4 miesiąc ciąży

4 miesiąc ciąży trwa od 14 do 17. tygodnia. Jest rozpoczęciem drugiego trymestru. To najmniej doskwierający mamie czas, ponieważ ustępują początkowe dolegliwości w postaci nudności i wymiotów, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, żeby przeszkadzać w codziennych czynnościach. Jednocześnie staje się on na tyle spory, że co do ciąży nie będzie już najmniejszych wątpliwości.

4 miesiąc ciąży

Waga w 4 miesiącu ciąży

Kobieta jest już ugruntowana w wiedzy na temat tego, co jeść, aby odżywiać się zdrowo, a także na co uważać, kiedy apetyt powraca. Ma ochotę jeść więcej niż w 1. trymestrze, ponieważ znikają nudności i wymioty. Mama zaczyna przybierać na wadze, dlatego dobrze, żeby zapoznała się z informacjami o tym, jak dużo się tyje. W najbliższych tygodniach przytyje ponad 2 kg, ale musi się pilnować, żeby nie przesadzić z ilością przyjmowanych pokarmów. Jeśli już teraz wyrobi w sobie nawyk, aby jeść 5 razy dziennie i zjadać tylko zdrowe produkty, nie będzie miała większych problemów ze zrzuceniem wagi już po porodzie.

Dziecka w 4 miesiącu ciąży

Rozwój dziecka cały czas jest bardzo prężny. Na jego główce mogą pojawić się brwi oraz meszek na ciele. Ten meszek, zwany lanugo, ma zapewnić mu odpowiednią ciepłotę ciała. Ponadto maluch rozumie i czuje to samo, co czuje jego mama. Podczas gdy jest ona smutna, smutne jest także ono, dlatego ssie swój kciuk. Podobnie odczuwa uczucie radości, więc lepiej się nie denerwować, a do codzienności podchodzić z respektem i spokojem.
Waga dziecka jest wciąż bardzo niska, ale to niedługo się zmieni, gdyż zacznie ono intensywnie przybierać tkankę tłuszczową. Póki co jest wielkości dłoni, ale intensywnie się rozwija.
Ruchy dziecka staną się odczuwalne, chociaż nie w każdym przypadku. Czasem zdarza się, że płód kopie, ale mama, nie znając jeszcze tego odczucia, myli je ze wzdęciami. Wkrótce nauczy się je rozpoznawać i będzie cieszyć się, że dziecko się z nią w pewien sposób komunikuje.

Sprawdź:  1 miesiąc ciąży

Ciało kobiety

Brzuszek będzie już bardziej widoczny. Dolegliwości powinny zniknąć, a jeśli jeszcze będą występować, to nie w takim nasileniu, jak w 1. trymestrze. Czwarty miesiąc ciąży może też przynieść krwawienia z dziąseł. Nie są one niczym niespotykanym, to normalna reakcja organizmu. Dzieje się tak, bo dziąsła stają się obrzmiałe. Hormony mają wpływ na ich zaczerwienienie, a co za tym idzie – częstsze krwawienie.

Postępowanie kobiety

Ciąża w tym momencie staje się nie tylko sprawą samej kobiety. Konieczne jest jej zgłoszenie w miejscu pracy, aby zakład mógł dostosować się do wymagań przyszłej mamy. Kobieta w 4 miesiącu ciąży nie powinna pracować więcej niż 8 godzin dziennie ani wykonywać trudnych, fizycznych i wymagających czynności. Ponieważ sen jest teraz podstawą zdrowia, wykluczone jest wykonywanie jakichkolwiek prac w nocy. Także imprezowanie czy nawet siedzenie przed telewizorem do późnych godzin nocnych źle wpływa na mamę i jej dziecko. Tym bardziej, że ono już dokładnie czuje, co dzieje się na zewnątrz. Oczywiście nadal istotne są regularne wizyty u lekarza, który wykona badanie USG, sprawdzając, czy wszystko w porządku.

Mimo niepewności nie trzeba rezygnować ze współżycia seksualnego z partnerem. To właśnie teraz libido będzie największe. Ciąża nie jest czasem całkowitej wstrzemięźliwości. Wręcz przeciwnie – zaleca się, aby nie zaprzestawać seksu, ponieważ jeszcze bardziej zbliża on do siebie rodziców w tym wyjątkowym okresie oczekiwania na potomka.
Wiele kobiet zastanawia się, czy może udawać się w podróż podczas ciąży. W 2. trymestrze nie jest zabroniony np. lot samolotem, więc w tym czasie można jeszcze pozwolić sobie na wypoczynek poza miejscem zamieszkania.

Nadchodzi czas, kiedy wstępne objawy ciąży ustają. Dziecko w 4 miesiącu ciąży ma wielkość dłoni dorosłego człowieka. Jest czułe na nastroje mamy, dlatego warto zadbać o spokój i zdrową atmosferę podczas ciąży. Zdenerwowanie matki wpłynie nie tylko na zachowanie dziecka w brzuchu, ale także na jego stany psychiczne po porodzie.

Sprawdź:  6 miesiąc ciąży

Sprawdź: Który to miesiąc ciąży?

Dodaj komentarz

Ciąża miesiąc po miesiącu
3 miesiąc ciąży
Zaczyna się 3 miesiąc ciąży. Na jego zakończenie mama pożegna nieprzyjemne dolegliwości. Wprawdzie jeszcze wrócą za jakiś czas, ale na razie będzie można od nich odpocząć. Objawy ciąży są już
Czytaj dalej
Ciąża miesiąc po miesiącu
5 miesiąc ciąży
Kalendarz ciąży: 5 miesiąc Piąty miesiąc ciąży jest dla wielu przyszłych mam magiczny. Przede wszystkim to właśnie w tym czasie zaczynają odczuwać pierwsze ruchy maleństwa. Poza tym podczas badania USG połówkowego
Czytaj dalej
Ciąża miesiąc po miesiącu
2 miesiąc ciąży
2 miesiąc ciąży to czas, kiedy więcej mam dowiaduje się, że pod ich sercem zagościło nowe życie. To także czas szczególnie wymagający. 2 miesiąc ciąży to okres organogenezy Rozwój dziecka w tym
Czytaj dalej
Ciąża miesiąc po miesiącu
9 miesiąc ciąży
Ostatni miesiąc trzeciego trymestru ciąży to czas oczekiwania. Rozwój dziecka kończy się na 9 miesiącu. Poród coraz bliżej, płód przygotowuje się do opuszczenia łona matki i przywitania świata. Objawy ciąży
Czytaj dalej
Ciąża miesiąc po miesiącu
8 miesiąc ciąży
Rozwiązanie coraz bliżej. Ile to czasu minęło, odkąd pojawiły się pierwsze objawy ciąży? Całe przygotowanie do porodu opiera się na poznawaniu szczegółów rozwoju małego człowieka oraz na ciągłym dbaniu o
Czytaj dalej
Ciąża miesiąc po miesiącu
7 miesiąc ciąży
7 miesiąc ciąży wiąże się z rozpoczęciem ostatniego, trzeciego trymestru. Nadchodzi więc czas, kiedy rozpoczyna się końcowy etap oczekiwania. Mimo że do rozwiązania jeszcze 3 miesiące, odczuwalne jest podenerwowanie. Nie
Czytaj dalej