Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest stosunkowo „młodym” świętem, a mimo to jest hucznie obchodzony przez wszystkie maluchy wraz z rodzicami i opiekunami.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019
Pixabay
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto ustanowione w 2013 roku, obchodzone co roku w dniu 20 września.
 • W trakcie obchodów dzieci bawią się i uczą tego, jak wiele radości daje wspólne świętowanie.
 • W związku z tym świętem w wielu przedszkolach organizowane są wycieczki lub festyny.
 • Specjalnie na potrzeby Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka powstał także uroczysty Hymn Przedszkolaków.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka: historia święta

Skąd się wziął w ogóle pomysł na Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka? Historia tego święta jest krótka i tak naprawdę bardzo prosta. Pomysłodawczynią obchodzenia Dnia Przedszkolaka jest dyrektorka jednego z przedszkoli w Łodzi – Anna Nogacka. Pomysł został dobrze przyjęty przez dyrektorów innych przedszkoli, a następnie zaakceptowany przez inspektor Mariolę Królikowską.

Dzień Przedszkolaka był obchodzony po raz pierwszy w 2010 roku w Łodzi. Zorganizowano wówczas zabawy dla dzieci w łódzkim parku na Janowie. W trakcie pierwszych obchodów w 2010 roku, łódzkie przedszkolaki posadziły w parku sadzonki dębów i wypuściły w niebo balony, w których ukryły swoje marzenia. W kolejnych latach święto zaczęły obchodzić również inne miasta, między innymi Poznań, Piotrków Trybunalski, Zgierz, Częstochowa oraz Sieradz. Organizowanymi wydarzeniami zainteresowała się Krystyna Szumilas, która w tamtym czasie pełniła funkcję Ministra Edukacji, a także ówczesny Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. Święto przedszkolaków zostało oficjalnie ustanowione uchwałą sejmu dopiero w 2013 roku, a dokładniej 13 września 2013 roku.

Dzień Przedszkolaka to święto podkreślające kluczowa rolę edukacji przedszkolnej oraz to, jak duży wpływ ma ona na rozwój dziecka. Dodatkowo obchody mają za zadanie popularyzację nowoczesnego wychowania przedszkolnego. To jednak nie jedyne zalety, jakie płyną z obchodzenia Dnia Przedszkolaka – ten pełen zabaw dzień wpływa także na integrację przedszkoli z różnych regionów i pogłębienie współpracy różnych środowisk oraz instytucji odpowiedzialnych za funkcjonowanie przedszkoli. Dodatkowo, podczas każdych obchodów promowana jest ekologia, zdrowy tryb życia i poprawa relacji między dziećmi a dorosłymi. Dzieci są również zachęcane do obcowania z kulturą. Dzień Przedszkolaka z każdym rokiem staje się świętem coraz bardziej popularnym i jest obchodzony przez coraz większą liczbę przedszkoli w całej Polsce.

Kiedy obchodzimy Dzień Przedszkolaka 2019?

Kiedy jest Dzień Przedszkolaka 2019? Podobnie jak w ubiegłych latach również w 2019 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka będzie obchodzony przez wszystkie przedszkola 20 września, który tym razem wypada w piątek. W tym dniu z pewnością w żadnym przedszkolu nie zabraknie wielu wyjątkowych atrakcji, które wywołają uśmiech na twarzy każdego malucha. W poszczególnych miastach i gminach święto obchodzone jest na różne sposoby. W niektórych uroczystości z nim związane są wspólne dla wszystkich przedszkoli, w innych odbywają się w bardziej kameralnym gronie. Dzień ten świętuje się nie tylko w przedszkolach – wiele miast organizuje festyny, bale, marsze i koncerty dla dzieci. Zabawy odbywają się nie tylko w przedszkolach, ale również na terenach miejskich. Przykładowo, w Opolu dzieciom wręcza się symboliczne klucze do miasta i daje możliwość udziału w specjalnej sesji Rady Miasta Przedszkolaków. Co więcej, na Radzie maluchy mogą głosować w sprawie wniosków, które dotyczą przedszkoli w ich mieście. W wielu przedszkolach w tym wyjątkowym dniu odbywa się pasowanie dzieci, które dopiero zostały przyjęte do przedszkola. 20 września 2019 jest też wysyłany do wszystkich polskich przedszkolaków specjalny list, którego nadawcą jest Krajowy Rzecznik Praw Dziecka.

Dzień Przedszkolaka 2019/2020 – propozycje zabaw

Pomysłów na obchodzenie Dnia Przedszkolaka jest tyle co przedszkolaków, a nawet więcej! Jeżeli pogoda w ten dzień dopisze świetnym sposobem na miłe spędzenie tego wyjątkowego dnia jest zorganizowanie pikniku i sportowych zabaw na świeżym powietrzu. Koniec września to początek jesieni, więc jest to doskonały czas na przygotowanie ludzików z kasztanów i żołędzi albo zebranie pięknych bukietów z kolorowych liści. Z ususzonych liści, ziół i kwiatów można z kolei zrobić zielnik, z którego maluszki mogą uczyć się nazw roślin.

Jeśli pogoda będzie zła, zabawy można zorganizować w przedszkolnych salach. Dodatkowo warto już kilka dni albo nawet tygodni wcześniej przygotować się na świętowanie Dnia Przedszkolaka. Żeby przedłużyć dobrą zabawę już jakiś czas wcześniej maluchy mogą zacząć przygotowywać występy, piosenki, teatrzyki albo choreografię taneczną.

Dzień Przedszkolaka w przedszkolu: propozycje zabaw

Każde przedszkole nieco inaczej obchodzi Dzień Przedszkolaka. Jako rodzic lub pedagog Ty również możesz mieć wpływ na to, jak będzie on wyglądał w tym roku. Wystarczy przygotować i wprowadzić w życie  scenariusz na Dzień Przedszkolaka w przedszkolu. Poniżej mała podpowiedź, jak mógłby wyglądać.

Dzień Przedszkolaka w przedszkolu – scenariusz obchodów

 1. Miejsce: w zależności od pogody ogród przedszkolny lub sala w przedszkolu
 2. Cel ogólny: zrozumienie jak ważne jest kultywowanie tradycji przedszkolnych
 3. Cele szczegółowe: wszechstronna stymulacja dzieci, nauka współzawodnictwa i pracy zespołowej, rozwijanie inwencji twórczej dziecka.
 4. Formy zabawy: indywidualna i zbiorowa.
 5. Zastosowane metody: zabawy ruchowe, plastyczne, muzyczne.
 6. Narzędzia potrzebne do realizacji scenariusza: płyty i odtwarzacz z muzyką dla dzieci, akcesoria sportowe (szarfy, kółka, piłki, chusta Klanza, kredki, farby, baloniki, słodkości).

Szczegółowy opis dnia:

1. Uroczyste przywitanie wszystkich przedszkolaków przez Dyrektora Przedszkola i zapoznanie dzieci z celem spotkania.

Dyrektor przedszkola wita dzieci i zebraną kadrę pedagogiczną, wyjaśniając kto i dlaczego ma w tym dniu swoje święto, mówiąc np.:

– Czy wiecie jakie święto dziś obchodzimy? Uwaga: to Dzień Przedszkolaka! Czy mamy tu jakieś przedszkolaki?
– Tak! – odpowiadają dzieci
– Tak? W takim razie czas zacząć świętowanie!

Następnie dyrektor przedszkola uroczyście rozpoczyna zabawę muzyczną śpiewając wraz z dziećmi uroczysty Hymn Przedszkolaka (dzieci uczą się go kilka dni wcześniej indywidualnie w poszczególnych grupach).

Hymn przedszkolaka: Muzyka: Urszula Pakuła, Słowa: Beata Lach, Mirosława Witecka

Wszyscy swoje święto mają, święto mają
tańczą, skaczą i śpiewają i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają.

Refren:
Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce.

Ogród z panią przystroimy, przystroimy
Sto balonów wypuścimy, wypuścimy
Będzie to wiadomość taka, właśnie taka,
że dziś jest dzień przedszkolaka, przedszkolaka.

Refren:
Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce.

2. Zabawa taneczna z elementami sportowymi.

Dzieci bawią się przy piosenkach dla dzieci, w międzyczasie biorąc udział w różnego rodzaju konkurencjach sportowych:

  • Z kamienia na kamień – skakanie po rozłożonych po sali kółkach do ćwiczeń.
  • Rzucanie kółkami do celu – dzieci muszą umieścić kółka na ustawionych w odpowiedniej odległości od nich słupkach.
  • Bieg na 3 nogach – dzieci ustawiają się w parach, nogi wewnętrzne zostają odpowiednio związane i w takiej złączonej formie dwie pary ścigają się ze sobą wokół słupków.
  • Czworakowa sztafeta– dzieci na czworaka muszą pokonać slalomem tor przeszkód (słupki ustawione w rzędzie) – wyścig w grupach kilkuosobowych.

3. Słodki poczęstunek – owoce, słodycze, napoje.
4. Zabawy z chustą animacyjną – przebieganie pod chustą, sztorm, taniec w koło.
5. Prace plastyczne – każde dziecko dostaje nadmuchany helem duży balon i za pomocą farb lub mazaków ma ozdobić go swoimi dziecięcymi marzeniami.
6. Wypuszczenie balonów – wszystkie dzieci ustawiają się w duże koło na przedszkolnym podwórku lub najbliższym wolnym placu i na komendę „Do nieba” wypuszczają przygotowane wcześniej i ozdobione balony.

Oczywiście scenariusz obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka ma jedynie charakter przykładowy i może być dowolnie modyfikowany i dostosowywany do indywidualnych możliwości każdego przedszkola. Jedno jest pewne – Dzień Przedszkolaka powinien być obchodzony hucznie, tak aby dzieci poczuły się docenione i poznały radość, jaką daje wspólne świętowanie.

 

Dodaj komentarz

Waga w ciąży
Waga w ciąży: Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży? [TABELA]
Przyrost wagi w ciąży - nie tylko dziecka, ale także mamy - to jeden z podstawowych wyznaczników, czy ciąża przebiega prawidłowo. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga w ciąży mogą prowadzić
Czytaj dalej
Ciąża
Wszystko co chciałabyś wiedzieć o ciąży, a nie masz kogo zapytać...
Dobra wiadomość dla przyszłych mam. Do księgarń właśnie trafia „CUDowne dziewięć miesięcy – rozmowy o tym, jak zatroszczyć się o siebie i dziecko w zgodzie z naturą”. Książka-otucha, ale zaskakująca,
Czytaj dalej
Bajki dla dzieci Newsy
Filmy dla dzieci. Netflix: Co warto obejrzeć?
Najbardziej popularna platforma streamingowa w Polsce, udostępnia również najlepsze filmy dla dzieci. Netflix ma w swojej ofercie nie tylko klasyki, które z własnego dzieciństwa mogą pamiętać trzydziestoletni rodzice, ale także
Czytaj dalej
Gry i zabawy dla dzieci
Co robić z dzieckiem w domu? Sprawdzone sposoby na nudę!
W co się bawić z dziećmi w domu, gdy nie mamy możliwości wyjść na zewnątrz? Po kilku dniach nawet najbardziej kreatywnym rodzicom kończą się pomysły, a nierzadko również... cierpliwość. To
Czytaj dalej
Gry i zabawy dla dzieci
Gra w statki: klasyczna, prosta gra dla wszystkich
Choć początki gry w statki sięgają czasów pierwszej wojny światowej, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Można grać w nią wszędzie: wystarczy kartka i długopis. Jakie są zasady gry w statki? Gra
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
ARhD+: co oznacza ta grupa krwi?
Oznaczenie grupy krwi jest jednym z podstawowych badań, które obowiązkowo przeprowadza się u kobiet w ciąży. Znajomość swojej grupy krwi ma ogromne znaczenie, na przykład w przypadku konieczności transfuzji krwi,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców Zdrowie w ciąży
Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?
Podwyższone leukocyty to zjawisko, na które wiele osób reaguje z niepokojem. Jest ono naturalne po aktywności fizycznej, jedzeniu czy w 3. trymestrze ciąży. Jednak w innych przypadkach może świadczyć o
Czytaj dalej
Muzyka dla dzieci Newsy
BajkoBach – interaktywny, rodzinny koncert z cyklu Klasyka Dzieciom
Jak najłatwiej wprowadzić dziecko w zaczarowany świat muzyki klasycznej? Ilustrując nią bajki! Wraz z grupą Muzyka Łączy wybierz się w świat Ivanushki i sprawdź, jak potoczą się losy chłopca. Projekt BajkoBach
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Szczepienie w wieku 13 lat: Na co musisz oraz na co warto zaszczepić 13-latka?
Ogólnokrajowy program szczepień obowiązkowych, ale również dodatkowych przyczynił się do niemal całkowitego zwalczenia wielu niebezpiecznych, a często nawet śmiertelnych chorób, takich jak tężec, błonica, czy też polio. Aby choroby te
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Ból nóg u dzieci: czym może być spowodowany i jak sobie z nim radzić?
Ból nóg oraz rąk to częsta dolegliwość u dzieci. Zazwyczaj bóle te są związane ze wzrostem kości i nie są powodem do niepokoju. Mimo to, ból nóg u dzieci jest
Czytaj dalej