Gry na Halloween. Najciekawsze propozycje na halloweenowe zabawy! Które wybierzesz?

Zbliża się Halloween. Zwyczaj ten przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Już 31 października rozpocznie się tradycyjne świętowanie, polegające przede wszystkim na przebierankach, wesołych zabawach i straszeniu. Nic zatem dziwnego, że święto jest szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych. Poznaj najciekawsze gry na Halloween, zarówno dla dzieci, jak i dla starszych.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • 31 października w niedzielę wypada Halloween 2021.
 • Z tej okazji odbywają się liczne tematyczne imprezy w domach lub w klubach.
 • Halloween to tradycja najbardziej atrakcyjna dla dzieci, które kochają zwyczajowe przebieranki i zbieranie cukierków, czyli zabawę w "cukierek albo psikus".
 • W domu można także zaplanować gry takie jak: upiorne krzesełka, straszne balony czy zabawa w mumię. Poza tym warto też zorganizować konkurs na najlepsze przebranie.
 • Dla nieco starszych lepiej sprawdzą się atrakcje w postaci seansu horroru, opowiadania upiornych historii czy gier planszowych związanych z Halloween.

Gry na Halloween w domu

Halloween to tradycja znana już od wielu lat. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w latach 90., ale nie cieszyło się wówczas zbyt dużym powodzeniem. Dopiero z czasem, wraz z ekspansją kultury amerykańskiej – szczególnie kinematografii – zaczęło zyskiwać zainteresowanie. Z każdym rokiem przybywa osób, które chętnie obchodzą halloweenowe zwyczaje i organizują z tej okazji przeróżne atrakcje czy imprezy. Wyjątkowo hucznie świętuje się Halloween w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Irlandii i Stanach Zjednoczonych, skąd reszta świata czerpie inspiracje.

Sprawdź:

W Polsce świętowanie nie odbywa się jednak na tak ogromną skalę, jak w innych krajach. W związku z tym większość halloweenowych zabaw rozpocznie się w domowym zaciszu. Do najpopularniejszych atrakcji należą oczywiście przebieranki, opowiadanie strasznych historii czy seans filmowy. Młodzież i dorośli zazwyczaj bawią się na tematycznych imprezach prywatnych lub w klubach. Takie przyjęcie wiąże się przede wszystkim z tańcami i zabawą, uczestnicy muszą jednak przybyć przebrani w kostiumy, a miejsce imprezy ozdobione jest elementami charakterystycznymi dla Halloween.

Halloweenowe zwyczaje są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne dla dzieci. Najmłodsi także lubią spotykać się z tej okazji w gronie najbliższych znajomych i wspólnie bawić. Wśród rozrywek również znajdują się oczywiście przebieranki, tańce oraz przeróżne zabawy. Warto jednak zaplanować pociechom ciekawe atrakcje tak, aby nie zaczęły się nudzić i nie spędzały zbyt wiele czasu, przeglądając internet. Jakie gra na Halloween będą najlepsze?

Sprawdź:

Halloween: gry dla dzieci

Halloween to dla wielu dzieciaków w Polsce znakomita okazja na spotkanie z koleżankami i kolegami. Zazwyczaj jedna osoba z grupy organizuje tego dnia przyjęcia połączone z różnymi halloweenowymi atrakcjami. Natomiat część dzieci decyduje się na zabawę w “cukierek albo psukus”, która jest wyjątkowo popularna w Stanach Zjednoczonych. Polega na odwiedzaniu sąsiadów w najbliższej okolicy, pukaniu do ich drzwi i proszeniu o cukierki. Jeśli właściciel domu odmówi, może liczyć się z tym, że spotka go jakiś psikus.

Sprawdź: Halloween a prawo i Kościół: Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2022?

Halloweenowa atmosfera grozy może udzielić się wszystkim, zwłaszcza najmłodszym. Mimo lekkiego strachu, dreszczyk emocji przyciąga do zabawy. Dzieciom, które tego dnia świętują w domu, można zaproponować gry dla dzieci a Halloween związane z najbardziej znanymi symbolami tej tradycji – duchami, zjawami czy dyniami.

Gry halloweenowe:

 • Zabawa w mumię – polega na tym, że uczestnicy dopierają się w pary i jedna osoba musi owinąć drugą papierem toaletowym w taki sposób, aby zrobić z niej jak najlepszą mumię.
 • Straszne balony – zadaniem dzieci jest narysować na balonie flamastrem jak najbardziej przerażającą twarz.
 • Przerażające kolorowanki – można wcześniej przygotować kolorowanki, które będą przedstawiać różne przerażajace symbole Halloween, np. duchy, mumie, wilkołaki, wampiry, dynie itp.
 • Konkurs na najlepszy kostium – konkurs trzeba zapowiedzieć wcześniej, aby każdy odpowiednio się postarał przy wyborze kostiumu, a podczas zabawy zorganizować anonimowe głosowanie. Dla zwycięzcy można przygotować jakąś słodką nagrodę.
 • Seans filmowy – wszystkie dzieci uwielbiają oglądać wspólnie filmy, wystarczy zapewnić im przekąski, napoje i odpowiednią atmosferę. Byle nie puszczać jakiegoś strasznego i krwawego horroru.
 • Labirynt przez pajęczą sieć – w jednym pomieszczeniu można porozwieszać papier toaletowy, bibułę lub kupioną gotową dekorację w postaci “pajęczyny” w taki sposób, aby utworzyła tor przeszkód. Następnie uczestnicy otrzymują zadanie przedostania się na drugą stronę przeszkody i zdobycie nagrody.
 • Krzesełka – zabawa znana od lat, polegająca na ustawieniu w kółeczku tyłem do siebie krzesełek (zawsze o jedno mniej niż wynosi liczba uczestników). Następnie puszczamy muzykę (ponieważ to Halloween, to można wybrać jakieś straszne utwory), a gdy melodia znika, dzieci muszą jak najszybciej zająć swoje miejsce.
 • Upiorne kalambury – to również gra, która jest każdemu doskonale znana. W wersji na Halloween zamiast standardowych postaci, odgadujemy te straszniejsze, np. duchy, mumię, wampiry, wilkołaki itp.
 • Poszukiwanie skarbów – w różnych zakątkach domu można porozkładać słodkie skarby, a zdaniem dzieci będzie odnalezienie ich wszystkich w określonym czasie.
 • Chwytanie jabłek – zadanie uczestnika jest chwycenie w zęby i ugryzienie jabłka, które wisi na sznurku.

Zobacz:

Planszówki na Halloween

Dla osób, które wolą spędzić wieczór 31 października nieco spokojnie, dobrym pomysłem okażą się z pewnością tematyczne gry planszowe. Na rynku dostępne są przeróżne tego rodzaju propozycje, mniej lub bardziej skomplikowane. Większość z nich utrzymana jest w atmosferze grozy i zawiera elementy horroru. Niektóre nawiązują do klasycznych postaci z koszmarów, np. Drakuli czy zombie. Nie wszystkie propozycje nadają się dla dzieci, ale znajdzie się również kilka gier, do których spokojnie zaprosić można także najmłodszych.

Gry Halloween, ale planszowe:

 • Dracula: Trzecia edycja – w tej grze wcielamy się w wampiry z historycznej krainy Transylwanii. Musimy pokonywać przeciwności i zbierać punkty.
 • Czary mary – tutaj bohaterami gry są czarodziej, którzy mierzą się ze sobą w pojedynkach, towarzyszą im także sowy oraz spiczaste czapki.
 • Ghost stories – gra jest fantastycznie wykonana pod względem estetycznym, zawiera mnóstwo historii wywodzących się z kultury chińskiej.
 • Atak zombie – w przypadku tej gry naszym zadaniem będzie przetrwanie ataku zombie.

Sprawdź:

Halloweenowe gry dla starszych

Gry na Halloween są atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Często także starsi chcą tego wieczoru poświęcić się zabawie i rozrywce. Jeśli z okazji Halloween wybieramy się do znajomych na prywatne przyjęci lub sami organizujemy imprezę dla najbliższych, warto zaplanować wcześniej kilka ciekawych atrakcji. Poza tańcami i przebierankami, można zaproponować także przeróżne zabawy tematycznie związane ze świętem. W gry takie jak kalambury czy krzesełka mogą bawić się nie tylko dzieci, ale także dorośli i młodzież. Konkurs na najlepsze przebranie również nie ma limitów wieku. Poniżej znajdziesz jeszcze kilka propozycji.

Gry na Halloween dla starszych

 • Seans horrorów – w przypadku dorosłych i młodzieży można pozwolić sobie na wyświetlanie filmów znacznie bardziej przerażających niż dla dzieci, np. klasyki jak “Halloween” czy “Piątek 13-tego”.
 • Przerażające opowieści – zabawa bardzo prosta, polega na tym, że uczestnicy siadają w kręgu i po kolei opowiadają jakąś (najlepiej wcześniej przygotowaną) upiorną historię. Trzeba oczywiście zapewnić odpowiedni klimat wzmacniający dreszczyk grozy, czyli zgasić światło, zapalić świecie, włączyć przerażającą melodię itp.
 • Łowienie jabłek – gra bardzo popularna w USA, która polega na łowieniu zębami jabłek pływających w misce z wodą.
 • Konkurs rzeźbienia dyni – zadaniem uczestników będzie najbardziej pomysłowo udekorować i wyrzeźbić swoją dynię. Najciekawsza propozycja może otrzymać nagrodę.
 • Upiorne czółko – gra polega na odgadnięciu, jaką postacią jesteśmy (jej imię lub pseudonim znajduje się na kartce przyklejonej do naszego czoła). W wersji halloweenowej być to postaci budzące grozę, np. pochodzące z horroru lub opowieści o duchach.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo