Intymna pielęgnacja noworodka

Miejsca intymne u noworodków są bardzo wrażliwe, ale niewielu rodziców wie, pielęgnacja noworodka dziewczynki i chłopca się od siebie znacząco różni. Choć skóra dziecka jest taka sama, to jednak z uwagi na budowę zewnętrzną istotne jest nieco inne dbanie o miejsca intymne oraz pupę niemowlęcia.

Pielęgnacja okolic intymnych u noworodka dla wielu świeżo upieczonych rodziców stanowi nie lada wyzwanie, głównie z uwagi na wiele zakamarków, ale i strach przed zrobieniem dziecku krzywdy. Tymczasem nieprawidłowe pielęgnowanie tych stref może doprowadzić do bolesnych podrażnień, a nawet stanów zapalnych.

Pielęgnacja noworodka: dziewczynki

Każda mama zdaje sobie sprawę z tego, że u kobiet bardzo łatwo o podrażnienia i zakażenia wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji. Nie inaczej jest u noworodków i niemowląt, stąd właściwe dbanie o okolice intymne i wrażliwe jest niezwykle ważne.

Pielęgnacja pupy noworodka (dziewczynki) wymaga przede wszystkim wyrobienia pewnych nawyków. Oczyszczenie pupy po kupie powinno przebiegać od przodu do tyłu (w kierunku pleców), aby nie przenieść przypadkowo bakterii w okolice pochwy i cewki moczowej. Każdy ruch warto wykonywać osobnym kawałkiem papieru toaletowego albo chusteczki nawilżanej.

Pielęgnacja warg sromowych u niemowlaka wymaga wyczyszczenia przestrzeni między wargami sromowymi większymi i mniejszymi – najlepiej zrobić to za pomocą namoczonego w przegotowanej wodzie wacika.
Pielęgnacja intymna dziewczynki wymaga również stosowania mydeł o niskim pH (do 5,7). W ten sposób zachowany jest naturalny, kwaśny odczyn okolic intymnych.

Oczywiście narządy zewnętrzne również należy czyścić od przodu do tyłu, ucząc nieco starszego niemowlaka takiego podmywania podczas toalety. Warto pamiętać, że u dziewczynek nie należy stosować pudrów i zasypek, która zwykle powodują podrażnienia, a nawet stany zapalne – lepiej stosować po prostu odpowiedni krem w takiej ilości, aby nie pozostawał na skórze.

Pielęgnacja noworodka: chłopca

Higiena intymna u chłopców do pierwszego roku życia jest dość prosta – wymaga regularnego czyszczenia pupy po każdym wypróżnieniu, a także mycia narządów zewnętrznych. Dopiero ok. pierwszego roku życia napletek schodzi z żołędzi, dlatego wówczas można go delikatnie zsunąć i oczyścić przestrzeń z nagromadzonego moczu. Starsze niemowlę i dziecko, które korzysta samodzielnie z toalety, powinno być uczone takiego samego zachowania. Pozwoli to zapobiegać infekcjom biorącym się z bakterii bytujących w moczu.

Pupę u chłopca warto dokładnie oczyścić przy każdej zmianie pampersa oraz po każdym wypróżnieniu, a następnie nawilżyć odpowiednim kremem. W razie podrażnień możliwe jest stosowanie zasypek pudrowych.

Regularne czyszczenie pupy oraz okolic intymnych jest niezbędne dla zachowania zdrowia i higieny dziecka. Do pewnego etapu nie może ono samo zajmować się pielęgnacją – potem jednak warto go jej nauczyć. Pielęgnacja noworodka dziewczynki i chłopca znacznie się od siebie różni, również pod względem stosowanych preparatów, o czym warto pamiętać.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

5 naturalnych metod pielęgnacji noworodka

Rodzice noworodków coraz chętniej sięgają po naturalne sposoby pielęgnacji. Niektóre z nich są znane od dziesięcioleci i przekazywane z pokolenia na pokolenie, inne odkryliśmy niedawno. Które z nich warto stosować?...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja pępka noworodka

Pępuszek noworodka i jego pielęgnacja to temat, który często sprawia świeżo upieczonym rodzicom trudność i budzi wiele wątpliwości. Jak dbać o tę część ciała dziecka, czym przemywać i kiedy kikut...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Wanienka dla dziecka

Wanienka dla dziecka to jeden z zakupów, których młodzi rodzice dokonują jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. To jeden z podstawowych elementów wyprawki dla niemowlaka. W sklepach wybór wanienek jest...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Ile pieluch zużywa noworodek?

Prawdziwy temat-rzeka, który zajmuje myśli młodych rodziców to temat pieluch. Każda rozmowa ze szczęśliwą mamą czy ze świeżo upieczonym ojcem wcześniej czy później o ten temat zahaczy. Wybór producentów i...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele

Spódnica i bluzka na wesele

Bluzka do spódnicy Bluzka do spódnicy zamiast sukienki na wesele? Czemu nie! Przecież taki duet może być równie szykowny! Jakie zestawy sprawdzą się najlepiej? Czy będzie to: bluzka do rozkloszowanej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general