Oczopląs u niemowlaka – jakie są jego przyczyny i jak się leczy?

Rodzice nowo narodzonych dzieci są szczególnie wyczuleni na wszelkie zmiany w ich wyglądzie czy zachowaniu. Większość z nich jest zupełnie naturalna i nie powinna budzić niepokoju. Są jednak takie, które mogą wskazywać na rozwój jakiejś choroby czy pojawienie się nowej dolegliwości, ale wcale nie muszą. Jedną z nich jest oczopląs u niemowlaka, czyli niekontrolowane, dziwne ruchy gałek ocznych u dziecka. Ich przyczyny mogą być różne – najważniejsza jest więc obserwacja i prawidłowa diagnostyka u lekarza. Jak się leczy oczopląs u dzieci?

Oczopląs u niemowlaka

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, którymi dysponuje człowiek. Nic więc dziwnego, że wszelkie niepokojące objawy i dolegliwości np. ze strony gałek ocznych mogą stresować, zwłaszcza jeśli dotyczy to najmłodszych dzieci. Jednym ze schorzeń, które mogą ujawnić się w okresie niemowlęctwa jest oczopląs. Nazwa brzmi nieco przerażająco – w rzeczywistości mimowolne i rytmiczne wahania/ruchy gałek ocznych, które mogą występować poziomo lub pionowo.

Jak podają niektóre źródła, możemy rozróżnić m.in.:

  • “Oczopląs ośrodkowy – jego przyczyna istnieje w OUN (Ośrodkowy układ nerwowy);
  • Oczopląs obwodowy – jego przyczyna istnieje poza OUN (Ośrodkowy układ nerwowy);
  • Oczopląs samoistny – może być pochodzenia błędnikowego, ośrodkowego i ocznego (fiksacyjnego);
  • Oczopląs wywołany – indukowany – może być patologiczny lub fizjologiczny, jest wywoływany bodźcami cieplnymi, kinetycznymi, oraz stymulacją galwaniczną i optokinetyczną”.

Inni specjaliści stosują jednak nieco bardziej uproszczony podział. Wyróżniają bowiem oczopląs fizjologiczny, czyli wywołany czynnikami zewnętrznymi, oraz oczopląs patologiczny, a więc taki, który może wskazywać na poważniejsze schorzenia i choroby występujące w organizmie, np, związane z układem neurologicznym.

Zobacz: Martwi Cię powtarzająca się czkawka u noworodka? Sprawdź te sposoby na czkawkę!

Wywracanie gałek ocznych do góry (i nie tylko) u dziecka

Przewracanie oczami u niemowlaka zarówno w kierunku poziomym, jak i pionowym może wskazywać na oczopląs, ale nie musi. Co istotne ruch/drgania mogą odbywać się również w kierunkach: obrotowym, ukośnym, poziomo-obrotowym. Jego natężenie i szybkość również mogą się różnić. Najlepiej z naszym podejrzeniami i obserwacjami zgłosić się, jak najszybciej do lekarza, który zleci dalszą diagnostykę. Jeśli coś rodziców szczególnie zaniepokoi, dobrą praktyką jest próba uchwycenia tego momentu na nagraniu wideo. Specjalista będzie mógł się przekonać, skąd wzięły się obawy.

Sprawdź: Zdrowe słodycze dla dzieci które zrobisz sam. Maluchy je uwielbiają!

Przewracanie oczami u dziecka – przyczyny

Oczopląs u dziecka może mieć naprawdę rozmaite podłoże. Niekiedy wynika z przyczyn neurologicznych, innym razem laryngologicznych. Może pojawić się jako jeden z objawów niektórych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Wyróżnia się również tzw. oczopląs błędnikowy, który jest wynikiem schorzeń błędnika – np. wirusowego zapalenia błędnika, osteosklerozy błędnikowej czy choroby Meniere’a.

Oczopląs u noworodka może mieć też charakter wrodzony. Częściej diagnozuje się go w przypadku chłopców (zazwyczaj w 3-4 miesiącu życia). Objawem współtowarzyszącym może być również obniżenie ostrości widzenia. Jak wskazują specjaliści, oczopląs może występować także wraz z zaćmą, bielactwem, niedorozwojem siatkówki lub wadą krótkowzroczności.

Jak już wyżej wspomniano, oczopląs może mieć również podłoże fizjologiczne. Co to właściwie oznacza? Ten typ oczopląsu powstaje jako pod wpływem działania czynników zewnętrznych. W tej grupie wyróżniamy m.in. oczopląs podczasobrotowy i poobrotowy, który może pojawić się po wykonaniu szybkich obrotów całego ciała. Istnieje także oczopląs optokinetyczny, który występuje “podczas patrzenia na obrazy szybko przesuwające się przed oczami obserwatora” – często dochodzi do tego w czasie szybkiej jazdy samochodem czy pociągiem. Eksperci wskazują również na oczopląs cieplny, wywoływany przez “wprowadzenie do przewodu słuchowego zewnętrznego wody o temperaturze innej niż temperatura ciała badanego”.

Oczopląs może pojawiać się także w następstwie przyjmowania niektórych leków, a także zatrucia alkoholem.

Zobacz: Rozstępy po porodzie – nie taki diabeł straszny

Oczopląs u dzieci – leczenie

Nie ma jednej metody na leczenie oczopląsu, wszystko zależy od tego, jakie są jego pierwotne przyczyny. Zanim wdrożymy odpowiednią terapię, kluczowa jest więc prawidłowa, stuprocentowa diagnoza. Dziecko, u którego rodzice zaobserwują niepokojące objawy, powinni skierować się do swojego pediatry. Ten po wstępnym badaniu powinien skierować dziecko do kolejnych specjalistów – neurologa, okulisty i otolaryngologa.

Dopóki nie zostanie potwierdzone podłoże oczopląsu, lekarze stosują zazwyczaj leczenie objawowe i łagodzenie objawów. W tym celu wykorzystuje się najczęściej specjalne soczewki kontaktowe czy specjalne okulary pryzmatyczne. U niektórych pacjentów stosuje się toksynę botulinową A w zastrzyku. W skrajnych przypadkach niezbędne może być wykonanie operacji mięśni gładkoruchowych.

Sprawdź: Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?

Rodzice pytają o oczopląs u niemowlaka

Dziecku uciekają oczy do góry – co to znaczy?

Może to świadczyć o poważniejszym schorzeniu, najlepiej spróbować to nagrać, a następnie udać się do lekarza na konsultacje i wykonać niezbędne badania.

Dlaczego dziecko przewraca oczami?

Przyczyny mogą być rozmaite, oczopląs jest bowiem wywoływany różnymi czynnikami. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Niemowlę wywraca oczy do góry podczas snu – dlaczego?

Takie wywracanie oczami podczas snu jest z reguły zupełnie normalne. Dla pewności warto jednak powiedzieć o tym lekarzowi i skonsultować z nim tę kwestię.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo