Mdłości w ciąży są uważane za jedną z najczęściej występujących dolegliwości, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Szacuje się, że zaledwie 30% przyszłych mam nie odczuło ich ani razu. Z pewnością można je uznać za prawdziwe szczęściary, ponieważ męczące nawet do połowy ciąży codzienne nudności, potrafią nieźle uprzykrzyć życie.Nudności w ciąży: przyczyny

Przyczyn nudności w ciąży dopatruje się w zmianach hormonalnych, które mają miejsce w organizmie ciężarnej kobiety. Wedle niektórych specjalistów odpowiada za nie rosnący poziom gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie nazywanej hormonem hCG. Produkowana jest ona przez zarodek i jej stężenie w pierwszych tygodniach stale rośnie. Gonadotropina powoduje, że praca układu pokarmowego spowalnia, a przyszła mama staje się wyjątkowo wyczulona na zapachy. Maksymalny poziom tego hormonu przypada na okolice 10-14 tygodnia ciąży, a więc pokrywa się to z okresem najintensywniejszych wymiotów u ciężarnych. Ciąża i mdłości stają się wtedy nierozerwalnie złączone, a przyszła mama przeżywa naprawdę trudny okres.

Zdaniem innych lekarzy, za nudności w ciąży odpowiada nie hCG a inny hormon – progesteron. Jego zwiększająca się ilość we krwi ciężarnej ma działać drażniąco na śluzówkę żołądka, czego skutkiem jest odruch wymiotny.

Istnieje także teoria, dosyć trudna do zaakceptowania dla przyszłych mam, które z miłością wyczekują swojego maluszka, że ciąża traktowana jest przez organizm kobiety jak pasożyt, którego należy się pozbyć.  Z medycznego punktu widzenia tak właśnie jest – i ciało ciężarnej reaguje na zarodek jak na ciało obce. Stąd właśnie wymioty – są podobnym odruchem, jak ten, który towarzyszy zatruciom. Organizm próbuje się pozbyć niesłużącego mu wrogiego obiektu lub substancji.

Nudności w ciąży mogą mieć jeszcze jedną przyczynę, której istnienie podkreślają psychologowie i psychiatrzy. Według nich, mdłości mogą być wywołane negatywnym stosunkiem kobiety do ciąży i mieć podłoże czysto psychologiczne. Niezadowolenie ciężarnej z faktu pojawienia się w jej życiu dziecka, bycie niegotową na rolę matki, strach przed reakcją otoczenia – to wszystko może być powodem pojawienia się mdłości.

Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to dosyć subiektywne. Niektóre przyszłe mamy odczuwają nudności już od chwili zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Może to mieć pokrycie w teorii dotyczącej hormonalnych przyczyn mdłości, ponieważ zaczynają się one na szeroką skalę właśnie od momentu implementacji, która jest sygnałem zapoczątkowującym burzę hormonalną.

U części kobiet mdłości pojawiają się zazwyczaj w okolicach końca drugiego miesiąca ciąży, a niektóre przyszłe mamy przyznają, że dopiero na przełomie pierwszego i drugiego trymestru dały im się we znaki. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zdarza się również zupełny brak mdłości w ciąży i dotyczy to około 30% ciężarnych. Nie jest to powodem do niepokoju, nie wszystkie przyszłe mamy reagują nudnościami na pojawienie się w ich łonie maluszka.Kiedy mijają mdłości w ciąży?

Z reguły mdłości nie trwają dłużej niż do połowy drugiego trymestru. Część kobiet odczuwa znaczną ulgę już w okolicach 15-16 tygodnia. Tylko w skrajnych przypadkach, nudności są nadal dokuczliwe po 18 tygodniu. W takim przypadku należy udać się do lekarza, podobnie jak w sytuacji, gdy mdłości są wyjątkowo silne.

Sprawdź, co pomaga na mdłości w ciąży >>>>