Kikut pępowiny: Jak pielęgnować? Kiedy odpadnie?

Kikut pępowiny to pamiątka, która pozostaje przez kilka dni po porodzie na brzuszku noworodka. Jest pozostałością po pępowinie – sznurze łączącym organizm mamy z dzieckiem. W czasie ciąży przewodziła ona tlen, krew i niezbędne składniki odżywcze potrzebne maluchowi do prawidłowego rozwoju. Czy kikut pępowiny można odrywać? Ile trwa zanim odpadnie?

Pępowina

Pępowina tworzy się już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Z początku jest cieniusieńką niteczką, której nie dałoby rady zauważyć gołym okiem, lecz wkrótce staje się kluczowym organem płodowym, dzięki któremu możliwy jest rozwój ciąży. Jest elastycznym sznurem, który ma około 50 centymetrów długości. Specjalna galaretowata warstwa zewnętrzna zapewnia pępowinie elastyczność i sztywność, dzięki szanse na groźne owinięcie się wokół ciała maluszka są minimalne.

Pępowina składa się z dwóch tętnic i żyły pępowinowej. Żyłą płynie krew, która bogata jest w tlen i niezbędne składniki odżywcze, natomiast za pomocą tętnic usuwane są zbędne produkty przemiany materii i odtlenowana krew. Od strony mamy pępowina połączona jest z łożyskiem. Drugi jej koniec łączy się z ciałem dziecka, tam gdzie w przyszłości będzie pępek. W organizmie dziecka żyła pępowinowa rozdziela się na dwie: pierwsza transportuje krew do wątroby, druga do serca.

Kikut pępowinowy

Gdy maluch się urodzi, przychodzi czas na odcięcie pępowiny. Nie można zrobić tego od razu po wydostaniu się dziecka z kanału rodnego, ponieważ może to doprowadzić do licznych komplikacji, w tym do niedotlenienia mózgu dziecka. Niektórzy badacze uważają, że krótkie niedotlenienie związane ze zbyt wczesnym odcięciem pępowiny może być przyczyną autyzmu. Należy odczekać parę minut aż pępowina przestanie tętnić – to znak, że krew przestaje przez nią przepływać. Trwa to około trzech minut.

Kiedy odpada kikut pępowinowy?

Po odciętej pępowinie zostaje tzw. kikut pępowinowy. Jego wygląd zmienia się z każdym dniem. Z początku jest białawy, zabarwiony na niebiesko. W ciągu pierwszych godzin po porodzie ciemnieje coraz bardziej. Z czasem staje się coraz ciemniejszy, aż wreszcie przybiera prawie czarny odcień. Należy dbać o jego prawidłową pielęgnację. Wtedy kikut odpadnie szybciej oraz lepiej się goi.

Kikut odpada po około 5-15 dniach od porodu. Rzadziej zdarzają się przypadki, że kikut utrzymuje się na brzuszku dziecka nawet do miesiąca, ale również jest to możliwe.

Jak pielęgnować kikut pępowinowy?

Zaleca się tzw. suchą pielęgnację kikuta pępowinowego. Oznacza to, że powinien on być przemywany czystą wodą z mydłem i dokładnie osuszany. Przed przystąpieniem do pielęgnacji kikuta należy dokładnie umyć ręce. Do przemywania dobrze jest używać jednorazowych płatków kosmetycznych – zarówno do przemywania, jak i do osuszania.

Kikut pępowiny podczas kąpieli nie powinien być moczony długo w wodzie. Nie zaleca się zakładania na niego opatrunku, a także stosowania środków osuszających. Jeszcze kilka lat temu lekarze zalecali stosowanie środka Octenisept na kikut pępowinowy, obecnie od tego się coraz częściej odchodzi. Powinien być on stosowany tylko w przypadku, gdy zachodzi podwyższone ryzyko wystąpienia zakażenia bakteryjnego.

Zobacz więcej o pielęgnacji noworodka >>>>

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Kikut pępowiny: Jak pielęgnować? Kiedy odpadnie?

 1. nam odpadł po tygodni od wyjścia ze szpitala czyli po 11 dniach od urodzenia maluszka, pryskaliśmy go sprayem regenerującym. Z resztą swoją ranę po cc też dzięki czemu szybko się zagoiła 🙂

  Planowanie ślubu oraz wesela

  Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

  Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo