Plecaki szkolne – czym się kierować przy ich wyborze?

Wybór odpowiedniego plecaka do szkoły dla dziecka czy nastolatka to nie tylko kwestia jego wyglądu, choć oczywiście dla dzieci jest on najważniejszy. Warto jednak zwrócić uwagę także na funkcjonalność, wygodę i ergonomię. Plecaki szkolne są używane codziennie. Dobrze więc, by były jak najlepiej dopasowane do potrzeb ich użytkowników.

 Okres wzrostu dziecka ma wpływ na całe jego życie. To, jak dziś ukształtuje się jego układ kostny, będzie oddziaływało na nie w przyszłości. Warto więc wybierać plecaki szkolne, które mają usztywnione plecy, co niejako wymusza ich prostowanie i utrzymywanie właściwej postawy. Co więcej, takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla dzieci, a wentylowane materiały i cała konstrukcja tego elementu sprawiają, że nawet duża aktywność nie prowadzi do powstawania nieestetycznych plam na plecach.

Szerokie, miękkie szelki dla wygody

Wybierając plecaki szkolne, trzeba zwrócić uwagę na szelki. Wąskie będą wbijać się w skórę dzieci, powodując ból i uciski. Najlepsze są szelki szerokie i miękkie, które dobrze przenoszą ciężar plecaka i zmniejszają dyskomfort. Niektóre plecaki szkolne mają dodatkowe zapięcie z przodu, spinające obie szelki, co jest jeszcze wygodniejsze, zwłaszcza dla najmłodszych. Takie rozwiązanie ogranicza zsuwanie się szelek z dziecięcych ramion.

Mocny, wytrzymały materiał, zapewniający trwałość materiał

Dobry plecak szkolny musi wiele znieść, dlatego powinien być wykonany z porządnego materiału, jak na przykład Codura. To mocna tkanina, która dodatkowo odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym także wody. Dzięki temu nawet w czasie deszczu, wnętrze plecaka będzie dobrze chronione. Dobrej jakości materiał jest też odporny na rozdarcia, co jest ważne w przypadku plecaków szkolnych, które bywają narażone na wypadki zarówno w szkole, jak i w drodze do domu.

Lekki, jak piórko

O tym, że dzieci w plecakach dźwigają zbyt wiele, nikogo przekonywać nie trzeba. Warto więc, by plecak był lekki. Najlepsze plecaki szkolne ważą mniej niż 1 kg. Dzięki temu nie są one dodatkowym obciążeniem i umożliwiają ograniczenie wagi noszonych codziennie rzeczy. Choć może się wydawać, że 1 kg to niedużo, w porównaniu z wagą dzieci oraz pozostałymi przedmiotami, jakie muszą się znaleźć w plecaku, ma to fundamentalne znaczenie.

Na koniec warto pamiętać, że plecak musi podobać się dziecku, dlatego trzeba mu pozwolić wybrać wzór, by codzienne noszenie go, sprawiało mu przyjemność i pasowało do jego upodobań.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo