Jak wybrać kosmetyki dla dzieci dopasowane do ich wieku i potrzeb?

Skóra dzieci jest wyjątkowo wrażliwa. Z tego powodu powinniśmy w odpowiedni sposób zadbać o ich higienę, ze szczególną uwagą podchodząc do każdego kosmetyku. Na co musimy być wyjątkowo wyczuleni?

Higiena noworodka — jakie kosmetyki wybrać?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że noworodki i niemowlęta wymagają szczególnej higieny. Jeśli chodzi o kąpiel, nie powinna się ona odbywać częściej niż 2-3 razy w tygodniu. W innym wypadku moglibyśmy przesuszyć delikatną skórę maleństwa. Istotne jest także używanie odpowiednich produktów.  Z myślą najmłodszych stworzono  specjalne kosmetyki dla dzieci. Ich skład jest prosty i bazuje na składnikach, które nie podrażnią skóry niemowlaków. Takie środki myjące często bazują na emolientach. Ich rolą jest nawilżanie, natłuszczanie, a także uelastycznianie skóry. 

Zwróćmy również uwagę na to, że na rynku znajdziemy produkty, które mają w widocznym miejscu informację odnośnie tego, od jakiego wieku dziecka można je stosować. W przypadku noworodków szukajmy więc kosmetyków, które nadają się dla maluchów od pierwszego dnia ich życia. Cechują się one delikatnym zapachem, łagodzeniem podrażnień, a także zawieraniem kompleksu prebiotyków. Istotne jest także to, że nie tylko natłuszczają one ciało, ale nie naruszają przy tym naturalnej bariery ochronnej, co mogłoby mieć miejsce przy użyciu środków dla starszych dzieci bądź osób dorosłych.

Kosmetyki dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia

Kosmetyki dla dzieci powinny być hipoalergiczne, ponieważ ich skład jest bardzo prosty – bez sztucznych barwników i substancji zapachowych oraz bezpieczny dla delikatnej dziecięcej skóry. Najważniejsze to nie używać kosmetyków dla dorosłych do pielęgnacji noworodków, ponieważ ich skład jest nieodpowiedni dla tak delikatnej skóry. Mogą podrażniać i powodować reakcje alergiczne. Nie mają takiego wpływu na dorosłych, ponieważ ich skóra jest grubsza i jednocześnie ma warstwę ochronną, w przeciwieństwie do skóry najmłodszych. Kosmetyki dla dzieci powinny koncentrować się na nawilżaniu, łagodzeniu i ochronie delikatnej skóry przy jednoczesnym wzmocnieniu jej bariery ochronnej. Na wielu produktach kosmetycznych odpowiednich dla najmłodszej grupy wiekowej widnieje informacja, do jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony. Jest to bardzo ważne przy wyborze preparatu.

Na co musisz uważać?

Idąc do sklepu po kosmetyki dla noworodków, koniecznie zrób sobie listę tego, czego potrzebujesz, a czego nie, żeby nie robić nieprzemyślanych zakupów. W ten sposób na pewno nie znajdziemy szamponu w koszyku. Przez pierwsze 6 miesięcy życia wystarczy zwykły żel pod prysznic — kilka krzyżujących się włosków na małej główce noworodka można łatwo zmyć balsamem do ciała, z zakupem szamponu poczekaj do 6 miesiąca, kiedy włos nabiera silniejszej struktury.

Mamy nadzieję, że wiesz już, na co zwracać uwagę podczas dbania o higienę dziecka. Choć może wydawać się to trudnym zadaniem, wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku elementarnych zasadach, a nic złego nie powinno mieć miejsca.

Dodaj komentarz

Starsze dziecko

Kiedy wypadają mleczaki?

Dopiero co świętowaliście pojawienie się pierwszych ząbków u Waszego malucha, a tu już zastanawiasz się, kiedy dziecku wypadają mleczaki? Ależ ten czas leci, prawda? Dzisiaj odpowiemy na Wasze wszystkie pytania...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Przedszkolak, Starsze dziecko

Książeczka zdrowia dziecka

Książeczka zdrowia dziecka jest to dokument dla dzieci (od 0 do 8 roku życia), który wydaje nam szpital zaraz po urodzeniu się maleństwa. Jest to również książeczka szczepień dziecka, ponieważ...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general