Zabawa andrzejkowa w szkole i przedszkolu to nie tylko świetny pomysł na ciekawe spędzenie czasu i integrację, ale także okazja do zaznajomienia najmłodszych z rodzimymi tradycjami. Lanie wosku, wróżenie z fusów, układanie butów czy ciasteczka z wróżbą to zaledwie część atrakcji, która z pewnością spodoba się dzieciakom. Czym są Andrzejki dla dzieci i jak je zaplanować?Jakie zorganizować andrzejkowe wróżby dla dzieci w szkole? Andrzejki a Halloween – na czym polega różnica?
Co to są Andrzejki? Historia święta dla dzieci
Zanim w ogóle zorganizujemy dla dzieci andrzejkową zabawę, warto im co nieco opowiedzieć o tym niezwykłym zwyczaju i czym są andrzejki. Magiczna i trochę tajemnicza atmosfera święta z pewnością przypadnie im do gustu. Najlepiej zacząć od tego, że Andrzejki tradycyjnie obchodziło się w wieczór i noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię imienin Andrzeja. Co roku w tym czasie organizowało się wieczór z wróżbami, które pierwotnie miały charakter wyłącznie matrymonialny. Co to dokładnie oznacza? Wróżono tylko niezamężnym pannom, które chciały dowiedzieć się, jaka przyszłość ich czeka i kiedy znajdą tego jedynego. Dopiero z czasem wróżenie stało się powszechne i wszyscy chętnie brali w nich udział.
Warto podkreślić, że kiedyś te wróżby traktowano bardzo poważnie, ale dzisiaj jest to po prostu dobra zabawa i część naszej rodzimej tradycji, a do wywróżoną przyszłość należy traktować z przymrużeniem oka.
Wróżby andrzejkowe dla dzieci śmieszne. Jak zorganizować Andrzejki w przedszkolu?
Na początek warto zadbać o wystrój pomieszczenia, w którym będzie odbywać się „magia”. Aby dodać nieco tajemniczej i wyjątkowej atmosfery, warto zasłonić okna i porozwieszać w sali lampki i porozstawiać lampiony LED. Można przygotować także imitację szklanej kuli, a na stołach porozkładać karty tarota i inne magiczne gadżety.
W zabawie andrzejkowej nie może oczywiście zabraknąć przede wszystkim wróżb, bo to one stanowią gwóźdź programu.
Przykładowe wróżby andrzejkowe dla przedszkolaków i uczniów:
- lanie wosku przez dziurkę od klucza (oczywiście pod ścisłym nadzorem nauczyciela); jak odczytywać kształty:
- samochód, samolot – podróż
- anioł – dobre wieści
- dom – przeprowadzka
- dynia – zmiany w życiu,
- diabeł – nieduże kłopoty,
- pies – fałszywy przyjaciel
- motyl – transformacja
- chmura – sugestia, by przestać bujać w obłokach
- wróżba z kubeczków – ukrywa się pod nimi kilka przedmiotów, które symbolizują różne rzeczy, np.: moneta – bogactwo, kostka cukru – szczęście, kwiat – przyjaźń
- listki – jedna z dawnych wróżb polegała na puszczeniu na wodzie dwóch małych listków; jeśli zetkną się ze sobą, daną osobę czeka szczęście i dobry mąż/dobra żona.
- Liczenie – można w tej zabawie użyć klocków, długopisów czy innych przyborów; wystarczy, że dana osoba je policzy; Parzysty wynik liczenia oznacza szczęście i udany związek.
Sprawdź: Czy na Andrzejki się przebiera? Tradycja to nie tylko lanie wosku i przestawianie butów
Katarzynki i Andrzejki – scenariusz zajęć. Jak zaplanować zabawy andrzejkowe dla dzieci?
Andrzejki już dawno straciły swój „magiczny” i rytualny charakter, a dzisiaj są po prostu okazją do dobrej zabawy, zarówno dla młodszych, jak i starszych. Dlatego oprócz wróżb warto zorganizować dla dzieci jakieś fajne atrakcje, np. tańce czy przebieranki. Mimo że tradycyjnie na Andrzejki nikt się nie przebierał, to teraz często można znaleźć kostiumy na tę okazję. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić konkurs na najciekawszy strój.
Andrzejkowe zabawy dla dzieci:
- loteria zabaw: w puszce można umieścić karteczki ze śmiesznymi zabawami czy zadaniami, np. zaśpiewaj piosenkę, skacz na jednej nodze przez pół minuty, mrugnij prawym okiem, powiedz: Król Karol kupił królowej Karolinie korale; wymień trzy miasta/kraje/rośliny/zwierzęta na literę P;
- wymarzone zawody/kalambury – każde z dzieci ma przygotować karteczkę z wymarzonym zawodem, następnie wrzucamy je do puszki i każdy losuje jedną, zadaniem dziecka będzie pokazanie za pomocą gestów lub rysunków, jaki zawód wylosowali w formie kalamburów.
Zobacz: Andrzejki 2023 – kiedy wypadają? To już ostatni dzwonek na zaplanowanie imprezy
Czytelnicy pytają o tradycje andrzejkowe
Przede wszystkim ciekawe wróżby, czyli tradycyjne lanie wosku i odczytywanie fusów z herbaty.
Wyścig z butów, andrzejkowe kubeczki, balony z wróżbą.
Wróżby jedzeniowe, np. przygotowujemy babeczki, ale do jednego z nich dodajemy pikantną papryczkę lub sól. Osoba, którą ją wylosuje, będzie miała szczęście.