Przewijanie niemowlaka krok po kroku

Ściąga z przewijania niemowlaka – jak robić to krok po kroku?

Zmiana pieluchy to pierwsze wyzwanie, przed jakim stają niedoświadczeni rodzice. Na pewno przyda im się krótka ściąga, która objaśnia, jak często zmieniać pieluchę, jak powinno wyglądać przewijanie w nocy i kiedy zmieniać pieluchę: przed czy po karmieniu. Rodzice zadają też sobie pytanie o to, jakie pieluchy wybierać i czy za każdym razem smarować pupę kremem. Czynności, które już za kilka miesięcy będą codzienną rutyną, na razie paraliżują strachem przed uszkodzeniem bioderek noworodka. A płaczące lub mrudzące niemowlę nie ułatwia zadania…

Jak często zmieniać pieluchę?

Pomimo zapewnień producentów pieluch, że doskonale wchłaniają one wilgoć, nie należy zbyt długo czekać ze zmianą, gdy niemowlę zrobi siusiu. Niektóre noworodki mają na tyle delikatną skórę, że nawet kilkanaście minut spędzonych w mokrej pieluszce może być u nich przyczyną odparzeń. Zdarzają się też maluszki, które czują dyskomfort, gdy pielucha jest mokra. Nie omieszkają cię o tym poinformować na swój sposób: marudząc lub płacząc do momentu, kiedy nie nastąpi zmiana pieluchy. Najlepiej jest przyjąć zasadę, że zarówno w dzień jak i w nocy przewijasz niemowlę zaraz po tym, jak mu się odbije po karmieniu. Zmiana pieluchy jest konieczna natychmiast, gdy dziecko zrobi kupę. O ile wilgoć wielu maluszkom nie szkodzi, o tyle w większości przypadków kał momentalnie powoduje odparzenia. Z wiekiem pęcherz dziecka będzie coraz większy, a tym samym coraz rzadziej będzie ono wymagało zmiany pieluchy.

Gdzie przewijać niemowlę?

Wydawałoby się, że niemowlę można przewijać w dowolnym miejscu. Tymczasem ma ono ogromne znaczenie! Początkowo noworodek wymaga zmiany pieluszki nawet kilkanaście razy na dobę. Miejsce do przewijania powinno być więc łatwe do utrzymania w czystości, bezpieczne dla dziecka i wygodne dla ciebie. Jeśli będziesz musiała się do niego schylać, twój kręgosłup dość szybko się zbuntuje.

W sklepach nie brakuje specjalnych komód do przewijania. Są to jednak dość drogie meble, które posłużą ci mniej więcej do drugiego roku życia dziecka. Można też kupić komodę ze zdejmowaną nakładką, która potem stanie się zwykłym meblem. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup sztywnego przewijaka, który kładzie się na łóżeczku dziecka. Kup na niego miłe w dotyku pokrowce, które nie dopuszczą do nieprzyjemnego kontaktu skóry dziecka z zimnym plastikiem lub folią na przewijaku.

Przewijanie niemowlaka krok po kroku

Krok pierwszy

Połóż niemowlę na przewijaku tak, by było mu wygodnie i nic go nie uwierało. Rozepnij ubranko. O ile nie ma takiej potrzeby, nie zdejmuj pajacyka, a jedynie odwiń jego dolną część. Gdy ubranie się zabrudziło, jak najszybciej włóż nowe, by dziecko nie zmarzło. Możesz też przykryć je kocykiem.

Krok drugi

Oczyść pupę z resztek moczu lub kału. Pamiętaj, że u dziewczynek ta czynność wygląda trochę inaczej niż u chłopców.

Dziewczynka: Wilgotną chusteczką lub mokrym wacikiem wytrzyj skórę zaczynając od sromu, a kierując się w stronę odbytu. Rozchyl wargi sromowe i wytrzyj zbierającą się w tym miejscu wydzielinę, a także resztki kupki. Oczyść wszystkie zagłębienia i fałdki.

Chłopiec: U chłopców najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się wokół worka mosznowego i pod penisem. Odsłoń ujście cewki moczowej i przemyj je wilgotną chusteczką. W to miejsce może dostać się kał i spowodować infekcję. Stan zapalny powodują również gromadzące się kryształki kwasu moczowego. Nie odciągaj napletka!

Krok trzeci

Posmaruj pupę dziecka cieniutką warstewką kremu omijając błony śluzowe. Szczególnie u dziewczynek kosmetyk może je wysuszyć powodując nawet zrośnięcie się błon. Krem nałóż także wokół worka mosznowego u chłopca i na wzgórek łonowy dziewczynki.

Krok czwarty

Załóż pieluchę uważając przy tym na wrażliwe bioderka dziecka. Nigdy nie podnoś pupy niemowlęcia trzymając go za łydki. Powinnaś chwycić za uda delikatnie przyciągając je do brzuszka i odwrócić maleństwo na bok. Wtedy można bezpiecznie podłożyć pieluchę. U niemowlęcia powinna sięgać do pępka, zaś u noworodka należy odwinąć przednią część pieluszki tak, by nie podrażniała kikuta pępowinowego. Zapnij rzepy z obu stron pieluchy tak, by nie uciskały ciała dziecka.

Jakie pieluszki wybrać: jednorazowe czy tetrowe?

W pierwszych dniach życia noworodka używaj pieluszek oznaczonych cyfrą 1. Mają specjalne wycięcie lub obniżoną przednią część, dzięki czemu nie podrażniają kikuta pępowinowego. Warto używać ich również przez kilkanaście dni po jego odpadnięciu, dając pępkowi szansę na to by wysechł i całkowicie się wygoił. Potem przychodzi czas na pieluchy jednorazowe z numerem 2.

Nie kupuj od razu dużej paczki (lub kilku paczek) pieluszek jednego producenta. Warto przetestować dwa-trzy rodzaje i sprawdzić, które najbardziej odpowiadają twojemu dziecku. Wiele niemowląt reaguje uczuleniami na niektóre marki pieluch.

Sprawdź test pieluszek jednorazowych:

Decydując się na tradycyjne pieluchy tetrowe, pamiętaj o częstej zmianie pieluchy. Nie wchłaniają wilgoci tak dobrze, jak pieluszki jednorazowe, więc łatwiej dochodzi w nich do odparzeń.

Co jest potrzebne przy zmianie pieluchy?

Na przewijaku lub w jego okolicy powinny się znaleźć

  • Wilgotne chusteczki jednorazowe. Te, na których widnieje informacja, że są przeznaczone do skóry wrażliwej mają mniej substancji zapachowych i konserwujących, które mogłyby podrażnić skórę noworodka;
  • Alternatywą dla chusteczek jest woda lub napar z rumianku. Obok połóż waciki do przemywania pupy. Warto sięgać po wodę wtedy, gdy dziecko ma skłonność do odparzeń, podrażnień albo reakcji alergicznych;
  • Tłusty krem pielęgnacyjny lub maść. Gdy pojawiają się zaczerwienienia potrzebny będzie też krem zawierający tlenek cynku.
  • Pieluchy w odpowiednim rozmiarze;
  • Jeden lub dwa komplety ubranek na zmianę – zdarza się, że pieluszka przesiąknie brudząc pajacyk i bodziaka.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo