Imię Mateusz – pochodzenie i znaczenie imienia Mateusz

Narodziny dziecka to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych dni w życiu rodziców. Wiele osób w rodzinie zaczyna się wówczas zastanawiać: do kogo szczególnie to maleństwo jest podobne? Ma oczy po mamusi, a jego uśmiech czyj przypomina? Być może ukochanej babci? W trakcie podziwiania wyglądu naszej pociechy niejednokrotnie zastanawiamy się, jakie imię do niej by pasowało. Szczególnie pod uwagę bierzemy wówczas wygląd malucha, ale także naszą osobistą sympatię co do brzmienia niektórych imion. Jeśli na świat przychodzi chłopiec, całkiem dobrą propozycją może okazać się imię Mateusz.

Imieniny Mateusza

Twoje dziecko przyszło na świat latem? Może warto dla urozmaicenia wybrać takie imię, które obchodzi swoje święto w złotą jesień czy też w białą zimę? Imię Mateusz jest wówczas bardzo dobrym wyborem. Jego święto przypada bowiem:

  • 7 października,
  • 13 listopada
  • 22 stycznia.

Najpopularniejszą datą imienin Mateusza jest jednak:

  • 21 września.

Kościół katolicki przeżywa tego dnia wspomnienie świętego o tym imieniu. Wg tradycji chrześcijańskiej, jest on patronem dla osób związanych z pracą skarbową, celną i finansową.

Imię Mateusz

Według danych z 9 września 2020 roku imię Mateusz uplasowało się na 29. miejscu wśród najpopularniejszych imion męskich nadawanych dzieciom w tym roku kalendarzowym. Wynik ten wydaję nam się lekko zaskakujący, ponieważ spodziewaliśmy się wyższego miejsca w tej klasyfikacji. Z drugiej strony, jeśli wierzyć tym statystykom, dzięki nadaniu naszej pociesze tego imienia, będzie ona na swój sposób wyjątkowa. W końcu coraz mniejsza liczba rodziców decyduje się na ten wybór. Nie wydaje nam się, że tendencja spadkowa wynika z braku uroku i wdzięku w tym imieniu. Wręcz przeciwnie. Imię Mateusz charakteryzuje się bogatą historią i ciekawą symboliką.

Pochodzenie imienia Mateusz

Imię Mateusz pochodzi z języka hebrajskiego. Jego pierwowzoru należy doszukiwać się w słynnym „Mattanjahu”, kojarzonym jako „boski dar”. W polskiej historii imię to pojawiło się około XII wieku, w formie „Mathaeus”. Z czasem ulegało ono licznym modyfikacjom, pojawiał się m.in. „Matijasz”, „Matyja” czy też „Matusz”. Do około roku 1500 imiona Maciej i Mateusz były tożsame, a zatem ich nie rozróżniano. Koniec wieku XX to z kolei czas największej popularności Mateuszów. Imię to było najliczniej występującym w Polsce. Kto wie, być może za jakiś czas imię Mateusz ponownie odzyska „swój blask” ?

Znaczenie imienia Mateusz

Dynamika i spontaniczność to chyba najbardziej znane cechy dla Mateusza. Nie przejmuje on się przeciwnościami losu, działa bardzo często pod wpływem emocji. Ma łatwość zdobywania nowych kontaktów i porozumiewania się ludźmi. Z reguły dotrzymuje on złożone obietnice i wywiązuje się ze swoich obowiązków dość dobrze. Mateusz lubi pomagać ludziom, choć bardzo szybko orientuje się, kiedy ktoś próbuje wykorzystać jego „dobre serce”. Nie da się wykorzystywać i zna swoją wartość. Doskonale potrafi odnaleźć się w kryzysowych sytuacjach, choć nierzadko wychodzi z nich „na tarczy”.

Do największych wad Mateusza należy zaliczyć na pewno bałaganiarstwo. Ma on nieporządek zarówno w szafie, na biurku, jak i… w życiu. Lubi ulegać impulsowi i swoistej adrenalinie. Jego pewność siebie może go momentami gubić. Bardzo często nadinterpretuje motto „co nie zabije, to mnie wzmocni”, co jest przyczyną licznych nieporozumień w życiu zawodowym i prywatnym.

Zdrobnienia imienia Mateusz

Chyba nie ma osoby, która nie wskazałaby choć jednego zdrobnienia słowa Mateusz. Każdy słyszał o Matim czy też Mateuszku. Zwłaszcza tę pierwszą opcję ochrzczono w sieci jako symbol „luzaka” i typowego, osiedlowego „ziomka”. Dosyć powszechne okazują się także zdrobnienia typu: Matjas, Matiz i Mateo.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo