4 miesiąc ciąży

4 miesiąc ciąży trwa od 14 do 17. tygodnia. Jest rozpoczęciem drugiego trymestru. To najmniej doskwierający mamie czas, ponieważ ustępują początkowe dolegliwości w postaci nudności i wymiotów, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, żeby przeszkadzać w codziennych czynnościach. Jednocześnie staje się on na tyle spory, że co do ciąży nie będzie już najmniejszych wątpliwości.

Waga w 4 miesiącu ciąży

Kobieta jest już ugruntowana w wiedzy na temat tego, co jeść, aby odżywiać się zdrowo, a także na co uważać, kiedy apetyt powraca. Ma ochotę jeść więcej niż w 1. trymestrze, ponieważ znikają nudności i wymioty. Mama zaczyna przybierać na wadze, dlatego dobrze, żeby zapoznała się z informacjami o tym, jak dużo się tyje. W najbliższych tygodniach przytyje ponad 2 kg, ale musi się pilnować, żeby nie przesadzić z ilością przyjmowanych pokarmów. Jeśli już teraz wyrobi w sobie nawyk, aby jeść 5 razy dziennie i zjadać tylko zdrowe produkty, nie będzie miała większych problemów ze zrzuceniem wagi już po porodzie.

Dziecka w 4 miesiącu ciąży

Rozwój dziecka cały czas jest bardzo prężny. Na jego główce mogą pojawić się brwi oraz meszek na ciele. Ten meszek, zwany lanugo, ma zapewnić mu odpowiednią ciepłotę ciała. Ponadto maluch rozumie i czuje to samo, co czuje jego mama. Podczas gdy jest ona smutna, smutne jest także ono, dlatego ssie swój kciuk. Podobnie odczuwa uczucie radości, więc lepiej się nie denerwować, a do codzienności podchodzić z respektem i spokojem.
Waga dziecka jest wciąż bardzo niska, ale to niedługo się zmieni, gdyż zacznie ono intensywnie przybierać tkankę tłuszczową. Póki co jest wielkości dłoni, ale intensywnie się rozwija.
Ruchy dziecka staną się odczuwalne, chociaż nie w każdym przypadku. Czasem zdarza się, że płód kopie, ale mama, nie znając jeszcze tego odczucia, myli je ze wzdęciami. Wkrótce nauczy się je rozpoznawać i będzie cieszyć się, że dziecko się z nią w pewien sposób komunikuje.

Ciało kobiety

Brzuszek będzie już bardziej widoczny. Dolegliwości powinny zniknąć, a jeśli jeszcze będą występować, to nie w takim nasileniu, jak w 1. trymestrze. Czwarty miesiąc ciąży może też przynieść krwawienia z dziąseł. Nie są one niczym niespotykanym, to normalna reakcja organizmu. Dzieje się tak, bo dziąsła stają się obrzmiałe. Hormony mają wpływ na ich zaczerwienienie, a co za tym idzie – częstsze krwawienie.

Postępowanie kobiety

Ciąża w tym momencie staje się nie tylko sprawą samej kobiety. Konieczne jest jej zgłoszenie w miejscu pracy, aby zakład mógł dostosować się do wymagań przyszłej mamy. Kobieta w 4 miesiącu ciąży nie powinna pracować więcej niż 8 godzin dziennie ani wykonywać trudnych, fizycznych i wymagających czynności. Ponieważ sen jest teraz podstawą zdrowia, wykluczone jest wykonywanie jakichkolwiek prac w nocy. Także imprezowanie czy nawet siedzenie przed telewizorem do późnych godzin nocnych źle wpływa na mamę i jej dziecko. Tym bardziej, że ono już dokładnie czuje, co dzieje się na zewnątrz. Oczywiście nadal istotne są regularne wizyty u lekarza, który wykona badanie USG, sprawdzając, czy wszystko w porządku.

Mimo niepewności nie trzeba rezygnować ze współżycia seksualnego z partnerem. To właśnie teraz libido będzie największe. Ciąża nie jest czasem całkowitej wstrzemięźliwości. Wręcz przeciwnie – zaleca się, aby nie zaprzestawać seksu, ponieważ jeszcze bardziej zbliża on do siebie rodziców w tym wyjątkowym okresie oczekiwania na potomka.
Wiele kobiet zastanawia się, czy może udawać się w podróż podczas ciąży. W 2. trymestrze nie jest zabroniony np. lot samolotem, więc w tym czasie można jeszcze pozwolić sobie na wypoczynek poza miejscem zamieszkania.

Nadchodzi czas, kiedy wstępne objawy ciąży ustają. Dziecko w 4 miesiącu ciąży ma wielkość dłoni dorosłego człowieka. Jest czułe na nastroje mamy, dlatego warto zadbać o spokój i zdrową atmosferę podczas ciąży. Zdenerwowanie matki wpłynie nie tylko na zachowanie dziecka w brzuchu, ale także na jego stany psychiczne po porodzie.

Sprawdź: Który to miesiąc ciąży?

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo