7 powodów, dla których rude dziecko jest wyjątkowe

Miedziane, kasztanowate, o barwie ognia – to tylko niektóre z przymiotników, które zastępują słowo “rudy”. Określenia takie jak “rudzielec” czy “wiewióra”, w zależności od tego, przez kogo i jak są wypowiadane, mogą albo sprawiać przyjemność, albo ranić. Szczególnie uczucia małych dzieci z rudymi włosami, które zawsze wyróżniają się z tłumu. Jak oswoić rude dziecko z jego wyjątkowością? Podajemy 7 faktów, które mogą w tym pomóc!

7 powodów, dla których rude dziecko jest wyjątkowe

#1 Rudy to najrzadszy kolor włosów na świecie!

Czy wiesz, że tylko 2% ludzi na całym świecie ma rudy kolor włosów? Najwięcej rudych osób rodzi się w Szkocji i Irlandii (stereotypy czasem znajdują potwierdzenie w faktach). Statystycznie 10-13% populacji tych krajów szczyci się miedzianymi włosami. W Polsce odsetek ten jest zbliżony do światowego ogółu. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że rude dziecko będzie nawet jedno na całą szkołę. Warto budować w nim poczucie, że jest to cecha wyróżniająca, a nie stygmatyzująca. Dobrze jest także przy pomocy np. odpowiedniej literatury i bajek zawczasu przygotować malucha na to, że dla wielu dzieci cechy wyróżniające są powodem do wskazywania palcem, nawet wyśmiewania. Ten etap jednak mija, a opinie innych nie powinny wpływać na poczucie własnej wartości.

#2 Rude osoby mają grubsze i mocniejsze włosy

Lśniące, mocne włosy to marzenie wielu kobiet (i mężczyzn), o czym wciąż przypominają reklamy telewizyjne. I chociaż statystycznie okazuje się, że rudzi mają mniej włosów, niż np. bruneci, to jednak optycznie wydaje się, że ich włosy mają wielką objętość. Dzieje się tak za sprawą konkretnego genu, który sprawia, że włosy w kolorze rudym bywają nawet kilkukrotnie grubsze, niż włosy innych kolorów. Niesamowite, prawda?

#3 Osoby z rudymi włosami szybciej produkują witaminę D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowej budowy kości i zębów. Zapobiega powstawaniu osteoporozy w starszym wieku, a jej niedobory mogą skutkować krzywicą, rozwojem chorób autoimmunologicznych, kardiologicznych i nowotworowych. Jest dostarczana do organizmu z pożywieniem, ale głównie produkujemy ją przebywając na słońcu.

W Polsce, w której przez większą część roku mamy problem ze słoneczną pogodą, szacuje się, że aż 90% osób ma różnego stopnia niedobory witaminy D. Rzadko kiedy jednak zaliczane do tej grupy są osoby rude – okazuje się, że ze względu na jasną karnację, która towarzyszy takiemu kolorowi włosów, o wiele szybciej absorbują oni światło słoneczne i szybciej produkują witaminę D. Nawet minimalna ilość światła dziennego  wystarcza do jej syntezy!

#4 Rudzi lepiej reagują na stres

Adrenalina to hormon wydzielany przez nadnercza pod wpływem strachu, ale też dużej ilości emocji – niekoniecznie negatywnych. Jest nam niezbędna do tego, aby podejmować wysiłek – fizyczny i umysłowy. Niegdyś miało to zastosowanie w czasie polowań, obecnie – adrenalina jest nieoceniona przy egzaminach, rozmowach o pracę i do osiągania sukcesów sportowych. Okazuje się, że rude osoby produkują więcej adrenaliny i to w krótszym czasie, niż osoby o innym kolorze włosów. Martwią Cię rude włosy u niemowlaka? Niepotrzebnie! Pomyśl, o ile będzie mieć łatwiej w przyszłości w nauce i w pracy!

#5 Rudy kolor przyciąga spojrzenia i wzmaga zainteresowanie

I można to zauważyć już od samego początku. Rude niemowlę często zwraca uwagę przechodniów i osób w poczekalniach – z pewnością wyróżnia się w żłobku i bywa pretekstem do rozpoczęcia rozmowy przez nieznajomych. Warto spojrzeć na to zjawisko przychylnie – osoby wyróżniające się z tłumu fizycznymi cechami mogą nauczyć się wykorzystywać ten fakt na swoją korzyść. Jeśli są pewne siebie, stają się charyzmatycznymi mówcami, w towarzystwie których inni uwielbiają przebywać.

#6 Rude włosy rzadko siwieją

Kolejna fizyczna przewaga rudych – ten kolor włosów po prostu nie siwieje. Nie ma zatem konieczności sięgania po farbę, kiedy pojawią się pierwsze białe włosy. A warto pamiętać, że dzieje się to u coraz młodszych osób!

#7 Rudy ma najbogatszą mitologię ze wszystkich kolorów włosów!

O rudych włosach można czytać bez końca – pojawiają się jako cecha wielu postaci już od czasów antycznej Grecji. Poznawanie “dziejów rudych” to fantastyczna zabawa. Nawet (a może zwłaszcza dlatego!), kiedy większą ich część można wsadzić między bajki.

Rodzice pytają o rude włosy u dziecka:

Czy rude włosy u dziecka się zmienią?

Jest to prawdopodobne. Wiele dzieci rodzi się z innym kolorem włosów niż ten, który ostatecznie osiągają w wieku nastoletnim i dojrzałym. Rzadko kiedy są to jednak drastyczne zmiany – włosy mogą ciemnieć lub jaśnieć, ale pozostają w pewnej określonej gamie kolorystycznej. Rude włosy u niemowlaka z biegiem lat mogą więc pozostać w ciepłej tonacji z rudą poświatą, ale mieć inny kolor.

Czy farbowanie włosów w ciąży może być przyczyną rudego koloru włosów u dziecka?

Farbowanie włosów w ciąży nie ma żadnego wpływu na to, jaki kolor włosów będzie miało dziecko. Rude włosy u dziecka wynikają jedynie z zasad dziedziczenia.

Jak wygląda dziedziczenie rudego koloru włosów? Po kim dziedziczymy kolor włosów?

Kolor włosów, podobnie jak i inne cechy, możemy odziedziczyć nie tylko po naszych rodzicach, ale także dziadkach.  Jeśli obserwujemy rude włosy u noworodka, a oboje rodziców ma np. brązowy kolor włosów oznacza to, że oboje z nich mają w swojej puli genów tzw. geny recesywne. W tym wypadku odpowiadają one za rudy kolor włosów. U nich się nie ujawnił, ponieważ od drugiego ze swoich rodziców uzyskali gen dominujący (brązowych włosów). Jest to jednak o wiele bardziej skomplikowane: aby gen ten się uaktywnił, potrzebna jest dodatkowa kombinacja jeszcze 7 innych genów.

Czy da się przewidzieć podczas ciąży, jakiego koloru włosy będzie miało moje dziecko?

Na jednoznaczną odpowiedź mogą liczyć tylko pary, w których oboje rodziców ma włosy blond lub rude. Włosy rude, jak i włosy blond, determinowane są przez geny recesywne – jeśli więc się ujawniły u rodziców oznacza to, że nie mają oni innych genów w swojej puli (bo gen dominujący by “wygrał”). W przypadku rodziców ciemnowłosych (brunetów i szatynów) lub w parach, w których jedno ma włosy jasne, a drugie ciemne – odpowiedź wcale nie jest oczywista. Znając kolor włosów swoich i partnera przodków można podjąć próbę ocenienia procentowych szans na wystąpienie danego koloru włosów, będą to jednak tylko szacunki.


Źródła:

Why redheads have a head start in the health stakes, DailyMail.

Sunlight and Vitamin D, Matthias Vacker, Department of Medicine; Section of Endocrinology, Nutrition, and Diabetes; Vitamin D, Skin and Bone Research, NCBI.

Genome-wide study of hair colour in UK Biobank explains most of the SNP heritability, Michael D. Morgan, Nature, NCBI.

 

Dodaj komentarz

Prawo Turystyka
Jak wyrobić dowód dla niemowlaka?
Dowód dla niemowlaka jest niezbędnym dokumentem, jeśli podróżujemy z rodziną poza granice państwa. Wyrobienie go nic nie kosztuje, a okres oczekiwania na dokument jest nie dłuższy niż 30 dni. Dowiedz
Czytaj dalej
Poród
Pępowina [Budowa, Funkcje, Zagrożenia]
Pępowina odgrywa kluczową rolę w prawidłowym przebiegu ciąży. Jest swoistym połączeniem między matką a płodem i zapewnia dziecku niezbędne do jego rozwoju tlen i składniki odżywcze. Zburzenia w budowie lub
Czytaj dalej
Przedszkolak Newsy
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest stosunkowo "młodym" świętem, a mimo to jest hucznie obchodzony przez wszystkie maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka: historia święta Skąd się wziął w ogóle pomysł
Czytaj dalej
Rozrywka dla dzieci Newsy
Bajki 2019: Kinowe premiery filmów animowanych [PRZEGLĄD]
O ile rok 2018 nie był zbyt łaskawy dla miłośników filmów animowanych, o tyle w 2019 roku żaden z nich nie ma powodów do narzekania. Niemalże w każdym miesiącu tego
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Leki w ciąży Dolegliwości niemowląt
Jak zbić gorączkę? 10 sposobów na zbijanie gorączki u dzieci i kobiet w ciąży
Jak zbić gorączkę? Jak obniżyć gorączkę u dziecka, a jak u dorosłego? Kiedy i czym zbijać gorączkę? Czy zawsze konieczne są leki? A może istnieją sprawdzone domowe sposoby na
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Płonica u dzieci i u dorosłych [sposoby zakażenia, objawy, leczenie i powikłania]
Płonica, inaczej określana również mianem szkarlatyny, to jedna z bardziej niebezpiecznych chorób wieku dziecięcego. Wywoływana jest przez tę samą bakterię, która odpowiada za powszechnie występujące anginy, czyli paciorkowca. Jej objawy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Choroby niemowląt
Afty u dzieci – jak je rozpoznać i leczyć?
Niewielkie, ale bolesne pęcherzyki nazywane aftami to częste schorzenie pojawiające się w jamie ustnej – zarówno u dzieci, jak i u doroslych. W większości przypadków afty znikają same, czasami jednak
Czytaj dalej
Wychowanie Newsy
Rzeźnik Praw Dziecka: “Absolutnie nie wolno bić dzieci, ale… klaps nie zostawia wielkiego śladu”
"Rzeźnik" w tytule to nie freudowska pomyłka. To pierwsze słowa naszej redakcyjnej koleżanki po zapoznaniu się z wywiadem pana Mikołaja Pawlaka. Trudno bowiem rzecznikiem dzieci nazwać osobę, która "z estymą"
Czytaj dalej
Upały Dieta w ciąży
Woda gazowana w ciąży: Fakty i mity na temat picia wody gazowanej podczas ciąży
Według niektórych osób, nic nie gasi pragnienia lepiej, niż woda gazowana. W ciąży jednak przyszłe mamy dokładniej przyglądają się swoim wyborom żywieniowym i często zastanawiają się nad tym, czy dwutlenek
Czytaj dalej
Upały
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne: Jak złagodzić ból?
Lato w pełni, nic więc dziwnego że jednym z najczęstszych problemów w tym okresie są oparzenia słoneczne. W zależności od karnacji, często wystarczy nawet krótki pobyt na słońcu w godzinach
Czytaj dalej