Każdy rodzic dba o swoje dziecko i chroni je przed chorobami jak tylko może, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich schorzeń. Jednym z częstszych problemów, które dotyczą dzieci są pasożyty, takie jak owsiki, glista ludzka czy tasiemiec. Robaki u dzieci to poważna sprawa, ponieważ pasożyty zabierają dziecku część składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem, a to może prowadzić do różnych kłopotów zdrowotnych. Obecność pasożytów wiąże się również z problemami z układem pokarmowym, a także spadkiem koncentracji oraz wieloma innymi objawami. W związku z tym, z pasożytami należy walczyć, a najlepiej nie dopuszczać do zakażenia stosując profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Zobacz co zrobić, gdy podejrzewasz, że Twoje dziecko ma robaki oraz jakie działania prewencyjne podjąć, żeby dziecko nie złapało robaków.
Objawy robaków u dzieci
W niektórych przypadkach dziecko zakażone pasożytami nie ma żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na ten problem. Zwłaszcza na początku maluch może czuć się normalnie, jednak z czasem, gdy pasożyt bardziej zadomowi się w dziecięcym organizmie, mogą pojawić się niepokojące dolegliwości. Najczęstsze objawy, jakie pojawiają się przy zakażeniu pasożytami to częste bóle brzucha, nudności, wymioty, utrata masy ciała, która nie ma uzasadnionej przyczyny oraz utrata apetytu.
Oprócz objawów związanych z układem pokarmowym, obecność pasożytów może się objawiać powtarzającymi się bólami głowy, świądem skóry, zaburzeniami koncentracji, a nawet drażliwością oraz występowaniem stanów podgorączkowych. Jeżeli dziecko jest zarażone owsikami, najczęściej występuje również swędzenie w okolicach pupy, zwłaszcza w nocy. W związku z tym maluch może mieć kłopoty ze snem, cierpieć na częste zmęczenie oraz kiepskie samopoczucie. Czasami objawy trudno rozpoznać, ponieważ mogą oznaczać wiele innych chorób, a niekoniecznie pasożyty. W związku z tym, przed podjęciem leczenia najlepiej zasięgnąć porady lekarza i wykonać odpowiednie badania.
Najczęstsze objawy, jakie pojawiają się przy zakażeniu pasożytami to częste bóle brzucha, nudności, wymioty, utrata masy ciała, która nie ma uzasadnionej przyczyny oraz utrata apetytu.
Robaki u dzieci: badania
Przed podjęciem leczenia należy dokładnie zdiagnozować problem. W przypadku podejrzenia zakażenia pasożytami istnieją badania, które pozwalają na potwierdzenie lub wykluczenie występowania robaków. Najbardziej skuteczne są badania kału oraz krwi. W przypadku badań krwi najczęściej wystarczy wykonanie morfologii. Jeśli w wynikach morfologii wykryty zostanie nieprawidłowy poziom pewnego typu białych krwinek oraz występują inne objawy mogące świadczyć o zakażeniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko ma robaki. Bardziej szczegółowe badania to na przykład oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwko konkretnym typom pasożytów.
W wykrywaniu pasożytów skuteczne są także badania kału. Żeby wynik badania był miarodajny, należy przeprowadzić badanie kilku próbek kału, ponieważ jednorazowe badanie może nie wykazać obecności pasożytów.
Domowe sposoby na odrobaczanie
W niektórych sytuacjach leczenie farmakologiczne nie jest konieczne i na początku warto spróbować jednej z domowych metod odrobaczania. Działanie przeciwpasożytnicze wykazują niektóre produkty spożywcze, takie jak na przykład pestki z dyni, kefir, kiszonki czy piołun. Z leczeniem domowymi sposobami należy jednak bardzo uważać, ponieważ w niektórych przypadkach może przynieść więcej szkód niż pożytku. Problem pojawia się szczególnie w przypadku kuracji ziołowych i stosowania na przykład piołunu, ponieważ preparaty ziołowe nie powodują pozbywania się pasożytów z organizmu, a jedynie zapobiegają rozprzestrzenianiu się robaków. Takie kuracje są szczególnie niebezpieczne, jeżeli dziecko ma pasożyta, który potrafi się przemieszczać, na przykład tasiemca. W takiej sytuacji, gdy na skutek działania ziół układ pokarmowy przestanie być dla larw tasiemca dogodnym miejscem, pasożyt może się przemieścić w inne miejsce i zadomowić się w narządach, takich jak wątroba czy płuca.
Jak odrobaczać dzieci?
Najbardziej skuteczne jest odrobaczanie farmakologiczne, które daje zazwyczaj długotrwałe efekty. Przed podaniem leków należy się oczywiście skonsultować z lekarzem, który oceni, czy podanie leków jest zasadne i przepisze odpowiednie preparaty. Najbardziej popularne leki stosowane do odrobaczania to leki sprzedawane na receptę, takie jak albendazol, pyrantel oraz mebendazol. Zwykle kuracja trwa krótko, a lek przeciwpasożytniczy podawany jest tylko jednorazowo. Czasami po pewnym czasie zalecenie jest ponowne podanie leku.
Bardzo istotne jest również to, że odrobaczaniu powinna być poddana cała rodzina, a nie tylko dziecko, u którego zaobserwowano objawy zakażenia pasożytami. W trakcie odrobaczania należy jeszcze bardziej niż zwykle dbać o higienę, pilnować, żeby dziecko często myło ręce oraz wygotowywać pościel oraz ręczniki.
Co zrobić, żeby dziecko nie zaraziło się robakami?
Wprawdzie prawdopodobnie każde dziecko kiedyś było albo będzie zakażone pasożytami, jest kilka spraw, na które należy zwrócić uwagę, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Najbardziej narażone są dzieci, które chodzą do przedszkola, szkoły oraz spędzają dużo czasu na dworze. W profilaktyce najważniejsza jest dbałość o higienę, tak aby dziecko nie miało okazji się zakazić a pasożyty nie były przenoszone pomiędzy domownikami. Żeby uniknąć zakażenia, naucz dziecka nawyku mycia rąk po każdym przyjściu do domu, po każdej wizycie w toalecie oraz przed posiłkami. Poza tym, dziecko powinno mieć zawsze krótkie paznokcie. Po powrocie z placu zabaw, warto również umyć zabawki, którymi dziecko bawiło się w piaskownicy, ponieważ w piasku bardzo często znajdują się psie odchody, w których mogą być pasożyty.
Ważną zasadą higieny jest również to, żeby każdy domownik miał własny ręcznik i używał tylko jego. Konieczne jest również posiadanie oddzielnych ręczników do rąk oraz twarzy. Ryzyko rozprzestrzeniania się pasożytów zmaleje również, gdy będziecie regularnie zmieniać pościel, maksymalnie co dwa tygodnie. Należy także uważać na spożywane produkty, ponieważ to właśnie na nich mogą znajdować się larwy pasożytów. Żeby uniknąć zakażenia należy zawsze dokładnie myć owoce i warzywa, nawet te pochodzące z działki lub przydomowego ogródka. Mięso, które podajemy dziecku musi pochodzić ze sprawdzonego źródła i nie powinno być spożywane przez dziecko na surowo.
1 Comment