Przez butelkę do kubka, czyli jak ułatwić dziecku przejście i cieszyć się z nowego sposobu picia

Okres odstawienia butelki ze smoczkiem jest ważnym etapem w rozwoju dziecka. To krok ku samodzielności i wypracowanie nowego sposobu picia. Dla wielu rodziców może to jednak stanowić wyzwanie. Nauka nowej umiejętności oraz wprowadzenie nieznanego dziecku do tej pory elementu – kubka, może budzić stres u rodziców i maluchów. Jak sprawić, żeby nauka nowego, dojrzałego sposobu picia była miłym wspomnieniem? 

Wybierz odpowiedni moment

Wybór odpowiedniego momentu na odstawienie butelki jest kluczowy. Wiele dzieci jest gotowych na ten krok w czasie, gdy umie już samodzielnie siedzieć. Ma to miejsce zazwyczaj około 7-8 miesiąca życia. Przy nauce każdej nowej umiejętności należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Jak więc rozpoznać, że dziecko jest gotowe? Obserwuj sygnały rozwojowe swojego dziecka i poszukaj momentu, w którym będzie otwarte na nowe wyzwanie.

Stopniowe wprowadzanie kubka

Wprowadzenie kubka powinno być procesem stopniowym. Zacznijcie od kilku łyków wody z kubka podczas posiłków. Nie odstawiaj butelki od razu, utrzymaj ją np. do podawania posiłków takich jak mleko. Stopniowo możesz zwiększać ilość napoju podawanego z kubka, aż dziecko poczuje się bardziej komfortowo z nową formą picia. Wtedy na dobre możecie pożegnać się z butelką. Magdalena Mazur, neurologopeda: “Odstawienie butelki ze smoczkiem to kolejny etap umożliwiający naukę innych technik picia, takich jak picie z kubka. To ważne dla prawidłowego rozwoju wszystkich funkcji, które składają się na prawidłowy rozwój mowy, zgryzu czy prawidłowego sposobu oddychania.”

Wybór odpowiedniego kubka

Wybór odpowiedniego kubka jest ważny dla sukcesu przejścia z jednej formy sposobu picia na kolejną. Istnieje wiele różnych rodzajów kubków dostępnych na rynku, takich jak kubki z ustnikiem, kubki ze słomką czy otwarte kubki. Znajdź kubek, który pasuje do preferencji Twojego dziecka. Pozwól mu na eksperymentowanie i wybór ulubionego kubka.Oto propozycje kubków, które idealnie sprawdzą się jako następcy butelki ze smoczkiem:Pierwszy kubek z ustnikiem Lovi to doskonały wybór dla dzieci, które dopiero uczą się samodzielnie pić. Dzięki niemu przejście z picia z butelki do picia z kubka staje się szybkie i łatwe. Ustnik kubka wykonany jest z delikatnego, cienkiego silikonu, co ułatwia dziecku nacisk, jak również odpowiednie wytworzenie ciśnienia ujemnego w buzi potrzebnego do pobrania płynu z kubka. Dodatkowo, ustnik jest wygięty w kształt łyżeczki. Taki design ma na celu wspomaganie procesu nauki, ponieważ podawanie wody z łyżeczki jest zalecaną metodą stopniowego odchodzenia od picia z butelki i przechodzenie na docelowe picie z kubka otwartego. W związku z tym, ten kubek jest świetnym narzędziem na początek nauki samodzielnego picia. Kubek dostępny jest w dwóch nowych wersjach kolorystycznych – różowym oraz niebieskim.

Pierwszy kubek z obciążoną słomką Lovi został specjalnie zaprojektowany, aby zapewnić maluchom komfortowe picie. Słomka wykonana z delikatnego silikonu ma odpowiednią średnicę i długość, dzięki czemu nie podrażnia podniebienia dziecka. Wkładając do niego odważnik, słomka jest utrzymana w pozycji pionowej. Ponadto, słomka jest zoptymalizowana tak, aby płyn nie wypływał z niej w sposób niekontrolowany, co pozwala dziecku na picie bez rozlewania płynu i bez krztuszenia się nim. Dzięki temu maluch podczas picia pozostaje czysty i suchy i bezpieczny. Kubek umożliwia dziecku picie pod różnymi kątami, co daje mu większą swobodę. Jest również lekki i poręczny, idealnie dostosowany do niewielkiej siły i małego pragnienia maluszka na początku nauki picia. Kubek występuje w trzech modnych kolorach – zielonym, brązowym oraz szarym z kolekcji Harmony.

Ewa Strulak, Head of design Lovi: “Przy projektowaniu pierwszych kubków dla dzieci kierowaliśmy się opiniami rodziców i potrzebami maluchów, które dopiero wchodzą w etap nauki picia. Duży nacisk położyliśmy na geometrię rączek kubków i ich kompaktowy rozmiar. W pierwszym kubeczku zaprojektowaliśmy unikalny, delikatnie łukowaty ustnik (na kształt łyżeczki). Jest on cienki, co pomaga maluchom w przejściu ze smoczka butelki na ustnik. Słomka to bardzo popularne rozwiązanie polecane przez logopedów. Rodzina pierwszych kubeczków odpowiada na różne potrzeby dzięki czemu rodzice mają wybór.”

Modelowanie zachowań

Dzieci często naśladują zachowanie swoich rodziców. Dlatego warto pić z kubka w obecności dziecka, pokazując mu, jak się to robi. To pomoże dziecku zrozumieć, że picie z kubka jest normalnym i naturalnym sposobem spożywania płynów. Pamiętaj, że najlepsza forma nauki dla dziecka to nauka poprzez zabawę. W czasie nauki picia z kubeczka możesz zaproponować dziecku pobawienie się w kuchnię lub urządzanie popołudniowej „herbatki” dla lalek. 

Motywacja i pozytywne wzmocnienie

Motywuj dziecko, aby korzystało z kubka, chwaląc je za każdy, nawet najmniejszy postęp. Stwórz system nagród, który pobudzi je do picia z kubka. Może to być niewielka nagroda lub specjalny czas spędzony z rodzicem. Również pozytywne wzmocnienie w postaci uśmiechu, pochwały i entuzjazmu, będzie wspierać dziecko w tym procesie. Kiedy dziecko osiągnie już umiejętność picia z kubka, możesz wykonać pamiątkowy dyplom i w wyjątkowych chwilach wracać pamięcią do tego momentu.

Cierpliwość i wytrwałość

Przejście z butelki na kubek może zająć trochę czasu i wymagać cierpliwości. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i w różny sposób akceptuje zmiany. Jeśli dziecko ma trudności z nabyciem nowej umiejętności, nie zniechęcaj się. Kontynuuj regularne wprowadzanie kubka i daj maluchowi czas na przystosowanie się.Przejście z butelki ze smoczkiem na picie z kubka jest ważnym etapem rozwoju dziecka. Wprowadzenie kubka powinno być stopniowe i wspierane przez rodzica. Wybierz odpowiedni moment, zachęcaj i nagradzaj dziecko za każdy postęp, a przede wszystkim bądź cierpliwy. Pamiętaj, że każde dziecko ma swoje tempo nauki, i z upływem czasu osiągnie samodzielność w picia z kubka. Odpowiednio dobrany kubek będzie przyjacielem w drodze do osiągnięcia sukcesu.

Agnieszka Hyży, ambasadorka marki Lovi: “Pierwszy kubek ze słomką towarzyszył mojemu synkowi na początku ścieżki picia. Dzięki niemu Leon płynnie i bezstresowo pożegnał butelkę ze smoczkiem. Kubki marki Lovi towarzyszą nam do dziś, jednak zmieniamy na inne wraz z rozwojem mojego dziecka.”

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo