Mdłości w ciąży: Czy należy bać się porannych nudności?
Mdłości w ciąży są uważane za jedną z najczęściej występujących dolegliwości, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Szacuje się, że zaledwie 30% przyszłych mam nie odczuło ich ani razu. Z pewnością można je uznać za prawdziwe szczęściary, ponieważ męczące nawet do połowy ciąży codzienne nudności, potrafią nieźle uprzykrzyć życie.
Nudności w ciąży: przyczyny
Przyczyn nudności w ciąży dopatruje się w zmianach hormonalnych, które mają miejsce w organizmie ciężarnej kobiety. Wedle niektórych specjalistów odpowiada za nie rosnący poziom gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie nazywanej hormonem hCG. Produkowana jest ona przez zarodek i jej stężenie w pierwszych tygodniach stale rośnie. Gonadotropina powoduje, że praca układu pokarmowego spowalnia, a przyszła mama staje się wyjątkowo wyczulona na zapachy. Maksymalny poziom tego hormonu przypada na okolice 10-14 tygodnia ciąży, a więc pokrywa się to z okresem najintensywniejszych wymiotów u ciężarnych. Ciąża i mdłości stają się wtedy nierozerwalnie złączone, a przyszła mama przeżywa naprawdę trudny okres.
Zdaniem innych lekarzy, za nudności w ciąży odpowiada nie hCG a inny hormon – progesteron. Jego zwiększająca się ilość we krwi ciężarnej ma działać drażniąco na śluzówkę żołądka, czego skutkiem jest odruch wymiotny.
Istnieje także teoria, dosyć trudna do zaakceptowania dla przyszłych mam, które z miłością wyczekują swojego maluszka, że ciąża traktowana jest przez organizm kobiety jak pasożyt, którego należy się pozbyć. Z medycznego punktu widzenia tak właśnie jest – i ciało ciężarnej reaguje na zarodek jak na ciało obce. Stąd właśnie wymioty – są podobnym odruchem, jak ten, który towarzyszy zatruciom. Organizm próbuje się pozbyć niesłużącego mu wrogiego obiektu lub substancji.
Nudności w ciąży mogą mieć jeszcze jedną przyczynę, której istnienie podkreślają psychologowie i psychiatrzy. Według nich, mdłości mogą być wywołane negatywnym stosunkiem kobiety do ciąży i mieć podłoże czysto psychologiczne. Niezadowolenie ciężarnej z faktu pojawienia się w jej życiu dziecka, bycie niegotową na rolę matki, strach przed reakcją otoczenia – to wszystko może być powodem pojawienia się mdłości.
Podsumowując:
Lekarze nie są zgodni co do przyczyn porannych i nie tylko nudności w czasie ciąży. Istnieją także rożne teorie dotyczące tego, czemu niektórym kobietom dolegają one bardziej niż innym. Najczęściej podawanymi przyczynami mdłości są:
- Podwyższone poziomy hormonów – Hormon hCG pobudza jajniki do produkcji estrogenu oraz progesteronu. W momencie w którym łożysko staje się na tyle dojrzałe (zwykle w okolicach 12-14 tygodnia ciąży), żeby przejąć wytwarzanie tych hormonów, mdłości stają się mniej dolegliwe lub całkiem zanikają.
- Glukoza, a raczej jej niski poziom we krwi. Występuje zazwyczaj rano. Może także występować, gdy nie zjesz w odpowiednim czasie posiłku.
- Ochrona – według jednej z teorii nudności mają za zadanie chronić kobietę przed niepotrzebnym obciążeniem organizmu poprzez zmuszenie jej do jedzenia lekkostrawnych, a zarazem zdrowszych posiłków.
- Inne przyczyny nudności to: Wyostrzony podczas ciąży zmysł węchu, zmęczenie, stres, rozluźnienie mięśni jelita, które spowalnia trawienie, a także nadmiar kwasów w żołądku.
Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to dosyć subiektywne. Niektóre przyszłe mamy odczuwają nudności już od chwili zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Może to mieć pokrycie w teorii dotyczącej hormonalnych przyczyn mdłości, ponieważ zaczynają się one na szeroką skalę właśnie od momentu implementacji, która jest sygnałem zapoczątkowującym burzę hormonalną.
U części kobiet mdłości pojawiają się zazwyczaj w okolicach końca drugiego miesiąca ciąży, a niektóre przyszłe mamy przyznają, że dopiero na przełomie pierwszego i drugiego trymestru dały im się we znaki.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zdarza się również zupełny brak mdłości w ciąży i dotyczy to około 30% ciężarnych. Nie jest to powodem do niepokoju, nie wszystkie przyszłe mamy reagują nudnościami na pojawienie się w ich łonie maluszka.
Kiedy mijają mdłości w ciąży?
Z reguły mdłości nie trwają dłużej niż do połowy drugiego trymestru. Część kobiet odczuwa znaczną ulgę już w okolicach 15-16 tygodnia. Tylko w skrajnych przypadkach, nudności są nadal dokuczliwe po 18 tygodniu. W takim przypadku należy udać się do lekarza, podobnie jak w sytuacji, gdy mdłości są wyjątkowo silne.
Ważne:
- Mimo, że mdłości i wymioty nie są niczym przyjemnym, to są czymś absolutnie normalnym w czasie ciąży. Pamiętaj, że nie stwarzają one zagrożenia dla rozwijającego się w Twoim brzuszku maluszka.
- Niektórzy lekarze uważają, że mdłości są oznaką prawidłowego rozwoju płodu.
- Nudności w ciąży mogą być znacznie bardziej uciążliwe, jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża lub jeśli jest to ciąża bliźniacza (wielopłodowa).
- Poranne nudności odczuwa od 70 do 80% ciężarnych.
- Mdłości słabną zazwyczaj od 14 tygodnia ciąży.
- Niektórym przyszłym mamom silne nudności mogą towarzyszyć aż do porodu.
Jak poradzić sobie z porannymi mdłościami podczas ciąży?
Lekarze oraz mamy wskazują wiele praktycznych sposobów, które pomogą złagodzić nudności. Niestety nie istnieje jeden skuteczny dla wszystkich ciężarnych przepis na walkę z mdłościami. Najlepiej wypróbuj każdy z nich i przekonaj się, który najskuteczniej sprawdzi się u Ciebie.
- Pij dużo wody i/lub ziołowych herbatek. Unikaj herbaty.
- Jedz mniej, a częściej. Nie doprowadzaj się do stanu uporczywego głodu, ale odpuść sobie jedzenie obfitych, ciężkostrawnych posiłków.
- Spożywaj dużo białka i węglowodanów. Unikaj tłuszczów, mlecznych napojów oraz produktów o kwaśnym odczynie.
- Przy łóżku połóż biszkopty lub sucharki, które pomogą Ci w walce z porannymi nudnościami zanim jeszcze wstaniesz na nogi.
- Zmieniaj smak w ustach za pomocą miętówek lub landrynek. Staraj się je mieć zawsze pod ręką.
- Staraj się jak najmniej gotować. Nasilenie mdłości mogą powodować silne zapachy w kuchni.
Sprawdź, kiedy pojawiają się mdłości?
Mdłości w pytaniach i odpowiedziach:
Jestem już w 10 tygodniu ciąży, a nadal nie odczuwam żadnych nudności. Czy to oznacza, że z moją ciążą jest coś nie tak?
Jesteś szczęściarą i zdecydowanie nie powinnaś się niepokoić. Oczywiście o ile od początku nie miałaś nudności. Prawdopodobnie jesteś jedną 20-30% ciężarnych, których problemy z mdłościami nie dotykają.
Powodem do niepokoju może być nagłe zniknięcie mdłości przed 14-tym tygodniem ciąży. Jeśli do 10-go tygodnia miałaś silne dolegliwości, które nagle ustąpiły – zgłoś się jak najszybciej do lekarza prowadzącego Twoją ciążę.
Czy częste wymioty, które mnie dopadają nie wpływają na niedożywienie mojego dziecka? Czy przez to nie trafia do niego zbyt mało składników pokarmowych?
Twoje obawy dotykają większości przyszłych mam. Jeżeli Twoje wymioty nie są bardzo silne i częste, to nie masz powodu do obaw. Pamiętaj, że dziecko umie pobierać sobie składniki odżywcze z zapasów, które wygenerowałaś przed ciążą. Maluch bierze dokładnie tyle, ile potrzebuje z Twojego krwiobiegu.
Zobacz jak sobie poradzić z innymi dolegliwościami ciążowymi:
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Zdrowie w ciąży
- Dolegliwości w ciąży
- Mdłości w ciąży: Czy należy bać się porannych nudności?
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem