Andrzejki w przedszkolu [scenariusz, strój, zabawy i wróżby dla dzieci] andrzejki w przedszkolu scenariusz stroj zabawy i wrozby dla dzieci

Andrzejki w przedszkolu [scenariusz, strój, zabawy i wróżby dla dzieci]

Andrzejki w przedszkolu są jednym z najbardziej wyczekiwanych dni w roku szkolnym, to właśnie w ten dzień dzieci mogą poczuć się jak postać ze swojej ulubionej bajki, mogą zostać księżniczką, superbohaterem czymkolwiek tylko sobie wymarzą! To właśnie w ten dzień rozgrywają się niecodzienne gry i zabawy, wróżby, czary oraz przepowiednie. Bez wątpienia jest to dzień wielu przeżyć i emocji, który na długo zostaje w pamięciach najmłodszych.

Andrzejki dla dzieci w przedszkolu – scenariusz

Aby ustalić przebieg wydarzenia i jego scenariusz na sam początek warto zapytać dzieci, jakie są ich oczekiwania względem tego wydarzenia. Warto też przybliżyć dzieciom skąd się wziął taki zwyczaj, opowiedzieć o dawnych wierzeniach, jednak należy zwrócić im uwagę, że wróżby i przepowiednie są tylko w celach rozrywkowych, nie mają wpływu na ich życie. 

Scenariusz powinien być dopasowany nie tylko do upodobań dzieci, lecz także do ich wieku, aby zabawy i wróżby były dla nich zrozumiałe. Trzeba też pamiętać, aby każde dziecko brało udział w tym wydarzeniu, tak aby żadne nie czuło się pominięte. Nie powinno się też nikogo zmuszać do zabaw, andrzejki w przedszkolu powinny być rozrywką, a nie obowiązkiem. Aby skutecznie wprowadzić nastrój zabawy karnawałowej, warto zadbać o wystrój pomieszczenia, w którym ma się ona odbyć, półmrok, lampiony LED, srebrne konfetti w kształcie gwiazdek naklejone z pewnością w tym pomogą!

Zobacz też: 6 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Andrzejki w przedszkolu – Jak dobrać odpowiedni strój?

Wybierając przebranie na andrzejki dla dzieci, trzeba wziąć pod uwagę, co dziecko lubi najbardziej. To ono ma się czuć dobrze w tym stroju, nie uzyskamy takiego efektu, jeśli dzieci będzie przebrane za coś, czego nie lubi. Dlatego warto odpowiednio wcześniej porozmawiać, jak chciałoby wyglądać tego dnia. Wiadomo, że nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom dzieci, w takim wypadku trzeba pójść na kompromis, wspólnie wymyślić strój na andrzejki dla dzieci. Świetna zabawa na andrzejki to również jego samodzielne przygotowanie! 

Poznaj: Przesądy wigilijne w Polsce: dodatkowe nakrycie, łuska karpia, majtki i inne

Strój na andrzejki dla dziewczynki 

Księżniczka – to jeden z najpopularniejszych pomysłów, wiele dziewczynek, uwielbia bawić się w księżniczki, dlaczego w takim razie nie mógłby się nimi stać w tej jeden dzień? Wystarczy sukienka na andrzejki, rajstopki, odświętna fryzura i korona lub opaska.

Biedronka – ten kostium zdecydowanie możecie zrobić sami. Wystarczą czarne legginsy, czarna bluzeczka i kawałek czerwonego materiału, na który będzie trzeba nakleić czarne kropeczki, czółka można zrobić z opaski! 

Pszczółka – podobnie do pomysłu powyżej, potrzebujemy czarnych legginsów, żółtej sukieneczki, na którą wystarczy przykleić czarne poziome paseczki, z kawałka kartonu wyciąć skrzydełka i pomalować je farbami, założyć gumeczki, zrobić czółka i gotowe!

Poznaj: Znaczenie godzin – co oznaczają lustrzane godziny i równe godziny?

Strój na andrzejki dla chłopców – pomysły

Policjant – wcale nie musimy kupować całości stroju! Wystarczą ciemne spodnie, czarna koszulka i odblaskowa kamizelka, na której możemy wykleić z białej taśmy „policja”, czapka z daszkiem, na której również można wykleić ten napis, z białego bloku technicznego wyciąć „lizak” nakleić czerwone kółko i gotowe! 

Superbohater – kiedy dziecko mówi, że chce być superbohaterem, niekoniecznie oznacza to kupno stroju jednej z postaci z bajek o supermocach. W tym aspekcie ogranicza nas już tylko wyobraźnia, pomysłów jest wiele, pierwsza litera imienia dziecka na piersi, na pelerynie? Dowolnie! Kolorowe flamastry, dowolny kolor peleryny superbohatera i do dzieła.

Złoczyńca – do tego stroju, który uwielbiają chłopcy potrzeba niewiele, czarna czapka, biało–czarna bluzka w poziome paski, czarne spodnie oraz, biały materiał, z którego będziecie mogli uszyć worek, na worku wystarczy napisać markerem symbol „$”.

Zobacz też: Chiński kalendarz płci dziecka – czy się sprawdza? Jak z jego pomocą zaplanować płeć dziecka?

Andrzejki zabawy w przedszkolu

Wróżenie z fusów herbaty owocowo–kwiatowej – na pewno samo przygotowanie do wróżby będzie świetną rozrywką. Każde dziecko powinno dostać swoją filiżankę z herbatą (wystudzoną, by uniknąć przykrej niespodzianki). Powinniście wymyślić wspólne zaklęcie, które sprawi, że z fusów po wypiciu herbaty ułoży się przepowiednia, którą dzieci wraz z pomocą osoba dorosłej powinny rozszyfrować. Dzieci mają wielką wyobraźnię, dlatego niewątpliwie zobaczą tam fantastyczne symbole!

Warto wcześniej wydrukować lub przepisać sobie listę wróżb i ich znaczenia, którą znajdziecie poniżej. Aby dzieci nie wymyśliły symboli, których znaczenia nie będziemy znać, podczas kiedy dzieci będą przyglądać się swoim fusom zadawać pytania np.: „kto z was widzi w swojej filiżance klucz?”

Zabawa butami – zaczynamy od jednego końca sali w stronę progu drzwi wyjściowych. Każde dziecko po kolei układa swój bucik, kiedy ostatnie dziecko położy swoje obuwie, nadchodzi czas na kolejną sztukę, właściciel bucika który, który jako ostatni będzie najbliżej progu, jako pierwszy weźmie ślub! 

Wiadro życzeń i moneta – jak pewnie się domyślacie, potrzebujemy do tej zabawy wiadra z wodą i monety, wiadro ustawiamy naprzeciwko wyznaczonej linii „start”. Z tej właśnie linii dzieci będą miały za zadanie rzucić monetę do wiaderka, wcześniej powinny pomyśleć swoje życzenie, jeśli rzut okaże się skuteczny, życzenie po jakimś czasie się spełni!

Poznaj: Gry na Halloween. Ciekawe halloweenowe zabawy [w domu, dla dzieci]

Andrzejki – Wróżby dla dzieci

Poniżej znajdują się przykładowe wróżby na andrzejki dla dzieci:

  1. Kim będę w przyszłości? – losy
  2. Ciastko z przepowiednią – jednak trzeba mieć na uwadze, że to dotyczy dzieci, które zwrócą uwagę na to, że coś znajduje się w ich ciasteczku. 
  3. Losowanie imion przyszłych partnerów – potrzebne będą dwa kapelusze z losami, jeden z imionami męskimi, drugi z żeńskimi. 
  4. Łódki marzeń – dzieci mają za zadanie narysować swoje marzenie, następnie wspólnie z osobą dorosłą składają kartki w łódki i wkładają do wiadra z wodą, jeśli wszystkie utrzymają się na powierzchni, marzenia się spełnią.
  5. Wróżenie z dłoni – potrzebujemy arkusz papieru i różnego koloru farbek. Dzieci mają za zadanie odbić swoje dłonie na kartce, później wspólnie z osobą dorosłą wróżą z odbicia.
  • Dobrze odciśnięte palce oznaczają, że na tę osobę czeka bardzo miła niespodzianka.
  • Słabo odciśnięte palce oznaczają, dobry rok.
  • Długie palce oznaczają piękne, dalekie podróże.
  • Dziura na środku dłoni oznacza spełnienie marzenia.
  • Dobrze odbite linie papilarne są oznaką siły.

Symbole wróżb:

  • Słoń – szczęście
  • Serce – miłość
  • Kogut – pieniądze
  • Dom – przeprowadzka 
  • Chmurka – spełnienie marzeń 
  • Jajko – nowy etap 
  • Obrączka – ślub
  • Środek lokomocji – podróże 
  • But – zabiegany rok
  • Gęś – goście 
  • Rycerz – mąż wojskowy 
  • Słońce – pomyślny rok

Andrzejki w przedszkolu mogą być okazją do odkrywania przez dzieci ciekawych zwyczajów, praktykowanych w Polsce od pokoleń.