Jakie są największe wyzwania dla dzieci uczących się języka angielskiego? Sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z trudnościami

Chociaż dzieci uczą się języków obcych szybciej i łatwiej od dorosłych, to jednak im również zdarzają się gorsze momenty, a cały proces może nagle wydawać się zbyt długi i żmudny. W zależności od indywidualnych predyspozycji i możliwości dziecka niektóre zagadnienia mogą okazać się dla niego wyjątkowo skomplikowane. Aby maluch nie zniechęcił się do dalszej nauki, warto wiedzieć, jak pomóc mu przezwyciężyć kryzys i poradzić sobie z trudnościami. Co stanowi największe wyzwania dla dzieci uczących się języka angielskiego? Co rodzice mogą zrobić, aby wesprzeć swoją pociechę?

Największe wyzwania dla dzieci uczących się języka angielskiego

Umysł dzieci już na wczesnym etapie dzieciństwa przygotowany jest na intensywne przyswajanie ogromnych ilości wiedzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę naturalną chłonność dziecięcego mózgu wykorzystać i rozpocząć naukę języków obcych już u kilkulatków. Wrodzone zdolności sprawiają, że dziecko nie tylko znacznie szybciej opanowuje podstawowe zdolności komunikacyjne, ale także z łatwością zapamiętuje słówka i poznaje poprawną wymowę. Te wszystkie naturalne predyspozycje nie oznaczają jednak, że w trakcie nauki nie mogą pojawić się pewne problemy- jest to również zupełnie typowa część procesu.

Pierwszym poważnym wyzwaniem w trakcie edukacji językowej może być nuda. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, źle znoszą tradycyjne lekcje, polegające na stałym powtarzaniu i wykuwaniu formułek na pamięć. Ucząc się w takim systemie, mogą szybko stracić entuzjazm, a wręcz zniechęcić się do języka. Dlatego dużo lepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju interaktywne formy nauki, z wykorzystaniem angażujących gier i zabawa, a także materiałów audio i wideo, które nie tylko pozwolą dziecku zanurzyć się w język, ale także odkryją przed nim inny świat i odmienne kultury. Olbrzymią rolę w tej edukacji mogą zatem odegrać profesjonalni nauczyciele, którzy najlepiej zorientują się, jak dopasować metody i materiały do indywidualnych potrzeb malucha. Niebagatelny jest także wpływ rodziców, którzy mogą na co dzień pokazywać dziecku, że nauka języka to po prostu czysta frajda, okazja do wspólnej zabawy i wygłupów (można organizować z dzieckiem konkurencje – np. kto wymieni więcej nazw w języku angielskim – kolorów, sprzętów domowych, owoców, warzyw, przyborów szkolnych itd.).

Z czasem u dzieci mogą zacząć się pojawiać również pierwsze oznaki frustracji czy niezadowolenia. Nawet dorośli mają niekiedy problem z zaakceptowaniem faktu, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i nie zawsze wychodzi tak, jak byśmy chcieli. Dlatego w przypadku dzieci taki kryzysy bywają dużo bardziej problematyczne. Pogodzenie się z trudnościami czy z tym, że nie mimo wysiłku nauka niektórych zagadnień przychodzi ciężko lub że kolega radzi sobie w jakiejś dziedzinie lepiej jest momentami naprawdę skomplikowane i frustrujące. A od frustracji już tylko krok do zniechęcenia, a w konsekwencji nawet do utraty osiągniętych postępów. Aby temu zapobiec, niezbędne jest odpowiednie wsparcie rodziców. Najważniejszym zadaniem jest wytłumaczenie dziecku, że takie sytuacje są zupełnie normalne, a grunt to się nie poddawać i nauczyć pracować nad trudnościami. W chwilach zwątpienia szczególnie przyda się dzieciom motywacja – warto więc doceniać każde, nawet najmniejsze sukcesy, zamiast ciągle sprawdzać i krytykować niedoskonałości. Nauka języka obcego to nie wyścigi, a raczej długi spacer z przeszkodami.

Jednym z większych wyzwań w trakcie nauki języka obcego jest także dobór odpowiednich materiałów. W przypadku naprawdę małych dzieci łatwo o błąd – zbyt trudne, niedopasowane do wieku aktywności czy zadania zniechęcą dziecko. Podobne ryzyko istnieje jednak również w drugą stronę – jeśli zaoferujemy maluchowi za łatwe i zbyt oczywiste materiały, szybko się znudzi i straci koncentrację. Trzeba pamiętać o tym, aby stale stymulować mózg we właściwy sposób. W tym aspekcie warto zdać się na pomoc doświadczonych nauczycieli i skorzystać z usług profesjonalnej szkoły językowej, specjalizującej się w pracy z najmłodszymi.

Zobacz: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego? Odpowiedni wiek może być kluczowy w osiągnięciu pożądanych rezultatów

Jak radzić sobie z trudnościami w trakcie nauki języków obcych?

Poważne wyzwania dla dzieci uczących się języka angielskiego dotyczą także systematyczności i konsekwencji. Dzieci niestety szybko tracą zapał i zainteresowanie, dlatego – aby poznawanie języków w ogóle miało sens – tak ważnym zadaniem rodziców i nauczycieli jest nie tylko rozbudzenie w maluchach pasji, ale także podtrzymanie jej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod, zwłaszcza nauki przez zabawę, regularne, nawet codzienne powtórki, nie będą dla dzieci udręką, a przyjemnością. A nie od dziś wiadomo, że nic tak nie sprzyja zdobywaniu wiedzy jak systematyczność. Dlaczego tak jest?

Jak udowadniają badania, większa regularność sprawia, że nasz mózg trawi i przyswaja informacje szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Ludzki umysł ma problem z zapamiętaniem wielu wiadomości podanych w krótkim czasie, dlatego spora część może mu umykać. Znacznie lepiej radzi sobie z zapamiętaniem większych partii materiału, jeśli są mu dostarczane regularnych odstępach i w mniejszej dawce. Reguła ta sprawdza się również podczas nauki języka. Aby zachęcić dziecko do systematycznej nauki, warto pokazać mu korzyści – przede wszystkim jest szybsza i łatwiejsza, a co za tym idzie przyjemniejsza. Wiadomo jednak, że czasem tłumaczenie nie wystarcza, dlatego należy dawać dobry przykład. Rodzice również regularniej powinni wykonywać swoje obowiązki, np. sprzątać czy pracować. Dobrym pomysłem jest także ustalenie stałego planu – np. tuż po kolacji rozmawiamy chwilę po angielsku czy wymieniamy się poznanymi słówkami, przed spaniem czytamy jedną bajką po angielsku. Trzymanie się określonych pory i miejsca na naukę również przynosi rezultaty.

Proces poznawania języka może utrudniać także dysleksja. Dzieci cierpiące na tę przypadłość wykazują specyficzne trudności w nauce – przede wszystkim czytania i pisania, ale zaburzenia mogą dotyczyć także percepcji wzrokowej i percepcji fonologicznej. W praktyce oznacza to, że dziecko może mieć trudności w przyswajaniu czy zapamiętywaniu materiału – zarówno pisanego, jak i mówionego. Mogą wystąpić problemy z wymową, powtarzaniem zwrotów czy słówek, kłopoty z ortografią i z opanowaniem reguł gramatycznych. W przypadku dużych trudności najlepiej zwrócić się o pomoc do doświadczonych nauczycieli, którzy wiedzą, jak pracować z dziećmi z dysleksją i jakich metod używać, aby nauka – mimo różnych zaburzeń – była przyjemna i efektywna.

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!

Zgody:

Sprawdź: Jak rozwijać umiejętności językowe u dzieci? 5 skutecznych strategii

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo