Jak pielęgnować skórę noworodka?

Noworodki mają bardzo wrażliwą skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Niedopuszczalne jest stosowanie kosmetyków dla dorosłych, które mogą wywołać podrażnienia i przesuszenie skóry. Jak prawidłowo pielęgnować skórę noworodków? Jakie kosmetyki będą odpowiednie dla najmłodszych dzieci?

Dlaczego skóra noworodków wymaga szczególnej ochrony?

Skóra noworodków znacząco różni się od skóry osób dorosłych. Jest dużo cieńsza, ma luźno ułożone komórki warstwy rogowej, a to sprawia, że jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Naturalny płaszcz ochronny pojawia się dopiero w 2-3 miesiącu życia, ale nawet w późniejszym etapie skóra maluchów długo się regeneruje. U sporej grupy noworodków występuje sucha i szorstka skóra, która łuszczy się i swędzi. Zdolności ochronne nie są w pełni rozwinięte, dlatego wymagane  jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które zabezpieczą skórę przed niekorzystnymi warunkami.

Jakie kosmetyki dla noworodków stosować?

Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry noworodków są odpowiednie kosmetyki, które można stosować już od pierwszego dnia życia. Bardzo ważne, aby produkty do pielęgnacji zawierały naturalne składniki pochodzenia roślinnego oraz pozbawione były alkoholu, sztucznych dodatków, aromatów czy barwników. Kosmetyki dla dzieci powinny być dokładnie przebadane i mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Polecane są co kremy i balsamy o działaniu nawilżającym i  natłuszczającym,  zawierające m.in. olejek migdałowy, pantenol, olej z nasion słonecznika czy masło shea. Można je kupić m.in. w Dr.Max Drogeria.

Jak pielęgnować skórę noworodka?

Pielęgnacja skóry noworodka wymaga wiedzy i zastosowania delikatnych kosmetyków. Buzie dziecka, czoło, nos i policzki należy przemywać wacikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie, a następnie osuszyć miękkim ręcznikiem. Jeżeli skóra na buzi jest sucha, można zastosować krem przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia. Odpowiedniej pielęgnacji wymaga pępek maluszka. Aby szybko się zagoił, należy przemywać go kilka razy dziennie gazikiem nasączonym roztworem spirytusu. Kikut powinien odpaść po około dwóch tygodniach. Dla wielu rodziców najważniejszym elementem w pielęgnacji noworodka jest kąpiel. Woda powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni, a kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Aby nawilżyć skórę maluszka i wzmocnić barierę ochronną, do wody warto wlać emolienty. Po wyjęciu z wody ciało wystarczy delikatnie osuszyć ręcznikiem. Gdy skóra jest sucha i ma skłonność do podrażnień, po kąpieli można zastosować oliwkę dla niemowląt lub wybrać kremy, balsamy lub odżywcze mleczka do ciała z dodatkiem witaminy E i F, które intensywnie nawilżą skórę i zapobiegną jej przesuszeniu. Dostępne są również emolienty, w postaci doskonale wchłaniających się emulsji i kremów, które świetnie wzmocnią skórę maluszka i ochronią przed utratą wody. Emolienty mają działanie nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające skórę, działają również przeciwzapalnie, wspomagają łagodzenie podrażnień. Kąpiel nie musi odbywać się codziennie, optymalna częstotliwość to 2-3 razy w tygodniu. Szczególnej pielęgnacji wymaga pupa noworodka. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia odparzeń, po każdej zmianie pieluszki należy oczyszczać skórę oraz stosować kremy na odparzenia.

Pielęgnowanie skóry noworodków wymaga dużej delikatności i rozwagi. Bardzo ważne są odpowiednio dobrane kosmetyki, dzięki którym maluchy zdrowo wkroczą w kolejny etap rozwoju.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo