Jakie zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej?

Czwarta klasa szkoły podstawowej jest nowym etapem w edukacji każdego dziecka i w związku z tym w głowie każdego malucha oraz jego rodzica pojawia się pytanie – jakie zeszyty do 4 klasy? Mnogość nowych przedmiotów i obowiązków z nimi związanych może przyprawić o zawrót głowy. Postaramy się odpowiedzieć na część z pojawiających się pytań.

Jakie zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej? 

W pierwszych trzech latach szkoły podstawowej problem praktycznie nie istniał. Naszemu dziecku wystarczył malutki zeszycik w wąską linię oraz drugi w kratkę do matematyki. Czwarta klasa szkoły podstawowej to już całkiem inna bajka.

  • Na języku polskim dzieci zaczynają pisać w zeszycie w szeroką linię.
  • Do matematyki oraz geometrii wymagane są innego typu zeszyty.
  • Pojawiają się takie przedmioty jak muzyka oraz technika.
  • Potrzebne są również zeszyty do historii, przyrody, informatyki, języka obcego, muzyki i plastyki.

Do każdego z nich dziecko musi mieć podręczniki, karty ćwiczeń, atlasy oraz mnóstwo innych pomocy naukowych. Jakby tego było mało, częstokroć nauczyciele mają własne wymagania co do tego, jakiego typu zeszytu powinno używać dziecko na prowadzonym przez nie przedmiocie. Dokładną rozpiskę wszystkich wymagań dziecko oraz jego opiekunowie powinni dostać w szkole. Znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje, które pomogą nam wyposażyć malucha w wymagane przez pedagogów przedmioty, w tym, w jaki zestaw zeszytów do 4 klasy powinniśmy wyposażyć malucha. 

Sprawdź: Jakie przedmioty dochodzą w 4 klasie szkoły podstawowej?

Jaki zeszyt do historii – klasa 4

Po pierwsze powinniśmy zapoznać się z rozpiską wymaganych książek, podręczników oraz przyborów, w którą możemy zaopatrzyć się w szkole naszej pociechy. Znajdziemy w niej wszystkie istotne informacje na temat ewentualnych wymagań nauczyciela co do tego, w jakiego typu zeszycie uczniowie powinni pisać na jego lekcjach. Jeśli takowych nie ma, to zadbajmy przede wszystkim o praktyczność wszelkich przyborów, jakie zamierzamy kupić dziecku.

Przede wszystkim raczej zrezygnujmy z wielkookładkowych zeszytów w twardej oprawie w formacie A4. Być może i prezentują się one fantastycznie, a wzory na nich prezentowane potrafią zachwycić, to jednak wyobraźmy sobie, że nasze dziecko będzie musiało przez pięć dni w tygodniu dźwigać w swoim plecaku co najmniej kilka zeszytów. Dodajmy do tego strój na wychowanie fizyczne, ewentualne przybory plastyczne, podręczniki, zeszyty ćwiczeń, atlasy oraz dodatkowe pomoce naukowe. Gdyby każdy z zeszytów był oprawiony w twardą okładkę, a jego format wynosił A4, moglibyśmy niechcący przyczynić się do krzywdy naszego dziecka. Skolioza oraz inne wady postawy wywołane nadmiernym ciężarem noszonym w tornistrach przez dzieci są niestety bardzo powszechne. Lepiej będzie zainwestować w mniejszy zeszyt, a lżejszy. Weźmy również pod uwagę, że dzieci w tym wieku raczej nie będą przepisywać do swoich notatek całych stron z encyklopedii i zakup wielkogabarytowych notatników będzie raczej zbędny. 

Zobacz również: Miesiące po angielsku – pełne nazwy, wymowa i skróty miesięcy po angielsku

Jaki zeszyt do techniki w 4 klasie?

W tej kwestii, jeśli nauczyciel nie ma sprecyzowanych wymagań, obowiązuje raczej dowolność. Przede wszystkim weźmy pod uwagę praktyczność przedmiotu i jego ergonomię. Zeszyty nie powinny być zbyt grube i ciężkie. W przypadku techniki, jeśli program nauczania przewiduje podstawy rysunku technicznego, warto zainwestować w niewielkich rozmiarów blok z papierem technicznym, a oprócz tego cienki zeszyt w kratkę, który ułatwi rysowanie w nim wykresów czy tabelek.

Poznaj: Przypadki w języku polskim

Jaki zeszyt do przyrody w 4 klasie? 

W przypadku przedmiotu, jakim jest przyroda zeszyt w kratkę również wydaje się być praktyczniejszym rozwiązaniem. Dziecku będzie łatwiej narysować w nim ewentualną tabelę i tym podobne rzeczy. Oczywiście jak wszystkie zeszyt nie powinien być zbyt ciężki, aby nie spowodować przeciążenia kręgosłupa, które z kolei mogą prowadzić do wad postawy oraz innych problemów zdrowotnych. Dzieci w tym wieku nie będą prowadzić na lekcjach zbyt obszernych notatek, a w razie potrzeby zeszyt zawsze można dokupić. 

Sprawdź: Ile wynosi pierwiastek z 0?

Jaki zeszyt do plastyki? 

Jeśli nie mamy pewności, zapytajmy innego rodzica lub samego pedagoga prowadzącego zajęcia. Może się okazać, że potrzebny będzie jedynie niewielki zeszyt do zapisania ewentualnego tematu lekcji oraz treści zadania domowego. Na plastyce dzieci zwykle wykonują samodzielne obrazy, kolaże oraz inne dzieła. Gruby zeszyt może się okazać po prostu zbyteczny. Pamiętajmy, że nasze dziecko nie idzie studiować historii sztuki, a jedynie rozpoczyna uczestnictwo w lekcjach plastyki, które mają na celu pobudzić jego kreatywność i wyobraźnię. Zeszyty do 4 klasy podstawówki muszą być przede wszystkim lekkie, praktyczne i ergonomiczne. To jakie zeszyty do 4 klasy wybierzemy, zależy od wymagań pedagogów, a jeśli takowych nie ma, to weźmy przede wszystkim pod uwagę zdrowie naszego dziecka. 

Zobacz też: Jak napisać list do kolegi?

Rodzice często pytają jakie zeszyty do 4 klasy? 

Zeszyt do przyrody w kratkę czy w linie? 

Praktyczniejszy wydaje się być zeszyt w kratkę, który ułatwi dziecku narysowanie ewentualnych wykresów czy tabel. 

Zeszyt do historii w linie czy w kratkę? 

Jeśli nauczyciel nie ma wymagań co do typu zeszytu, w jakim chciałby, aby pisały dzieci na prowadzonych przez niego zajęciach, to obowiązuje dowolność. 

Czy do techniki potrzebny jest zeszyt? 

To zależy. Warto zainwestować w niewielki zeszyt w kratkę, który ułatwi ewentualne szkicowanie oraz w blok techniczny, przeznaczony do trenowania rysunków oraz pisma technicznego. 

Ile zeszytów jest potrzebnych do 4 klasy? 

To zależy od ilości przedmiotów. Najlepiej zapoznać się z dostępną w szkole rozpiską i na tej podstawie wyliczyć ilość potrzebnych zeszytów. 

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo