Imieniny Mateusza
Twoje dziecko przyszło na świat latem? Może warto dla urozmaicenia wybrać takie imię, które obchodzi swoje święto w złotą jesień czy też w białą zimę? Imię Mateusz jest wówczas bardzo dobrym wyborem. Jego święto przypada bowiem:
- 7 października,
- 13 listopada
- 22 stycznia.
Najpopularniejszą datą imienin Mateusza jest jednak:
- 21 września.
Kościół katolicki przeżywa tego dnia wspomnienie świętego o tym imieniu. Wg tradycji chrześcijańskiej, jest on patronem dla osób związanych z pracą skarbową, celną i finansową.
Imię Mateusz
Według danych z 9 września 2020 roku imię Mateusz uplasowało się na 29. miejscu wśród najpopularniejszych imion męskich nadawanych dzieciom w tym roku kalendarzowym. Wynik ten wydaję nam się lekko zaskakujący, ponieważ spodziewaliśmy się wyższego miejsca w tej klasyfikacji. Z drugiej strony, jeśli wierzyć tym statystykom, dzięki nadaniu naszej pociesze tego imienia, będzie ona na swój sposób wyjątkowa. W końcu coraz mniejsza liczba rodziców decyduje się na ten wybór. Nie wydaje nam się, że tendencja spadkowa wynika z braku uroku i wdzięku w tym imieniu. Wręcz przeciwnie. Imię Mateusz charakteryzuje się bogatą historią i ciekawą symboliką.
Pochodzenie imienia Mateusz
Imię Mateusz pochodzi z języka hebrajskiego. Jego pierwowzoru należy doszukiwać się w słynnym „Mattanjahu”, kojarzonym jako „boski dar”. W polskiej historii imię to pojawiło się około XII wieku, w formie „Mathaeus”. Z czasem ulegało ono licznym modyfikacjom, pojawiał się m.in. „Matijasz”, „Matyja” czy też „Matusz”. Do około roku 1500 imiona Maciej i Mateusz były tożsame, a zatem ich nie rozróżniano. Koniec wieku XX to z kolei czas największej popularności Mateuszów. Imię to było najliczniej występującym w Polsce. Kto wie, być może za jakiś czas imię Mateusz ponownie odzyska „swój blask” ?
Sprawdź: Imię Barbara [Znaczenie, pochodzenie, imieniny]Znaczenie imienia Mateusz
Dynamika i spontaniczność to chyba najbardziej znane cechy dla Mateusza. Nie przejmuje on się przeciwnościami losu, działa bardzo często pod wpływem emocji. Ma łatwość zdobywania nowych kontaktów i porozumiewania się ludźmi. Z reguły dotrzymuje on złożone obietnice i wywiązuje się ze swoich obowiązków dość dobrze. Mateusz lubi pomagać ludziom, choć bardzo szybko orientuje się, kiedy ktoś próbuje wykorzystać jego „dobre serce”. Nie da się wykorzystywać i zna swoją wartość. Doskonale potrafi odnaleźć się w kryzysowych sytuacjach, choć nierzadko wychodzi z nich „na tarczy”.
Do największych wad Mateusza należy zaliczyć na pewno bałaganiarstwo. Ma on nieporządek zarówno w szafie, na biurku, jak i… w życiu. Lubi ulegać impulsowi i swoistej adrenalinie. Jego pewność siebie może go momentami gubić. Bardzo często nadinterpretuje motto „co nie zabije, to mnie wzmocni”, co jest przyczyną licznych nieporozumień w życiu zawodowym i prywatnym.
Zdrobnienia imienia Mateusz
Chyba nie ma osoby, która nie wskazałaby choć jednego zdrobnienia słowa Mateusz. Każdy słyszał o Matim czy też Mateuszku. Zwłaszcza tę pierwszą opcję ochrzczono w sieci jako symbol „luzaka” i typowego, osiedlowego „ziomka”. Dosyć powszechne okazują się także zdrobnienia typu: Matjas, Matiz i Mateo.
Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci