Imię Lena – pochodzenie i znaczenie imienia Lena

Moment narodzin dziecka to bez wątpienia jedna z najbardziej ekscytujących chwil w życiu wielu rodziców. W końcu na świat przychodzi ktoś nowy, kto swoim charakterem i osobowością wniesie coś “od siebie” dla domu. Cała rodzina zaczyna się zastanawiać, jakie imię najlepiej pasowałoby dla pociechy. Pewnym ułatwieniem jest informacja o płci dziecka, gdyż mamy wówczas mniejszą liczbę wariantów do wyboru. Dla wszystkich, którzy mimo tego faktu mają nadal problem z wybraniem odpowiedniej propozycji, przedstawiamy imię dla dziecka, które brzmi: Lena.

Imieniny Leny

Niemałe znaczenie podczas wyboru imienia odgrywa data wskazująca na święto naszej pociechy. Lena obchodzi swoje imieniny najczęściej:

  • 21 lutego,
  • 22 lipca
  • 10 listopada.

Widzimy zatem, że mamy do wyboru zarówno termin zimowy, letni, jak i jesienny. Być może to imię okaże się idealne, kiedy nasze dziecko ma przyjść na świat w porze wiosennej? Wówczas pozornie nieprzyjazny, dżdżysty, późnojesienny listopad może okazać się ważnym czasem dla Leny. W końcu będzie ona z niecierpliwością wyczekiwała swoich imienin, a także licznych prezentów z nimi związanych. Jest to również piękna okazja do wspólnego świętowania i radości w ciepłym domu, na przekór brzydkiej pogodzie za naszym oknem.

Pochodzenie imienia Lena

Imię Lena nie posiada jednolitej genezy. Niektóre źródła wskazują, że imię to pochodzi ze Skandynawii lub dalekich krain rosyjskich. Możemy się również spotkać z informacją, że imię to wywodzi się z języka greckiego jako zdrobnienie imienia „Helena” lub „Magdalena”. Jest to bardzo prawdopodobna teza, gdyż łatwo zauważyć, że nasze imię dla dziecka zawiera się w tych obydwu słowach. W wolnym tłumaczeniu „Lena” oznacza „pochodnię”, którą możemy utożsamiać z blaskiem, odsłaniającym niewidoczne „gołym okiem” życiowe zakamarki. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, na ziemiach polskich imię to występowało już w czasach średniowiecznych, datowanych na wiek XV. Kto wie, może wybranka serca któregoś z bohaterów spod Grunwaldu miała zaszczyt nosić to imię? Jest to bardzo prawdopodobne i to nie tylko na kartach słynnej powieści Henryka Sienkiewicza.

Imię Lena

Początki imienia Leny sięgają w Polsce czasów średniowiecznych, a dokładniej XV wieku. Szczególną popularność imię to zdobyło jednak w początkach XXI wieku, kiedy to można było odnotować największą liczbę urodzeń dzieci, nazwanych w ten sposób przez swoich rodziców. Według danych pochodzących z Ministerstwa Cyfryzacji, w 2019 roku na świat przyszło 6815 dziewczynek z imieniem „Lena”, co dało tej nazwie szóstą pozycję w ogólnej klasyfikacji najpopularniejszych imion żeńskich dla dziecka w ubiegłym roku kalendarzowym. Miejsce w czołówce świadczy o tym, że imię „Lena” cieszy się ogromną sympatią wśród rodziców trudzących się nad tym niełatwym wyborem. Warto również wspomnieć, że ta „Lena” jest bardziej popularnym wyborem niż chociażby „Maria”, „Oliwia” czy też „Alicja”.

Znaczenie imienia Lena

Jeśli sądzimy, że nasza córka będzie istną ekstrawertyczką, imię Lena może okazać się „strzałem w dziesiątkę”. Lena to osoba odważna, przebojowa i z dużym optymizmem spoglądająca na przyszłe wyzwania. Nie boi się przeszkód, ponieważ jest niezależną kobietą i sama wie najlepiej, jak im sprostać. Lena nie jest miłośniczką nauki czy też analitycznego myślenia. W zdobywaniu wiedzy bardzo duże znaczenie odgrywa u niej fantazja, gdyż to fantazja Leny decyduje o tym, jakie informacje przyjmie ona do wiadomości.

Lena nienawidzi przegrywać, bardzo źle znosi jakąkolwiek porażkę. Jednocześnie dąży do jak najszybszej „rehabilitacji” po swoich małych i większych niepowodzeniach. Lena potrafi również pięknie pisać, a także posiada bogatą wyobraźnię. Jej największą wadą jest lenistwo. Niektórzy żartują, że wyraz „leniuchować” wywodzi się właśnie od naszej imienniczki. Lena wszystkie sprawy potrafi odłożyć na przysłowiowe „jutro”, oddając się całkowicie różnym przyjemnościom. Ta dziewczyna posiada jednak znakomitą pamięć, gdyż z aptekarską precyzją potrafi odtworzyć wydarzenia, które były dla niej istotne. Zwłaszcza te mniej przyjemne chwile, związane z rozstaniem czy też odrzuceniem.

Skoro jesteśmy w klimatach miłosnych, warto wspomnieć, że Lenę charakteryzuje kokieteria. Lubi flirtować ze swoimi adoratorami, jednak dość często łamie im serce brakiem odwzajemniania uczuć ze swojej strony. Niejeden delikwent musi się mocno postarać, aby zdobyć uznanie Leny. W uczuciach jest jednak bezkompromisowa. Potrafi powiedzieć wprost, że „kocha lub nie”. Jej ideałem faceta jest osoba zamożna i lubiąca podróżować, ponieważ Lena uwielbia odwiedzać nieznane dotąd miejsca. Nie jest w tym nic dziwnego, jeśli przypomnimy sobie, co tak naprawdę oznacza jej imię.

Lena to również kobieta niezwykle kapryśna. Lubi zmiany, co oznacza, że jej największym wrogiem w pracy jest rutyna. Osoba z tym imieniem najczęściej odnajduje swoje powołanie w pracach związanych ze sztuką i artyzmem, takich jak malarstwo, projektowanie ubrań czy też pisanie książek.

Zdrobnienia imienia „Lena”

Oprócz żartobliwego „Leniucha”, możemy spotkać się z kilkoma innymi, bardziej urokliwymi zdrobnieniami Leny. Są to między innymi: „Lenka”, „Lencia”, „Leneczka” i „Lenusia”. Warto przypomnieć, że oryginalne brzmienie tego słowa pełni często formę zdrobnienia innych imion takich jak „Magdalena” czy też „Helena”.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Imię Lena – pochodzenie i znaczenie imienia Lena

    Pojazdy Ślubne

    Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

    Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Sala weselna

    Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

    Czytaj dalej →
    Tata, Prawo, Rodzice

    Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

    Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo