Kupujemy kask dla dziecka: Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać?

Plusem blogowania są testy, zwłaszcza fajnych produktów. Od jakiegoś czasu w naszym mieszkaniu można znaleźć stos kartonów z produktami do przetestowania. Aktualnie wśród nich znajduje się rowerek biegowy oraz przyczepka do roweru. W przypadku obydwu tych produktów nasza półtoraroczna testerka potrzebuje kasku. Udaliśmy się więc na zakupy. Czego się dowiedzieliśmy przy wyborze kasku? Jak wybrać ten najlepszy? Sprawdźcie sami.

Kaski dla dzieci nie tylko na rower

Tak jak napisałem we wstępie, w naszym przypadku kask będzie wykorzystywany w czasie jazdy na rowerku biegowym oraz przy podróżach w przyczepce rowerowej. Kaski jednak przydają się dzieciom w innych przypadkach. Jazda na wrotkach, hulajnodze, wspinaczka. Na te sporty nasza córka jest za mała, chociaż do wspinaczki już się przymierza. Pamiętaj, że dla każdego sportu mogą być inne wytyczne dotyczące kasków. W sklepach można znaleźć kaski, które są odpowiednie do kilku dyscyplin sportu (na przykład rower i rolki). Należy się jednak upewnić czy mają odpowiednie oznaczenia.

Pamiętaj także, żeby nie przesadzać! Jeżeli dziecko schodzi z roweru lub hulajnogi, to zdejmij mu kask. Nie musi z nim biegać po placu zabaw. Tego typu zabawy mogą skończyć się na przykład uduszeniem dziecka (jeśli zaczepi o coś kaskiem).

Czy dziecko w foteliku rowerowym musi mieć kask?

Najważniejszą kwestią jest to, w jakim wieku powinno się przewozić dziecko w foteliku rowerowym. Niektórzy pediatrzy sugerują, żeby nie robić tego z dziećmi, które mają mniej niż 1,5 roku. Inni twierdzą, że należy się wstrzymać aż do ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Na ten temat przygotujemy jednak osobny wpis.

Niemniej jednak, niezależnie od wieku dziecka, należy mu bezwzględnie zakładać kask, jeżeli zamierzamy je przewozić w foteliku rowerowym. Urazy głowy są najbardziej niebezpieczne, a także najczęstsze podczas rowerowych wypadków.

Jaki wybrać kask rowerowy dla dzieci?

Wróćmy jednak do kasków. Zanim wybraliśmy się z Zuzią na zakupy, sprawdziliśmy wszelkie dostępne źródła i zebraliśmy najważniejsze wytyczne dotyczące kasków dla dzieci. Zweryfikowaliśmy je z obsługą sklepu i wyszła nam taka oto lista.

Mierzymy kask dla dziecka

  • Zmierz główkę dziecka – zanim wybierzesz się do sklepu zmierz obwód główki swojego dziecka. Dzięki temu będziecie wiedzieli w jakich rozmiarach kasków zacząć poszukiwania. Obwód główki należy mierzyć na wysokość 2-3 centymetrów powyżej oczu (około 1 centymetr nad brwiami).
    Jeżeli chcesz, żeby kask posłużył dziecku dłużej, odejmij od wartości, którą zmierzyliście 1 centymetr i wybierz kask, którego minimalny zakres zaczyna się od tej cyfry. Na przykład: jeżeli główka dziecka ma obwód 49 cm, to wybierz kask, którego zakres wynosi 48-52 cm. Jeśli zastanawiasz się na jaki wiek będzie odpowiedni kask 48-52, to musisz wiedzieć, że każde dziecka ma różny rozmiar głowy w danym wieku. Zdecydowanie lepiej kierować się rozmiarem głowy w centymetrach niż wiekiem dziecka. Sugerując się siatkami centylowymi, które przedstawiają uśredniony obwód głowy dzieci w różnym wieku, możemy przyjąć, że rozmiar kasku 48-52 będzie odpowiedni dla dzieci między 2, a 4 rokiem życia.
  • Przymierz przed zakupem – znalezienie odpowiedniego, dobrze dopasowanego kasku to nie lada wyzwanie. Ciężko będzie to zrobić w pierwszym sklepie rowerowym, a co mowa o internecie. Jeżeli nie chcecie bawić się w ciągłe odsyłanie paczek do sklepów internetowych, to poświęćcie chwilę (w porywach cały dzień) na poszukiwania w sklepie online.
    Przymierzając kask zwróć uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest umiejscowienie kasku na głowie. Głowa powinna tak wchodzić w kask, żeby znajdował się on około 2-3 centymetry powyżej linii oczu. Po drugie zobacz jak układają się zapięcia. Przy uszach powinny tworzyć literę Y i nie powinny odstawać. Regulację pod brodą najlepiej zrobić w momencie, gdy dziecko ma otwartą buzię. Dopasuj także obwód (najczęściej za pomocą pokrętła z tyłu) tak, żeby kask nie zsuwał się na boki

kaski rowerowe dla dzieci

  • Wygląd nie jest najważniejszy – Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka oraz wygoda. Nie kieruj się instynktem i tym, że dziecko oszalało na punkcie kasku z Vayaną. Najpierw sprawdź czy ten konkretny model spełnia wszystkie poniższe wymagania. Jeśli tak i w dodatku jest piękny – super – trafiliście w dziesiątkę!
  • Szukaj kasku z odpowiednią wentylacją – Zamknięte kaski sprawiają, że główka dziecka bardziej się poci. To psuje komfort jazdy i zniechęca do niej malca. Wybierz kask, który ma dużo otworów wentylacyjnych.
  • Waga – im lżejszy kask tym lepiej. Zwłaszcza w przypadku tak małych dzieci jak nasze. Zbyt ciężki kask będzie obciążał kark dziecka i również odbierał mu komfort jazdy.
  • Cena nie czyni cudów – nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. Niestety kaski które posiadają niezbędne certyfikaty, a przy tym są lekkie i wygodne, zazwyczaj kosztują więcej niż te, które możemy znaleźć na wyprzedaży w markecie. Nie ma też powodów, żeby na siłę kupować najdroższy kask, jaki uda nam się znaleźć. Pamiętaj, że głowa dziecka rośnie i co jakiś czas będzie trzeba wymienić kask na większy. Na szczęście głowa nie rośnie tak szybko jak stopy, ale i tak należy się liczyć ze zmianą kasku co 2-3 lata. Przyzwoite kaski zaczynają się już od około 50 zł. Poniżej tej kwoty nie warto schodzić.

Porównaj: Ceny kasków dla dzieci online >>

  • Sprawdź certyfikaty – standardy kasków w Polsce określają dwie ustawy europejskie CEN EN 1078 oraz CEN EN 1080. Ta druga swoim zakresem obejmuje kaski dla dzieci. Szukaj na kasku oznaczeń CE lub EN. Możesz także poprosić sprzedawcę, żeby to zweryfikował.
  • Widoczność – wybierając kolor i wzór kasku zwróć uwagę na jego widoczność. Im bardziej będzie rzucał się w oczy, tym większe bezpieczeństwo będzie zapewniał. Idealnie by było, gdyby kask posiadał elementy odblaskowe.

kaski dla dziecka

Jaki kask ostatecznie wybraliśmy dla naszej niespełna dwulatki?

Biorąc pod uwagę większość powyższych wytycznych, a także dostępność modeli w sklepach rowerowych i sportowych, które są w pobliżu zdecydowaliśmy się na kask Meteor model MA-2 Flower.
Kask ma rozmiar S, czyli zakres 48-52 centymetry. Jest zgodny z wymaganiami dyrektywy 89/686/EEC oraz normy EN 1078. Kask jest odpowiedni dla rowerzystów, a także użytkowników deskorolek i wrotek.

Nie ma niestety elementów odblaskowych, ale jego różowy kolor sprawia, że dość mocno rzuca się w oczy.

kask meteor dla dziecka

Kask będziemy testować razem ze wspomnianymi wyżej produktami. Z pewnością napiszę coś więcej na jego temat wkrótce.

Jak przekonać dziecko do noszenia kasku?

Twój maluch nie chce zakładać kasku? Pamiętaj, że to Ty jesteś dla niego wzorem. Jeżeli rodzic sumiennie zakłada kask, to łatwiej jest dziecku wytłumaczyć, że też musi to robić. W przypadku gdy rodzice jeżdżą bez kasku, a wymagają jego zakładania od dziecka, maluch czuje się oszukany i najczęściej będzie się buntował.

Sam kask także ma tu ogromne znaczenie. Upewnij się, że jest lekki i wygodny. Pozwól także dziecku w sklepie wybrać te wzory, które podobają mu się najbardziej.

Kask Meteor Flower

regulacja obwodu kasku dla dziecka

Różowy kask dla dziewczynki

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo