Jak zachęcić dziecko do sprzątania po sobie? 6 kroków do większego ładu w domu

Dzieci potrafią być prawdziwymi mistrzami w tworzeniu chaosu: wywrócenie całego pokoju do góry nogami zajmuje im mniej czasu, niż rodzicowi przygotowanie kanapki. I na pewno nieporównywalnie mniej czasu, niż zajmuje im później posprzątanie tego bałaganu. Jak zachęcić dziecko do sprzątania po zabawie? Podpowiadamy, co możesz zrobić, jeśli doskwiera Ci ciągły nieporządek.

Krok 1. Ustalcie zasady i dokładnie je omówcie

Nie możemy wymagać od naszych dzieci porządku, jeśli nie wyznaczyliśmy jasnych wytycznych, czym ten porządek jest. Warto pamiętać, że pojęcie porządku różni się i wśród dorosłych: dla jednych niedbale przerzucone ubrania przez krzesło to już chaos, dla innych taki widok jest zupełnie do zaakceptowania.

Dzieci dopiero uczą się codziennych praktyk, dlatego ważne jest ustalanie precyzyjnych zasad i upewnianie się, że są one klarowne dla wszystkich domowników. Dobre zasady dotyczące porządku, to np. bawimy się jedną zabawką na raz, a po skończonej zabawie, odkładamy ją na półkę. Na koniec dnia upewniamy się, że wszystkie zabawki są na swoich miejscach. Taki zbiór zasad najlepiej opracować razem z dzieckiem, można wesprzeć się wykonaniem wspólnie plakatu i przyczepienie go na ścianie.

Krok 2. Bądź przykładem

Czy nam się to podoba, czy nie, dzieci uczą się głównie przez obserwację, a nie nasze słowa. Dlatego wymagając porządku od małych domowników pamiętajmy, żeby w pierwszej kolejności samodzielnie dbać o ład. Zaleganie brudnych naczyń w zlewie czy pozostawianie prania na podłodze w łazience z pewnością nie zachęci dzieci do dbania o porządek w swoim pokoju.

Krok 3. Wszystko ma swoje miejsce

Wszystko ma swoje miejsce i jest miejsce na wszystko – to jedna z zasad pedagogiki Montessori, która świetnie sprawdza się przy dbaniu o porządek. Jeśli irytuje Cię, że Twoje dziecko nie chce sprzątać zabawek sprawdź, czy faktycznie jest to możliwe. Każdy przedmiot w pokoju dziecięcym (ale i w całym domu) powinien mieć jasno wyznaczone miejsce przechowywania. Świetnym rozwiązaniem do pokojów dziecięcych są otwarte regały, kosze lub plastikowe pudełka, które dodatkowo można obrazkowo opisać, aby ułatwić maluchowi zachowanie ładu. Taki kosz z piktogramem klocków lego albo pluszaków powinien móc pomieścić wszystkie zabawki z danej kategorii. Jeśli nie jest to możliwe, a nie mamy przestrzeni na dodatkowy kosz, warto rozważyć zmniejszenie ilości zabawek. System rotacyjny (inna zasada z pedagogiki Montessori) polega na chowaniu części zabawek i regularnym ich podmienianiu. W ten sposób “na widoku” jest mniej przedmiotów, a dzieci dłużej skupiają uwagę na dostępnych zabawkach. Gdy przestają się nimi interesować – czas na podmianę zestawu.

Krok 4. Metoda małych kroczków

To jasne, że od dwulatka można wymagać znacznie mniej, niż od nastolatka. Dlatego maluchom warto pomóc w nauce porządku, np. rozbijając poszczególne czynności na  mniejsze części. Zamiast oczekiwać, że dziecko dokładnie posprząta wszystkie porozrzucane zabawki, można mu dawać wskazówki: np. by zaczął od zbierania piłek do wyznaczonego na nie kosza. Następnie może przejść do klocków, samochodzików itd. Dzieci działają bardzo metodycznie i lubią segregowanie – czasem jednak czują się przytłoczone, jeśli mają zbyt wiele możliwości i potrzebują ukierunkowania.

Krok 5. Dostosuj dom dla malucha

Ten punkt co prawda nie powie Ci, jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie, ale może znacząco wpłynąć na zmniejszenie bałaganu na co dzień. Jeśli Waszym problemem nie są jedynie porozrzucane zabawki, ale również inne przedmioty, warto zastanowić się, co możesz zmienić, aby ułatwić maluchowi codzienność. Zminimalizowanie przedmiotów, które można stłuc czy schowanie tych, które zbyt często się brudzą i wymagają prania mogą wiele zmienić. W pewnych okresach życia malucha zdecydowanie nie sprawdzają się dywany, w które łatwo można wdeptać ciastolinę, ale z pewnością jeszcze wrócą czasy, że będziesz mogła się cieszyć nimi ponownie.

Krok 6. Mierz oczekiwania na możliwości dziecka

Dzieci bardzo się starają, żeby sprostać stawianym przed nimi zadaniom i uwielbiają być przydatne. Robienie przez nie bałaganu nie jest złośliwością tylko początkiem procesu uczenia się, jak panować nad przedmiotami. Nim osiągną pełną sprawność w robieniu porządku, popełnią wiele błędów i z pewnością “ich porządek” będzie odbiegać od tego, jaki byśmy zrobili sami. Zamiast jednak krytykować czy poprawiać (co też jest formą krytyki) po dziecku, warto doceniać wszystkie przejawy jego samodzielności i chęci porządkowania. A przede wszystkim pogodzić się z tym, że jeszcze przez kilka lat nasz dom nie będzie idealnie wysprzątany, z pewnością jednak pełen życia.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Jak zachęcić dziecko do sprzątania po sobie? 6 kroków do większego ładu w domu

  1. to prawda mama zazwyczaj wymaga – żąda i krzyczy
    ale jak przekonać rodzica by dostrzegł w tym swoją winę ?
    Chyba będzie potrzebny program jak zachęcić rodzica do akceptacji błędów dziecka ?
    Jak przekonać mamę by poświęciła córce czas na zabawę .

    Pojazdy Ślubne

    Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

    Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

    Czytaj dalej →
    Zakupy dla niemowląt

    Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

    Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo