Gry na Halloween. Ciekawe halloweenowe zabawy [w domu, dla dzieci]

Zbliża się Halloween 2021. Zwyczaj ten przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Już 31 października rozpocznie się tradycyjne świętowanie, polegające przede wszystkim na przebierankach, wesołych zabawach i straszeniu. Nic zatem dziwnego, że święto jest szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych. Poznaj najciekawsze gry na Halloween, zarówno dla dzieci, jak i dla starszych.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • 31 października w niedzielę wypada Halloween 2021.
 • Z tej okazji odbywają się liczne tematyczne imprezy w domach lub w klubach.
 • Halloween to tradycja najbardziej atrakcyjna dla dzieci, które kochają zwyczajowe przebieranki i zbieranie cukierków, czyli zabawę w "cukierek albo psikus".
 • W domu można także zaplanować gry takie jak: upiorne krzesełka, straszne balony czy zabawa w mumię. Poza tym warto też zorganizować konkurs na najlepsze przebranie.
 • Dla nieco starszych lepiej sprawdzą się atrakcje w postaci seansu horroru, opowiadania upiornych historii czy gier planszowych związanych z Halloween.

Gry na Halloween w domu

Halloween to tradycja znana już od wielu lat. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w latach 90., ale nie cieszyło się wówczas zbyt dużym powodzeniem. Dopiero z czasem, wraz z ekspansją kultury amerykańskiej – szczególnie kinematografii – zaczęło zyskiwać zainteresowanie. Z każdym rokiem przybywa osób, które chętnie obchodzą halloweenowe zwyczaje i organizują z tej okazji przeróżne atrakcje czy imprezy. Wyjątkowo hucznie świętuje się Halloween w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Irlandii i Stanach Zjednoczonych, skąd reszta świata czerpie inspiracje.

Sprawdź: Wielkie odliczanie do Halloween 2021: Kiedy jest Halloween w 2021?

W Polsce świętowanie nie odbywa się jednak na tak ogromną skalę, jak w innych krajach. W związku z tym większość halloweenowych zabaw rozpocznie się w domowym zaciszu. Do najpopularniejszych atrakcji należą oczywiście przebieranki, opowiadanie strasznych historii czy seans filmowy. Młodzież i dorośli zazwyczaj bawią się na tematycznych imprezach prywatnych lub w klubach. Takie przyjęcie wiąże się przede wszystkim z tańcami i zabawą, uczestnicy muszą jednak przybyć przebrani w kostiumy, a miejsce imprezy ozdobione jest elementami charakterystycznymi dla Halloween.

Halloweenowe zwyczaje są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne dla dzieci. Najmłodsi także lubią spotykać się z tej okazji w gronie najbliższych znajomych i wspólnie bawić. Wśród rozrywek również znajdują się oczywiście przebieranki, tańce oraz przeróżne zabawy. Warto jednak zaplanować pociechom ciekawe atrakcje tak, aby nie zaczęły się nudzić i nie spędzały zbyt wiele czasu, przeglądając internet. Jakie gry na Halloween będą najlepsze?

Halloween: gry dla dzieci

Halloween to dla wielu dzieciaków w Polsce znakomita okazja na spotkanie z koleżankami i kolegami. Zazwyczaj jedna osoba z grupy organizuje tego dnia przyjęcia połączone z różnymi halloweenowymi atrakcjami. Natomiat część dzieci decyduje się na zabawę w “cukierek albo psukus”, która jest wyjątkowo popularna w Stanach Zjednoczonych. Polega na odwiedzaniu sąsiadów w najbliższej okolicy, pukaniu do ich drzwi i proszeniu o cukierki. Jeśli właściciel domu odmówi, może liczyć się z tym, że spotka go jakiś psikus.

Sprawdź: Halloween a prawo i Kościół: Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2021?

Halloweenowa atmosfera grozy może udzielić się wszystkim, zwłaszcza najmłodszym. Mimo lekkiego strachu, dreszczyk emocji przyciąga do zabawy. Dzieciom, które tego dnia świętują w domu, można zaproponować gry na Halloween związane z najbardziej znanymi symbolami tej tradycji – duchami, zjawami czy dyniami.

Gry na Halloween 2021:

 • Zabawa w mumię – polega na tym, że uczestnicy dopierają się w pary i jedna osoba musi owinąć drugą papierem toaletowym w taki sposób, aby zrobić z niej jak najlepszą mumię.
 • Straszne balony – zadaniem dzieci jest narysować na balonie flamastrem jak najbardziej przerażającą twarz.
 • Przerażające kolorowanki – można wcześniej przygotować kolorowanki, które będą przedstawiać różne przerażajace symbole Halloween, np. duchy, mumie, wilkołaki, wampiry, dynie itp.
 • Konkurs na najlepszy kostium – konkurs trzeba zapowiedzieć wcześniej, aby każdy odpowiednio się postarał przy wyborze kostiumu, a podczas zabawy zorganizować anonimowe głosowanie. Dla zwycięzcy można przygotować jakąś słodką nagrodę.
 • Seans filmowy – wszystkie dzieci uwielbiają oglądać wspólnie filmy, wystarczy zapewnić im przekąski, napoje i odpowiednią atmosferę. Byle nie puszczać jakiegoś strasznego i krwawego horroru.
 • Labirynt przez pajęczą sieć – w jednym pomieszczeniu można porozwieszać papier toaletowy, bibułę lub kupioną gotową dekorację w postaci “pajęczyny” w taki sposób, aby utworzyła tor przeszkód. Następnie uczestnicy otrzymują zadanie przedostania się na drugą stronę przeszkody i zdobycie nagrody.
 • Krzesełka – zabawa znana od lat, polegająca na ustawieniu w kółeczku tyłem do siebie krzesełek (zawsze o jedno mniej niż wynosi liczba uczestników). Następnie puszczamy muzykę (ponieważ to Halloween, to można wybrać jakieś straszne utwory), a gdy melodia znika, dzieci muszą jak najszybciej zająć swoje miejsce.
 • Upiorne kalambury – to również gra, która jest każdemu doskonale znana. W wersji na Halloween zamiast standardowych postaci, odgadujemy te straszniejsze, np. duchy, mumię, wampiry, wilkołaki itp.
 • Poszukiwanie skarbów – w różnych zakątkach domu można porozkładać słodkie skarby, a zdaniem dzieci będzie odnalezienie ich wszystkich w określonym czasie.
 • Chwytanie jabłek – zadanie uczestnika jest chwycenie w zęby i ugryzienie jabłka, które wisi na sznurku.

Planszówki na Halloween

Dla osób, które wolą spędzić wieczór 31 października nieco spokojnie, dobrym pomysłem okażą się z pewnością tematyczne gry planszowe. Na rynku dostępne są przeróżne tego rodzaju propozycje, mniej lub bardziej skomplikowane. Większość z nich utrzymana jest w atmosferze grozy i zawiera elementy horroru. Niektóre nawiązują do klasycznych postaci z koszmarów, np. Drakuli czy zombie. Nie wszystkie propozycje nadają się dla dzieci, ale znajdzie się również kilka gier, do których spokojnie zaprosić można także najmłodszych.

Gry planszowe na Halloween:

 • Dracula: Trzecia edycja – w tej grze wcielamy się w wampiry z historycznej krainy Transylwanii. Musimy pokonywać przeciwności i zbierać punkty.
 • Czary mary – tutaj bohaterami gry są czarodziej, którzy mierzą się ze sobą w pojedynkach, towarzyszą im także sowy oraz spiczaste czapki.
 • Ghost stories – gra jest fantastycznie wykonana pod względem estetycznym, zawiera mnóstwo historii wywodzących się z kultury chińskiej.
 • Atak zombie – w przypadku tej gry naszym zadaniem będzie przetrwanie ataku zombie.

Halloweenowe gry dla starszych

Gry na Halloween są atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Często także starsi chcą tego wieczoru poświęcić się zabawie i rozrywce. Jeśli z okazji Halloween wybieramy się do znajomych na prywatne przyjęci lub sami organizujemy imprezę dla najbliższych, warto zaplanować wcześniej kilka ciekawych atrakcji. Poza tańcami i przebierankami, można zaproponować także przeróżne zabawy tematycznie związane ze świętem. W gry takie jak kalambury czy krzesełka mogą bawić się nie tylko dzieci, ale także dorośli i młodzież. Konkurs na najlepsze przebranie również nie ma limitów wieku. Poniżej znajdziesz jeszcze kilka propozycji.

Gry na Halloween dla starszych

 • Seans horrorów – w przypadku dorosłych i młodzieży można pozwolić sobie na wyświetlanie filmów znacznie bardziej przerażających niż dla dzieci, np. klasyki jak “Halloween” czy “Piątek 13-tego”.
 • Przerażające opowieści – zabawa bardzo prosta, polega na tym, że uczestnicy siadają w kręgu i po kolei opowiadają jakąś (najlepiej wcześniej przygotowaną) upiorną historię. Trzeba oczywiście zapewnić odpowiedni klimat wzmacniający dreszczyk grozy, czyli zgasić światło, zapalić świecie, włączyć przerażającą melodię itp.
 • Łowienie jabłek – gra bardzo popularna w USA, która polega na łowieniu zębami jabłek pływających w misce z wodą.
 • Konkurs rzeźbienia dyni – zadaniem uczestników będzie najbardziej pomysłowo udekorować i wyrzeźbić swoją dynię. Najciekawsza propozycja może otrzymać nagrodę.
 • Upiorne czółko – gra polega na odgadnięciu, jaką postacią jesteśmy (jej imię lub pseudonim znajduje się na kartce przyklejonej do naszego czoła). W wersji halloweenowej być to postaci budzące grozę, np. pochodzące z horroru lub opowieści o duchach.

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Gry dla 3 latka: jaką grę wybrać?

Gra planszowa to świetny pomysł na świąteczny prezent, ponieważ odpowiednia gra jest jedną z tych zabaw, które jednocześnie bawią i uczą. Wybierając grę dla malucha w wieku trzech lat trzeba...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Zabawy z dwulatkiem

Rozwijający się maluch potrzebuje wielu bodźców z otoczenia, by móc się prawidłowo rozwijać. Otaczają go one w sporych ilościach każdego dnia. Codziennie dziecko uczy się czegoś nowego. Nauka może odbywać...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Co robić zimą z dzieckiem?

Zima z dzieckiem Zima bywa różna. Raz sypie śnieg, innym razem jest bardzo zimno, ale śniegu jest jak na lekarstwo. Ostatnie zimy nie rozpieszczają miłośników białego szaleństwa. Niemowlaki dla których...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Zabawy paluszkowe

Nie ma chyba dziecka, które nie uwielbiałoby zabawnych wierszyków i wyliczanek. Jeśli dołączymy do tego ruchy palców, swoich albo maluszka, które będą ilustrować treść wyliczanki, możemy otrzymać niezwykle rozwijającą, a...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Najlepsze zabawy dla przedszkolaków

Jednym z argumentów, które przemawiają na korzyść oddawania dziecka do przedszkola jest to, że dziecko w przedszkolu zupełnie inaczej się rozwija niż w domu. Nawet rodzice poświęcający ogrom czasu swoim...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Gry planszowe nie tylko dla dzieci

Zabawy i gry to ważny element świata dziecięcego. Odpowiednio dobrane zabawki mogą być jednocześnie rozrywką, ale także rozwijać konkretne umiejętności maluchów. Takimi zabawkami zapewniającymi rozwój dziecka są z pewnością gry...

Czytaj dalej →
Prawo, Rodzice

Powrót do pracy po macierzyńskim

Jak wygląda powrót do pracy po macierzyńskim? Przekonaj się, że świeżo upieczonym mamom wcale nie jest pisane bezrobocie i dowiedz się, jak egzekwować przysługujące ci prawa! Trudny powrót po macierzyńskim...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general