Co powinna zawierać wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej? Te przedmioty na pewno się przydadzą!

Rozpoczęcie nauki w 4 klasie podstawówki to pierwsze tak duże wyzwanie w życiu każdego dziecka. Dobiega końca pierwszy etap edukacji i związane z nim dość swobodne zajęcia. Zamiast nich w planie lekcji pojawiają się zupełnie nowe przedmioty, w klasach czekają nieznani nauczyciele, a dodatkowo trzeba także przyzwyczaić się do innego systemu oceniania. Ponieważ nowości jest mnóstwo, kosztują one nie tylko wiele stresów, ale także sporo pieniędzy. Dlatego warto dobrze zaplanować sobie wszystkie wydatki, aby nie obciążyć za bardzo domowego budżetu. Co powinna zawierać wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej? Sprawdź niezbędnik każdego ucznia!

Wyprawka szkolna do 4 klasy szkoły podstawowej. To się przyda!

W czwartej klasie szkoły podstawowej naprawdę wiele się zmienia. Można powiedzieć, że dopiero na tym etapie rozpoczyna się “standardowa” nauka – stawianie stopni, podział na konkretne przedmioty. Okres edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III jest oczywiście niezmiernie istotny, ale z pewnością mniej wymagający i dużo bardziej swobodny. Od 4 klasy na uczniów czeka sporo nowych wyzwań. Nic więc dziwnego, że jest to bardzo stresujący moment zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Pierwszą poważną zmianą jest pojawienie się nowych przedmiotów. Dzieci nie mają już jednolitych zajęć, z jednym nauczycielem. W 4 klasie w planie lekcji znajdzie się w sumie aż aż 10 przedmiotów:

 1. język polski,
 2. język obcy nowożytny,
 3. matematyka,
 4. przyroda, 
 5. wychowanie fizyczne,
 6. plastyka,
 7. technika,
 8. muzyka,
 9. informatyka,
 10. historia.

Oprócz wymienionych zajęć uczniowie mają również lekcje wychowawczą, a chętni mogą uczęszczać na zajęcia z religii lub etyki.

Nowe przedmioty i nowe wyzwania oznaczają jednak nie tylko dodatkowy stres, ale także więcej wydatków w związku ze zbliżającym się początkiem roku. W pierwszej kolejności przychodzą do głowy oczywiście podręczniki, ćwiczenia oraz inne pomoce naukowe. Z ich zakupem należy się jednak wstrzymać do rozpoczęcia roku, kiedy to nauczyciele szczegółowo określą, co będzie potrzebne. Często lista podręczników jest udostępniana na stronie internetowej szkoły przed końcem wakacji.

Jest jednak kilka przedmiotów, które na pewno się przydadzą, a decydując się na ich wcześniejszych zakup możemy zaoszczędzić czas i stanie w kolejkach na początku września. Chodzi tu m.in. o takie elementy wyprawki jak:

 • wygodny plecak,
 • buty na zmianę do szkoły,
 • lunchboxy i śniadaniówki,
 • bidon/termos,
 • czasami także nowe ubrania, jeśli dziecko wyrosło ze starych.

Śniadaniówka

Niezbędny element wyprawki każdego ucznia, a zwłaszcza w momencie, kiedy rozpoczyna naukę w 4 klasie. Od teraz dziecko będzie spędzało w szkole więcej czasu, będzie więc też potrzebowało zdecydowanie więcej energii – czekają nowe wyzwania, inne przedmioty. W związku z tym zawsze pod ręką powinno znajdować się coś pożywnego do jedzenia. Regularne posiłki to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia, a w efekcie prawidłowej pracy mózgu.


Wygodny plecak/tornister

Wygodny i dobrze dopasowany plecak to podstawa dla każdego czwartoklasisty. Wraz z nowymi przedmiotami, przybywa także książek, zeszytów i innych akcesoriów, które codziennie trzeba przynieść do szkoły. Ważne więc, aby plecak był porządnie wykonany i odpowiedni do wymiarów i wagi dziecka. Warto wybrać taki z usztywnianym dnem oraz regulowanymi szelkami.


Buty na zmianę

Buty na zmianę to również coś, co z pewnością się przyda. Dzieci w tym wieku spędzają mnóstwo czasu w ruchu, nawet podczas kilkuminutowych przerw, dlatego tak ważne jest, aby wybrane obuwie było wygodne i komfortowe w codziennym użytku. Warto jednak przy okazji zadbać o to, żeby trafić w nastoletni gust – wzorzyste trampki za kostkę na grubej podeszwie to jeden z modowych hitów ostatnich miesięcy!

Sprawdź: Najlepszy strój do szkoły. Jak ubrać dziecko, aby czuło się komfortowo i wygodnie?

Niezbędne przybory szkolne do 4 klasy

Oprócz podręczników, plecaka czy nowych sportowych butów, niezbędnym wyposażeniem wyprawki do czwartej klasy są również postawowe przybory szkole – do pisania czy rysowania. Większość nauczycieli wymaga, aby uczeń posiadał zeszyt do danego przedmiotu ze starannie prowadzonymi notatkami. Do języka polskiego, języka obcego oraz matematyki warto zakupić od razu taki 60-kartkowy, ponieważ na tych zajęciach zwykle najwięcej się notuje. Do pozostałych przedmiotów wystarczy zapewne taki z 32 kartkami, a na muzykę może się zeszyt w pięciolinię.

Poza zeszytami każdy uczeń czwartej klasy powinien mieć do dyspozycji także:

 • piórnik
 • pióro + naboje
 • długopis
 • 2 ołówki
 • gumka
 • linijka
 • temperówka
 • kredki
 • kolorowe cienkopisy
 • klej w sztyfcie
 • nożyczki z zaokrąglonymi końcami.

Dodatkowe akcesoria papiernicze mogą być wymagane na zajęcia plastyczne. Zazwyczaj trzeba się przygotować także na zakup bloku rysunkowego A4, bloku technicznego A4, papieru kolorowego do rozmaitych wykreślanek, farb, kredek pastelowych oraz świecowych oraz teczki na gromadzenie w niej prac.

Nieco inne zakupy wiążą się również z lekcjami WF-u. Na zajęcia fizyczne dziecko powinno być odpowiednio ubrane – najczęściej szkoły wymagają krótkich ciemnych spodenek oraz białych koszulek z krótkim rękawkiem. Do tego buty – najlepiej takie z jasną, antypoślizgową podeszwą, wiązane.

Piórnik

Na poszczególne zajęcia uczeń musi przynieść ze sobą sporo przyborów – nie tylko długopisy czy ołówki, ale także gumkę, kredki, temperówkę czy kolorowe flamastry. Aby zachować porządek w plecaku i szybko znaleźć potrzebny przedmiot, najlepiej przechowywać je w piórniku. W sklepach oferują naprawdę masę modeli o różnorodnych wymiarach i wzorach – dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.


Worek na obuwie w szatni

Worek to ważny element wyprawki nie tylko dlatego, że często jest wymagany przez szkołę, ale przede wszystkim ze względu na to, że pomaga utrzymać porządek w szatni. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że buty naszego dziecka gdzieś się zapodzieją w ciągu dnia i pomieszają z innymi.


Wygodny strój na WF – niezbędna wyprawka do 4 klasy

Schludny strój na lekcje wychowania fizycznego to również element, którego zazwyczaj wymaga szkoła. Najczęściej prosi się uczniów, aby ćwiczyli w świeżych, czystych i białych koszulkach z krótkim rękawkiem oraz w krótkich granatowych lub czarnych spodenkach. Zimą przez wzgląd na temperaturę można je zamienić na wygodne legginsy lub spodnie dresowe.

Zobacz: Jakie zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej?

Wyprawka do 4 klasy. Jak przygotować czwartoklasistę na powrót do szkoły?

Czwarta klasa to z pewnością nie lada wyzwanie dla każdego ucznia. Przyzwyczajenie się do nowych zasad i ogarnięcie tylu przedmiotów na raz wymaga dużo cierpliwości, wysiłku, ale też umiejętności organizacyjnych. Każdy rodzic chciałby wesprzeć swoje dziecko w tym trudnym i przełomowym momencie. Najlepiej w tym celu sprawdzi się rozmowa, codzienna pomoc w odrabianiu lekcji i nauce czy zwyczajna wyrozumiałość i zrozumienie dla młodzieńczych problemów. Można także ułatwić dzieciom edukację, inwestując w ciekawe i rozwijające pomoce naukowe, rozmaite repetytoria czy atlasy. Przydatne w zdobywaniu wiedzy mogą okazać się również sprzęty takie jak drukarka czy laptop. W internecie dostępnych jest mnóstwo wartościowych materiałów, które można pobierać i wykorzystywać do nauki.

Repetytoria i pomoce edukacyjne

Kompendia wiedzy przygotowywane przez różne wydawnictwa to naprawdę przydatne akcesorium dla ucznia 4 klasy. W jednym miejscu zgromadzone zostały bowiem najważniejsze zagadnienia z danego zakresu – sięgnięcie po repetytorium pomaga więc lepiej porządkować zdobytą wiedzę i powtarzać materiał. Wiadomo, że materiałów edukacyjnych nigdy dość! A zawsze można je później odsprzedać i dać im drugie życie.


Drukarka

Dobra drukarka przyda się każdemu uczniowi. W dzisiejszych czasach tak wiele cennych materiałów znaleźć można online, że posiadanie narzędzia do ich wydrukowania wydaje się wręcz niezbędne. Zdarza się też, że nauczyciele przesyłają dodatkowe karty pracy czy materiały powtórzeniowem e-mailem. Dobrze jest więc móc je w dowolnej chwili wydrukować.


Dobra lampka na biurko

Bez porządnego oświetlenia nie ma nauki! Pamiętajmy o tym, aby zadbać o wzrok naszego dziecka, zapewniając mu odpowiednią lampkę na biurko. Oczy i tak są już narażone na mnóstwo zagrożeń związanych z używaniem komputera, smartfonów i innych ekranów. Warto więc chociaż w tym aspekcie zapewnić im bezpieczeństwo i prawidłowe warunki.


Laptop do nauki

Czy nam się to podoba czy nie, technologia odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu, również w życiu najmłodszych. Już w czwartej klasie uczniowie rozpoczynają przygodę z zajęciami informatycznymi. Być może jest to więc dobry moment, aby pomyśleć o podarowaniu dziecku pierwszego, własnego komputera? Tym bardziej, że może on się stać naprawdę przydatnym narzędziem do nauki, o ile nauczymy dziecko prawidłowo i bezpiecznie z niego korzystać.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo