Ile trwa urlop macierzyński? Czy na macierzyńskim można pracować? Ile wynosi i kto wypłaca zasiłek macierzyński? Już teraz dowiedz się, przez jaki okres przysługuje Ci urlop macierzyński i czy w 2020 zaszły zmiany w zasadach wypłacania świadczenia. Oblicz wysokość zasiłku, jaki otrzymasz i śpij spokojnie, bez niepotrzebnych wątpliwości.
![Zasiłek macierzyński 2020 [komu przysługuje i ile trwa?]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2018/06/zasilek-macierzynski.jpg)
- Urlop macierzyński z zasady przysługuje kobietom, które urodziły, przysposobiły lub przyjęły na wychowanie dziecko w trakcie opłacania składki ubezpieczenia chorobowego.
- To, ile trwa urlop macierzyński zależy od liczby urodzonych bądź przysposobionych dzieci.
- Przed porodem można wykorzystać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Wówczas po narodzinach dziecka pozostaje do wykorzystania 14 tygodni urlopu.
- Z zasiłku macierzyńskiego matka dziecka może zrezygnować po 14 tygodniach od porodu. Wówczas na urlop macierzyński może iść tata, który również otrzyma zasiłek.
Zasiłek macierzyński 2020
Zasiłek macierzyński jest świadczeniem przeznaczonym dla młodych matek. Przysługuje tym mamom, które urodziły bądź przysposobiły dziecko w czasie, gdy opłacały składkę na ubezpieczenie chorobowe lub przebywały na urlopie wychowawczym.
Komu przysługuje urlop macierzyński?
- osobom, które nawiązały stosunek pracy (umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie lub spółdzielcza umowa o pracę);
- zatrudnionym na podstawie umowy na czas określony, która została przedłużona do dnia porodu;
- mamom, które w czasie ciąży zostały zwolnione z pracy i tym samym straciły ubezpieczenie chorobowe, ale prawomocny wyrok sądu stwierdza, że pracodawca naruszył przepisy;
- tym, których pracodawca ogłosił upadłość bądź został zlikwidowany (w tym wypadku zasiłek macierzyński przysługuje od likwidacji miejsca pracy do dnia porodu).
Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko w przypadku urodzenia zdrowego, ale również martwego dziecka oraz wtedy, gdy noworodek umrze przed ukończeniem 8 tygodnia życia. Wówczas urlop macierzyński trwa 8 tygodni, ale nie krócej niż 7 dni od dnia śmierci dziecka.
Szczególną sytuacją jest także ta, gdy matka dziecka umrze lub porzuci dziecko. W tym wypadku zasiłek macierzyński otrzymuje ojciec dziecka lub inny członek najbliższej rodziny. Dodatkowo, jeśli matka porzuciła dziecko przed upływem 8 tygodni od porodu, ojcu przysługuje zasiłek opiekuńczy. W tych wypadkach urlop macierzyński przysługuje od następnego dnia po porzuceniu dziecka do końca standardowego urlopu macierzyńskiego udzielanego matce, a następnie może być kontynuowany przez czas odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu.
Zasiłek macierzyński dla bezrobotnych
Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w 2016 roku, każda młoda mama, ma prawo do skorzystania z płatnego urlopu macierzyńskiego. Minimalne świadczenie, jakie będzie otrzymywać, wynosi 1000 zł. Jest to informacja szczególnie ważna dla tych mam, które nie posiadają stałego zatrudnienia i nie opłacają regularnych składek do ZUS. Zasiłek macierzyński dla bezrobotnej mamy jest zwolniony z podatku i wypłacany jest przez rok.
Kto może otrzymać minimalne świadczenie z tytułu urodzenia dziecka?
- mamy bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy,
- studiujące mamy,
- mamy pracujące na umowę o dzieło,
- mamy utrzymujące się z rolnictwa,
- mamy, których dochód z tytułu umowy o pracę jest tak niski, że przysługujący zasiłek, byłby niższy od minimalnej kwoty zasiłku.
Urlop macierzyński 2020: ile trwa?
Zasiłek macierzyński jest wypłacany w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz trwającego 14 dni urlopu ojcowskiego.
Wymiar zasiłku macierzyńskiego, z tytułu urlopu macierzyńskiego:
- 20 tygodni – jeżeli urodziłaś 1 dziecko,
- 31 tygodni – jeżeli urodziłaś 2 dzieci,
- 33 tygodnie – jeżeli urodziłaś 3 dzieci,
- 35 tygodni – jeżeli urodziłaś 4 dzieci,
- 37 tygodni 0 jeżeli urodziłaś 5 i więcej dzieci.
Wymiar zasiłku macierzyńskiego, z tytułu urlopu rodzicielskiego:
- 32 tygodnie – jeżeli urodziłaś 1 dziecko,
- 34 tygodnie – jeżeli urodziłaś 2 lub więcej dzieci.
Z zasiłku macierzyńskiego można zrezygnować nie wcześniej niż przed upływem 14 tygodni od porodu. Jeśli matka dziecka chce po tym czasie wrócić do pracy, pozostałą część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać ojciec dziecka. Jedynym warunkiem jest to, by był on objęty ubezpieczeniem chorobowym.
W przypadku przysposobienia bądź przyjęcia na wychowanie dziecka do lat 7 lub do lat 10, jeśli ma odroczony obowiązek szkolny sytuacja wygląda podobnie. Również w tym wypadku czas urlopu macierzyńskiego zależy od tego, ile dzieci jednocześnie przyjęto na wychowanie. Wynosi on odpowiednio:
- 20 tygodni (140 dni) – gdy przyjmiesz jedno dziecko,
- 31 tygodni (217 dni) – gdy przyjmiesz dwoje dzieci,
- 33 tygodni (231 dni) – gdy przyjmiesz troje dzieci,
- 35 tygodni (245 dni) – gdy przyjmiesz czworo dzieci,
- 37 tygodni (259 dni) – gdy przyjmiesz pięcioro i więcej dzieci.
W tym przypadku czas wypłaty świadczenia nie może być krótszy niż 9 tygodni tj. 63 dni.
Zasiłek macierzyński a umowa o pracę
Jeżeli jesteś zatrudniona na umowę o pracę, masz dwie opcje do wyboru. Pierwsza zakłada wypłatę zasiłku w wysokości 100% wynagrodzenia przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, a następnie 60% wysokości wynagrodzenia za okres urlopu rodzicielskiego. Opcja druga natomiast daje Ci możliwość otrzymywania 80% wysokości wynagrodzenia przez cały okres zasiłkowy (urlop macierzyński wraz z urlopem rodzicielskim). Jeżeli od razu wiesz, że bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, będziesz wykorzystywać urlop rodzicielski i chcesz przez cały ten okres otrzymywać 80% wysokości wynagrodzenia, musisz złożyć do ZUS lub do pracodawcy odpowiedni wniosek o urlop macierzyński, nie później niż 21 dni po porodzie.
Sprawdź też:
Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie
Pracując na umowę o pracę, obowiązkowo opłacasz ubezpieczenie chorobowe, a dokładnie opłaca je Twój pracodawca. W przypadku umowy zlecenia, sytuacja wygląda inaczej, ponieważ ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny. Ty decydujesz czy i w jakiej wysokości opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe. Aby otrzymać zasiłek macierzyński, pracując na umowę zlecenie, musisz być zatrudniona i posiadać ubezpieczenie chorobowe w dniu porodu. Nawet jeżeli umowa wygaśnie już po porodzie, ZUS ma obowiązek przejąć wypłatę świadczenia.
Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe, również przysługuje Ci prawo do zasiłku macierzyńskiego. Wysokość świadczenia obliczana jest na podstawie średniej ze składek, opłacanych przez 12 miesięcy, poprzedzających urodzenie dziecka. W przypadku, kiedy prowadzisz działalność krócej niż 12 miesięcy, a opłacasz składki znacznie wyższe, niż ustawowe minimum, wypłata świadczenia będzie wyglądała następująco: otrzymasz zasiłek w minimalnej wysokości, który będzie powiększony o 1/12, za każdy miesiąc, w którym opłacałaś podwyższoną składkę na ubezpieczenie.
Zobacz także: Wyprawka dla noworodka – lista potrzebnych rzeczy
Rodzice pytają o zasiłek macierzyński 2020
Ile trwa urlop macierzyński?
Czas trwania urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci, które urodziła dana mama. W przypadku jednego dziecka wynosi on 20 tygodni, ale już przy bliźniakach 31. Mamy trojaczków otrzymają 33 tygodnie urlopu, zaś czworaczków 35 tygodni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przysposobienia bądź przyjęcia na wychowanie dzieci – długość urlopu macierzyńskiego również zależy od liczby dzieci w wieku do 7 lat bądź 10 lat, o ile nie są objęte obowiązkiem szkolnym.
Ile wynosi zasiłek macierzyński 2020?
Wysokość zasiłku macierzyńskiego, obliczana jest na podstawie średniej z przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia, wypłacanego przez 12 miesięcy poprzedzające miesiąc urodzenia dziecka. Jeżeli jesteś zatrudniona krócej niż 12 miesięcy, wówczas podstawa wynagrodzenia, obliczana jest, na podstawie średniej z pełnych, przepracowanych miesięcy.
Kto wypłaca zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński jest to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku małych firm, zatrudniających mniej niż 21 osób, wypłata zasiłku jest po stronie ZUS-u. Jeżeli jednak w firmie, w której pracujesz, zatrudnionych jest więcej niż 21 osób, wówczas co miesiąc będziesz otrzymywać wynagrodzenie od pracodawcy. On natomiast, rozlicza się już bezpośrednio z ZUS-em.
Kiedy ZUS wypłaca macierzyński w 2020 r?
Zasiłek macierzyński jest wypłacany nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia wymaganych dokumentów do macierzyńskiego. Którego dnia miesiąca będzie wypłacany zasiłek macierzyńskie w 2020 roku? To zależy. Jeśli firma, w której zatrudniona jest świeżo upieczona mama zgłasza do ubezpieczeń społecznych więcej niż 20 osób, wówczas macierzyński wypłacany jest przez pracodawcę w zwykłym terminie wypłaty wynagrodzeń jednak nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni miesiąca. ZUS wypłaca zasiłki macierzyńskie na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień do wypłaty.
Czy zasiłek macierzyński jest opodatkowany?
Zasiłek macierzyński jest opodatkowany na zasadach ogólnych wg. dwustopniowej skali podatkowej o progach na poziomie 18% i 32 %
Czy zasiłek macierzyński wlicza się do dochodu?
Jak wynika z art. 20. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z zasiłku macierzyńskiego podczas rozliczania PITa należy wykazać w polu “dochody z innych źródeł”.
Jakie dokumenty do zasiłku macierzyńskiego?
Dokumenty, których wymaga ZUS do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, to:
- zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – jeżeli wnioskujesz o zasiłek macierzyński, za okres przed porodem (maksymalnie 6 tygodni),
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, lub jego kopia, potwierdzona za zgodność z oryginałem,
- oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka,
- zaświadczenie o udzielonym urlopie macierzyńskim i jego długości – ten dokument dołącza pracodawca.
Czy na macierzyńskim można pracować?
To zależy. Młoda mama zatrudniona na umowę o pracę może podjąć pracę u swojego pracodawcy dopiero po upływie 20 tygodni od porodu, czyli w trakcie urlopu rodzicielskiego i wychowawczego. Wcześniej może świadczyć usługi jedynie na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie i w zakresie nie pokrywającym się z jej dotychczasowymi obowiązkami. Inaczej wygląda sytuacja, gdy kobieta będąc na wychowawczym chce podjąć pracę na podstawie umowy o pracę w innej firmie niż ta, w której pracowała dotychczas oraz gdy prowadzi własną działalność gospodarczą. W tym wypadku ustawodawca nie widzi przeciwwskazań do tego, by młoda mama pracowała na macierzyńskim.
Czy L4 wlicza się do zasiłku macierzyńskiego?
O ile przyszła mama nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed porodem za dzień jego rozpoczęcia uważa się dzień narodzin dziecka. Zwolnienie lekarskie otrzymane tuż po porodzie nie ma wpływu na datę rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. Również L4 wystawione w trakcie trwania macierzyńskiego nie przedłuża jego trwania.
Zobacz też:
Czy chrzestna może być w ciąży? Dawne wierzenia i tradycje odradzają ten pomysł
Spacery w śniegu, czyli jak wybrać wózek do zadań specjalnych
Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia
Fakty i mity na temat przeszczepu włosów
Najpiękniejsze cytaty z bajek. Słowa, które inspirują i na długo zapadają w pamięć
Zwyrodnialec zgwałcił niepełnosprawną 14-latkę, a lekarze odmówili aborcji. “My mamy klauzulę sumienia”
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Finanse
- Zasiłek macierzyński 2020 [komu przysługuje i ile trwa?]
Dziecko a wydatki – jak dopiąć domowy budżet?
Rodzicielstwo, mimo iż jest wspaniałe, kosztuje wiele nerwów i nieprzespanych nocy. Kosztuje również w sensie dosłownym. Można jednak dość łatwo i szybko uzupełnić braki w domowej kasie. Jak podaje “Rzeczpospolita”,...
Czytaj dalej →Twój e-PIT 2019 a ulga na dziecko. Jak odliczyć ulgę prorodzinną i 1% podatku online?
Za kogo ministerstwo finansów rozliczy pit, a kto nie może skorzystać z nowej usługi Twój e-pit 2019? Jak rozliczyć e-pit online i odliczyć ulgę na dziecko? Do kiedy złożyć deklarację?...
Czytaj dalej →300 plus, czyli “Dobry start” w 2020 roku. Wnioski będzie można składać lada dzień!
Tak zwane 300 plus, czyli program “Dobry Start” to świadczenie stworzone z myślą o dzieciach w wieku szkolnym. Już niedługo ruszy nabór wniosków. Kiedy i gdzie trzeba złożyć dokumenty, aby...
Czytaj dalej →5 rodzajów dofinansowania przysługujących rodzicom uczniów
Program 500+ jest najbardziej znanym programem rządowym. Ale nie jedynym. Rodzice uczniów mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Jakie? Darmowe podręczniki 2019/2020 Rodzice uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych...
Czytaj dalej →Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Jak złożyć wniosek? Komu przysługuje? Do kiedy?
Komu należy się opieka na dziecko? Skąd pobrać oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat? Jak wypełnić wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko? Jak i...
Czytaj dalej →Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? To tylko jedna z możliwości!
Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? To tylko jedna z możliwości! Choć za dłuższym urlopem rodzicielskim opowiada się wiceminister rodziny Stanisław Szwed, jeszcze nie wiadomo czy rząd nie weźmie pod...
Czytaj dalej →Rozwód a kredyt hipoteczny we frankach. Kto spłaca kredyt po rozwodzie?
Nie na darmo mówi się, że wspólny kredyt wiąże bardziej niż małżeństwo! Co dzieje się z kredytem hipotecznym we frankach po rozwodzie? Kto powinien go spłacać? Czy można przenieść zobowiązanie...
Czytaj dalej →Emerytury dla matek w 2019 roku. Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia dla mam czwórki dzieci?
Kto dostanie emeryturę dla matek? Od kiedy i ile pieniędzy będzie wypłacone w ramach świadczenia? Jakie są kryteria przyznawania dodatkowej emerytury dla mam. Czy emerytury dostanę tylko matki czwórki dzieci?...
Czytaj dalej →300+ w 2019 roku w pytaniach i odpowiedziach [ZMIANY W PROGRAMIE]
Choć to kolejny rok funkcjonowania programu 300+, wciąż pojawiają się nowe pytania o warunki wypłaty świadczenia. Sprawdźmy, jakie są zasady przyznawania 300+ w 2019 roku i kogo dotyczą zmiany w...
Czytaj dalej →Urlop wychowawczy w pytaniach i odpowiedziach
Urlop macierzyński właśnie się skończył, a ty chcesz – albo musisz – zostać z dzieckiem w domu na dłużej. Czy w tej sytuacji możesz skorzystać z urlopu wychowawczego? Ile trwa...
Czytaj dalej →Czy złożyłaś już wniosek o to świadczenie dla uczniów? Musisz to zrobić nie później niż 30 listopada
Od 1 lipca można składać wnioski elektroniczne o przyznanie 300 plus. Które dzieci mogą skorzystać z tego świadczenia? Komu ono nie przysługuje? Przypominamy najważniejsze informacje związane z programem Dobry Start....
Czytaj dalej →Bezwarunkowy dochód podstawowy – 1200 zł co miesiąc dla każdego? Czy to możliwe?
Bezwarunkowy dochód podstawowy wszedł do ogólnokrajowej dyskusji, gdy projekt pojawił się w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wyliczającym jego koszty dla budżetu państwa. Rodzina z dwójką dzieci mogłaby otrzymywać miesięcznie nawet...
Czytaj dalej →Im więcej masz dzieci, tym mniej wydasz na ich utrzymanie. Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Centrum im. Adama Smitha już po raz siódmy sprawdziło, jaki jest koszt wychowania dziecka do ukończenia 18 roku życia. W większości rodzin utrzymanie potomków pochłania od 15% do 30% budżetu,...
Czytaj dalej →Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka dla ojca i matki [zasady w 2019 roku]
Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce i ojcu noworodka. Jednak ze względu na to, że kobiecie należy się urlop macierzyński od dnia porodu, z urlopu okolicznościowego najczęściej korzystają...
Czytaj dalej →Pieniądze na urlopie wychowawczym
Urlop wychowawczy i pieniądze? Urlop wychowawczy pozwala w pełni poświęcić czas dziecku, jednak wielu rodziców zastanawia się, czy na wychowawczym dostaje się jakieś pieniądze. Oto kilka faktów, które warto znać,...
Czytaj dalej →Przysięga małżeńska w kościele i w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Postanowiłam opublikować Wam teksty przysięgi małżeńskiej, zarówno tej składanej w Kościele, jak również i tej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele osób spyta: po co, skoro i tak powtarza się ją...
Czytaj dalej →Ślub i wesele w niedzielę
Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...
Czytaj dalej →5 bazgrołów, które zrozumieją tylko młodzi rodzice
Zaczęło się niewinnie od rysunku matki karmiącej piersią, która nie może dosięgnąć telefonu (patrz poniżej), który znalazłem u kogoś na Instagramie. Rysunek nie był podpisany, ale spodobał mi się na...
Czytaj dalej →- Wysypka na dłoniach u dziecka (krostki na wewnętrznej stronie dłoni)? - Forum 2022
- autyzm!? - Forum 2022
- czy któras z Was brała Aspargin??? - Forum 2022
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2022
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2022
- Gdzie byście wyjechały z dziećmi na stałe za granice? - Forum 2022
- Ile trzeba leżeć po stosunku, żeby zajść w ciążę? - Forum 2022
- Mały siusiak u 6-latka - Forum 2022
- PILNE!!! Szkarlatyna!!! - Forum 2022
- Polećcie dobrą markę biustonoszy :) - Forum 2022
- Poradźcie coś na ból ucha - Forum 2022
- Rozbity termometr?? - Forum 2022
- Tunezja - Forum 2022
- Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?
- Sucha skóra w uszach: przyczyny i sposoby na łuszczącą się skórę w uchu
- Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Niektórzy mogą zyskać nawet ponad 1000 zł
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?
- Wzrost i waga 13 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 13 latek? [plus rozmiar buta]
- Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka? Nie lekceważ tego typu gorączki!
- Masturbacja w wieku 13 lat: czy to normalne zachowanie?
- Przelicznik mg na ml. 50 mg - ile to ml syropu?
- Szkoła w chmurze - edukacja w nietypowym stylu. Na czym polega i czy jest skuteczna?
- Wypowiedzenie umowy z przedszkolem prywatnym lub żłobkiem [WZÓR]
- Włoskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię włoskie dla dziewczynki
9 komentarzy: Zasiłek macierzyński 2020 [komu przysługuje i ile trwa?]
Czy zostaly wprowadzone jakies zmiany w przyznawaniu zasilkow przy prowadzeniu dzialalnosci w 2019 roku? Oraz czy mozesz wyliczyc ile wynosilby zasilek jesli pol roku przed porodem skladki chorobowe beda oplacane podwojnie, pozdrawiam
Co jeśli umowa o pracę na czas określony skończyła się w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego a pracodawca nie przedłużył umowy? W dodatku przeprowadziłam się i teoretycznie inny zakład ubezpieczeń powinien mi wypłacać świadczenie. W którym dniu miesiąca wypłacane jest w takim przypadku świadczenie? W dzień który było do tej pory wypłacane podczas gdy byłam zatrudniona mi nic nie wpłynęło na konto. Czy powinnam złożyć jakieś dodatkowe dokumenty?
O to samo miałam zapytać… Zasiłek pracodawca wyplacał mi od sierpnia 2018. Końcem stycznia 2019 skończyła mi się umowa o pracę. Obecnie wypłatę przejmuje ZUS… Jestem ciekawa kiedy otrzymam pierwszy przelew od NICH…
Mam pytanie, co w sytuacji gdy posiadam dwie umowy u dwóch różnych pracodawców? Jedna umowa to umowa o praca na czas nieokreślony a druga o dzieło? Jak będzie obliczana składka?
A jeśli wróciłam z Anglii na macierzyński w Polsce to czy mi należy się zasiłek? Czy wynagrodzenie z funtów będzie wtedy przeliczane na polską walutę?
Pytanie o macierzyński. Co zrobić, jeśli minęło 21 dni i dokumenty nie zostały złożone do ZUS-u? Niestety pracodawca nie wysłał i raczył mnie dopiero teraz o tym poinformować.
Dzisiaj tj. 9 maja 2019 konczy mi sie umowa o prace na czas okreslony ( jestem na zwolnieniu z powodu ciąży) umowa przedluzy mi sie do dnia porodu i wtedy nie przysluguje mi urlop macierzynski tylko zasiłek macierzynski? I kwota zasilku to 1000 zl? Czy wtedy musze się ubezpieczac na wlasna rękę czy jak to wyglada dokładnie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Byłam na zasiłku chorobowym i w trakcie choroby zaszłam w ciążę. Zakończył się okres pobierania zasiłku chorobowego i otrzymałam świadczenie rehabilitacyjne do dnia porodu.I tu pytanie. Czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński?
Myślę, że osobom niepracującym nie powinno się należeć żadne świadczenie pieniężne, to jest niesprawiedliwe w stosunku do osób które pracują i odprowadzają składki.
Świetny artykuł.Wszystko w pigułce i już nie mam pytań.