Trądzik młodzieńczy nie musi być problemem. Jak pomóc swojemu dziecku go zwalczyć?

Trądzik młodzieńczy związany jest z burzą hormonów, która ma miejsce w tym okresie i nadprodukcją sebum. Inną kwestią jest, że niektóre osoby borykają się z tym problemem nawet w wieku dorosłym, gdyż nadal cierpią na zaburzenia hormonalne. W przypadku kobiet wypryski bardzo często pojawiają się też przed kolejnymi miesiączkami. Dziś podpowiemy, jak możesz pomóc swojemu dziecku zwalczyć trądzik. Z tych porad możesz skorzystać również ty, gdy borykasz się z tym problemem.

W walce z trądzikiem ważna jest normalizacja pracy gruczołów łojowych 

Trądzik wynika z zatkania porów skóry i powstania stanu zapalnego. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest nadprodukcja sebum. Związana jest ona z nieprawidłową pielęgnacją, ale i nadmierną aktywnością hormonów. Należy wiedzieć, że androgeny i progesteron zwiększają produkcję łoju. Z kolei estrogeny wpływają na jego redukcję. Dlatego u osób, u których występuje zwiększona produkcja wspomnianych hormonów, często mamy do czynienia z problemem trądziku. W przypadku osób dorosłych z zaburzeniami hormonalnymi możliwa jest ich normalizacja poprzez odpowiednio dobrane leki. Nastolatki przez burzę hormonalną po prostu muszą przejść, a trądzik w tym okresie leczy się objawowo. Warto przede wszystkim zadbać, by dziecko miało dostęp do dobrych kosmetyków oczyszczających skórę. Jeśli wykonuje makijaż, powinno mieć dostęp do kosmetyku na bazie oleju i takiego na bazie wody, aby najdokładniej oczyściło skórę. Jeśli nie korzysta z makijażu, wystarczy dobra pianka myjąca, która oczyści skórę z nagromadzonych zanieczyszczeń i bakterii, a następnie zastosowanie toniku normalizującego pH. Nawet mając trądzik nie można zapominać o peelingu. Najlepiej wykonywać go raz w tygodniu. W przypadku wrażliwej skóry nie należy sięgać po peelingi ziarniste zapewniające mechaniczne złuszczanie, a wybrać peelingi enzymatyczne lub kwasowe. W przypadku tych ostatnich dla skóry trądzikowej szczególnie sprawdzi się peeling na bazie kwasu salicylowego. Można też sięgnąć po peelingi na bazie innych kwasów BHA, które odblokowują zaczopowane ujścia gruczołów łojowych.         

Gdy pojawią się wypryski, można je skutecznie tuszować – kup dziecku korektor lub plasterki na pryszcze 

Mimo dobrego oczyszczania od czasu do czasu będą pojawiały się wypryski. Jednak nie musi być to duży problem, gdyż można skorzystać z korektorów i lekkich podkładów, a także plasterków na pryszcze. Drugi sposób jest odpowiedni dla tych nastolatków, u których od czasu do czasu pojawiają się pojedyncze wypryski. Plasterki mogą zawierać niacynamid, a także olejek nagietka lekarskiego, które mają działanie przesuszające wypryski. Przede wszystkim niwelują ich widoczność. Z takich plasterków chętnie korzysta wielu celebrytów. Plasterki zawierają także ceramidy, które wypełniają ubytki w skórze i wzmacniają barierę hydrolipidową. Jeśli chodzi o korektory kolorowe, to na czerwone wypryski sprawdzają się zielone. Oczywiście po ich aplikacji nakłada się podkład, jednak nie należy aplikować zbyt grubej warstwy. Skóra musi oddychać, a pory nie mogą być zapchane.      

Gdy problem jest nasilony, konieczna będzie wizyta u dermatologa   

Jeżeli problem trądziku jest duży bądź narasta, to oprócz dobrej pielęgnacji warto wprowadzić farmakologię. W tym przypadku trzeba oczywiście udać się do dermatologa razem z dzieckiem. Dobierze odpowiedni antybiotyk, a także maść do stosowania miejscowego. Jeżeli skóra odpowiednio zareaguje, to objawy trądziku powinny zostać zwalczone. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, diecie, a także zdrowym trybie życia, aby problem często nie nawracał.     

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo