Imię Agnieszka – pochodzenie i znaczenie imienia Agnieszka

Jednym z najpopularniejszych, żeńskich imion w Polsce jest imię Agnieszka. Imiennikiem tej osoby jest między innymi słynna poetka, pisarka, dziennikarka, autorka tekstów i reżyserka, Agnieszka Osiecka. W Polsce jest zresztą dużo więcej znanych Agnieszek: Chylińska, Dygant, Maciąg, Włodarczyk, Woźniak-Starak… Jakie jest znaczenie imienia Agnieszka i co warto wiedzieć o kobietach noszących to imię?

Kiedy są imieniny Agnieszki

  • 21 stycznia
  • 6 marca
  • 20 kwietnia

To najpopularniejsze daty, chociaż panie o tym imieniu mogą świętować również:

  • 28 stycznia
  • 18 lutego
  • 17 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 1 września
  • 18 listopada
  • 20 listopada

Najczęściej Agnieszki świętują swoje imieniny 21 stycznia.

Pochodzenie i znaczenie imienia Agnieszka

Jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Agnieszka? Najprawdopodobniej imię to pochodzi z języka greckiego, gdzie „hagne”, „agne”, „hagneia” oznacza tyle co „czysta, dziewicza”. Początkowo imię to znane było w Polsce jako Jagna, Agna czy Jagnieszka. Warto w tym miejscu dodać, że „agnus” to po łacinie „baranek”, a właśnie 21 stycznia, czyli w dzień imienin Agnieszki święci się białe baranki, będące oznaką godności arcybiskupów. Najsłynniejsza święta Agnieszka nosi przydomek Rzymianka. Żyła około 300 roku naszej ery. Została wychowana przez rodziców na chrześcijankę, mimo że był to czas prześladowania chrześcijan. W wieku kilku lat złożyła też śluby czystości. Kiedy dorosła i stała się piękną, młodą i uroczą kobietą, zakochał się w niej syn rzymskiego starosty. Ponieważ nie udało się jej skłonić do małżeństwa, a w dodatku okazało się, iż jest chrześcijanką, została spalona na stosie.

Zdrobnienie imienia Agnieszka

Zdrobnienie imienia Agnieszka to najczęściej po prostu „Aga” lub „Agniesia”, ale możliwości jest o wiele więcej! Pojawia się też: Agna, Agnes, Agunia, Agusia, Aguś, Aguśka, Gusia, Guś czy Guśka. Oczywiście, imię to w różnych językach brzmi nieco inaczej, więc powyższa lista odnosi się do języka polskiego. We Francji na przykład Agnieszka to Agns, w Portugalii Ignez, we Włoszech Agnese, a w języku angielskim imię to może przybierać formę Agnes, Inez, Ines, Nessy, a nawet Aggie.

Imiennik opisowy

Agnieszka to imię, które niesie ze sobą – jak zresztą każde – pewną energię. Z tą charakterystyczną energią najlepiej będą się czuły zodiakalne Barany oraz Wodnik. Z imieniem tym będą też dobrze współgrały wibracje osób, które są spod znaku Bliźniąt, Lwa, Wagi, Strzelca oraz Ryb. Pozostałe znaki niestety nie będą zbyt dobrze czuły się z tym imieniem. Agnieszki to osoby nieco popędliwe, ruchliwe, inteligentne i ciekawe świata. Niespokojne dusze, które mają wiele do przekazania światu. Są bardzo aktywne, ale też nieco nerwowe. Z uwagi na ten fakt potrzebują sporo czasu by się uspokoić, kiedy ktoś je zdenerwuje. Mimo sprawiania wrażenia osoby bardzo otwartej i towarzyskiej, Agnieszki są raczej introwertyczkami, które źle znoszą wszelkie niepowodzenia i chciałyby uciec od problemów. Mają intuicję, ale są dosyć nierówne – niby chciałyby stabilizacji, ale jednocześnie same od niej uciekają. Są bardzo zmienne, co przysparza im kłopotów. Najchętniej co chwilę zmieniałyby przyjaciół, partnerów i pracę. W końcu jednak i Agnieszki dochodzą do stabilizacji oraz względnego spokoju, chociaż nie lubią nudy, więc na pewno ich dom nie będzie typowy.

Polskie aktorki o imieniu Agnieszka

Imiennik tej osoby pozwoli z pewnością nieco lepiej poznać jej charakter. Do polskich aktorek o tym imieniu zalicza się Agnieszkę Dygant, Agnieszkę Maciąg, Agnieszkę Wagner, Agnieszkę Fitkau-Perepeczko oraz Agnieszkę Włodarczyk. Do znanych Polek o tym imieniu zaliczają się też oczywiście Agnieszkę Osiecka, Agnieszkę Radwańska, Agnieszkę Woźniak-Starak, Agnieszkę Holland oraz Agnieszkę Chylińska. Imiona dzieci Agnieszki Chylińskiej to Ryszard, Estera i Krystyna. Właśnie Agnieszka Chylińska jest dobrym przykładem tego, że niespokojna dusza Agnieszek w pewnym momencie znajduje swoją bezpieczną przystań w życiu.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo