do życia po zimowej drzemce. Dla dzieci w wieku przedszkolnym jest to szczególnie ekscytujący czas, gdyż wraz z nadejściem wiosny otwierają się przed nimi nowe możliwości zabawy i poznawania świata. Poniższy artykuł sprawdzi się idealnie dla wszystkich opiekunów i rodziców, którzy pragną kreatywnie spędzić czas z najmłodszymi rozpoczęcie nowej pory roku Przedszkole to najlepsze miejsce, aby świętować pierwszy dzień wiosny!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W organizacji czasu przedszkolaków w pierwszy dzień wiosny w przedszkolu postaw na zapoznanie dzieci z pojęciem wiosny;
  • Pamiętaj o stworzeniu scenariusza na pierwszy dzień wiosny, by być przygotowanym na każdą ewentualność;
  • Wykorzystaj kreatywne pomysły, aby połączyć zabawę z nauką;
  • Pozbądź się rutyny towarzyszącej codziennym zajęciom;
  • W miarę możliwości zagospodaruj czas na świeżym powietrzu.

Pierwszy dzień wiosny – przedszkole

Pierwszy dzień wiosny to idealna okazja, by urozmaicić wychowankom czas zabaw i przedstawić im pierwsze definicje wiosny. Aby zbędnie nie zanudzać maluszków żmudnymi tłumaczeniami, których i tak nie zapamiętają, warto oddać się w świat fantastycznych opowieści. Dzieciaki uwielbiają bajki, dlatego pierwszego dnia wiosny książeczki o księżniczkach i rycerzu można zastąpić opowieściami i wierszykami o wiośnie, która w fantazyjnym świecie często występuje pod postacią „pani Wiosny”. Jako podsumowanie wiosennych opowiastek można poprosić dzieci o pokolorowanie wcześniej przygotowanych kolorowanek z wybranym motywem wiosennym.

Zobacz: Czy 800 plus będzie przed Świętami Wielkanocnymi 2024? Termin jest niezbyt korzystny dla niektórych rodziców

Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu – scenariusz na wesoło

Marzec jest miesiącem, w którym pogoda jest mocno niezdecydowana. Chociaż najlepszym scenariuszem na wiosenne odkrycia jest spędzenie czasu na dworze, nie możemy przewidzieć tego, co przyniesie nam dzień. Aby uniknąć zakłopotania, warto wcześniej przygotować scenariusz na pierwszy dzień wiosny w przedszkolu. W takim scenariuszu powinny znaleźć się konkretne pomysły na spędzenie czasu w grupie, z dodatkowym zapasem jednej lub dwóch aktywności na wypadek, gdyby warunki pracy zawiodły. W poniższych akapitach znajdziesz ciekawe pomysły na pierwszy dzień wiosny w przedszkolu.

Pierwszy dzień wiosny: zabawy dla dzieci – przedszkole

Spędzanie czasu z dziećmi to nie tylko odkrywanie świata i nauka, ale przede wszystkim radość i wesołe spędzanie czasu. Pierwszego dnia wiosny warto postawić na nietuzinkowe rozwiązania przypominające dzieciom o tej okazji. Polecamy poniższe zabawy na dzień wiosny dla dzieci:

  • Przebieranie opiekunki za panią wiosnę – dla przedszkolanki to tylko założenie wianka i spódniczki. Warto przygotować, np. kwiatuszki do pokolorowania dla dzieci, które później będą mogły przypinać na suknię pani wiosny.
  • Ukrycie po sali wcześniej wydrukowanych oznak wiosny – ukrycie w sali przedszkolnej poznanych przez przedszkolaków oznak wiosny, np. kwiatków, słoneczek, czy bazi, to idealny pomysł na rozwój małych umysłów przez zabawę. 
  • Taniec wiosenny – wymyślenie prostego układu tanecznego dla maluchów to dobry pomysł na aktywne spędzenie czasu. Wybierz odpowiednią piosenkę z tematyką wiosenną i sam stwórz krótki i prosty układ, lub zainspiruj się wcześniej przygotowanymi układami do wybranego utworu. 

Zobacz: Piękne życzenia wielkanocne 2024. Te wyjątkowe i urocze propozycję zaskoczą i wzruszą

Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu – pomysły

Zaciekawić, zintegrować i zwrócić uwagę dzieci w wieku przedszkolnym to nie lada wyzwanie! Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu to idealna okazja na przełamanie rutynowych zajęć przedszkolnych, by odnaleźć w dzieciach zapał do rozwoju przez poznawanie świata. 

Topienie Marzanny w wersji bezpiecznej dla przedszkolaków

Topienie Marzanny to tradycyjny rytuał Słowian. Chociaż zabieranie grupy dzieciaków nad rzekę, by utopić w niej Marzannę i powitać wiosnę jest pomysłem nieodpowiedzialnym – czas ruszyć głową i znaleźć alternatywę! Dobrym pomysłem na przedstawienie przedszkolakom tradycji topienia Marzanny jest stworzenie kukły przedstawiającej postać tej bogini. Wspólne stworzenie marionetki z dostępnych pod ręką materiałów (bibuły, wełny, guzików) jest pomysłem nie tylko integrującym dzieci, ale również pobudzającym ich kreatywność. Dla dodania elementu tradycji można przygotować wodę w konewce i wspólnie z dziećmi „utopić” Marzannę na podwórku przedszkola.

Powitanie wiosny – pomysły. Spacer po okolicy, wycieczka krajoznawcza

Spacer po okolicy może być dobrym pomysłem na przełamanie lodów po mroźnej zimie. Wyjście z czterech ścian sali przedszkolnej w przypadku dobrej pogody to nie tylko zdrowe rozwiązanie, ale również idealna okazja na pokazanie najmłodszym pierwszych śladów przyjścia wiosny. Gdy przychodzi wiosna, otaczający nas świat nabiera kolorów, drzewa puszczają pierwsze liście, z ziemi wyrasta zielona trawa i pierwsze kwiatki wychodzą na powierzchnię. Przed takim wyjściem warto poinformować rodziców o swoich zamiarach, by upewnić się, że każdy przedszkolak będzie wystarczająco ciepło ubrany na zabawę na dworze.

Pierwszy dzień wiosny – przedszkole: organizacja balu wiosennego

Dzieci uwielbiają małe dyskoteki i bale, ponieważ pozwala im to myśleć, że są już jak dorośli. Organizacja balu wiosennego to kolejny niekonwencjonalny pomysł na urozmaicenie czasu w przedszkolu. Wiosna to idealny motyw przewodni. Można zachęcić rodziców do współpracy i przygotować dzieci na to wydarzenie, np. ustalając, by dzieci były ubrane na zielono na pierwszy dzień wiosny. Przedszkole na godzinkę lub dwie zamieni się w salę balową, a wykorzystanie różnorodnych zabaw w tle z muzyką to niezapomniane wspomnienie, które przyniesie uśmiech na twarze maluchów.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo