Dlaczego jagna nie zaszła w ciążę? Uczniowie zadają polonistom niewygodne pytania po seansie "chłopów" dlaczego jagna nie zaszla w ciaze

Dlaczego Jagna nie zaszła w ciążę? Uczniowie zadają polonistom niewygodne pytania po seansie „Chłopów”

Najnowsza ekranizacja „Chłopów” wywołała niemałe poruszenie wśród widzów. Większość ocenia produkcję bardzo pozytywnie. Film przypadł do gustu także młodzieży, która licznie odwiedzała w ostatnim czasie kina, aby lepiej zapoznać się z lekturą. Kultowa powieść Reymonta inspiruje do wielu refleksji i pytań, niektóre z nich bywają nieco kłopotliwe dla polonistów. Uczniowie zastanawiają się m.in., dlaczego Jagna nie zaszła w ciążę.

Dlaczego Jagna nie zaszła w ciążę?

Chociaż materiał zajęć z języka polskiego w szkołach średnich jest ściśle określony w podstawie programowej, to jednak omawianie lektur pozwala uczniom i nauczycielom na pewną swobodę. Ponieważ omawiane utwory bardzo często poruszają uniwersalne zagadnienia, to dyskusja o nich staje się także okazją do poruszenia bardziej współczesnych, życiowych problemów.

Ostatnio przestrzeń do takiej dyskusji pojawiła się przy okazji premiery ekranizacji „Chłopów”, na którą wybrało się mnóstwo uczniów ze szkół średnich. Powieść Władysława Stanisława Reymonta to utwór realistyczny, który z bliska ukazuje prawdziwą chłopską codzienność, ich ciężką pracę i problemy. Autor niezwykle skrupulatnie przedstawił reguły panujące na wsi oraz specyficzną hierarchię, która rządzi życiem społeczności.

Jeden wątek szczególnie zwrócił uwagę uczniów. Na zajęciach z polskiego zadają pytania, jak to możliwe, że główna bohaterka Jagna nie zachodzi w ciążę, mimo że wielokrotnie uprawia seks bez zabezpieczenia. Zdaniem młodzieży ten wątek jest niezbyt realistyczny i dlatego nie pasuje do całej koncepcji dzieła. Na lekcjach wywiązuje się zatem niekiedy dyskusja, dlaczego Reymont wybrał akurat takie rozwiązanie fabularne.

Jagna nie był typową przedstawicielką wiejskiej społeczności. Reymont nadał jej wiele cech, które wyróżniały ją na tle mieszkańców Lipiec i to nie tylko pod względem urody. Była szczególnie wrażliwa i uczuciowa. W przeciwieństwie do swoich najbliższych i sąsiadów nie przejmowała się przyziemnymi i prozaicznymi sprawami. Dla chłopów najważniejsza było posiadanie ziemi, która stanowiła przecież źródło życia. Jagna nie przywiązuje do kwestii majątku większej wagi. Nie zależy jej, czy wyjdzie za mąż za najbogatszego chłopa w Lipcach, nie ma dla niej znaczenia, że Boryna chce przepisać na nią sporą część ziemi.

Bohaterkę zdecydowanie bardziej angażują wycinanki, robótki ręczne, tworzenie dekoracji. Niezwykle poruszają ją hi­sto­rie opo­wia­da­ne przez Rocha, nabożeństwa w kościele, muzyka i śpiewy. Ewidentnie widać w niej artystyczną duszę.

Jagna kieruje się w życiu przede wszystkim uczuciami, a nie rozsądkiem. Dlatego też podejmuje spontaniczne, pochopne decyzje, które przynoszą zgubne skutki. Mimo że urodziła się i wychowała na wsi, to nie czuje się tam jak w domu. Czuję się zagubiona i nieszczęśliwa, wielokrotnie marzy o opuszczeniu Lipiec i wyjechaniu w świat, aby zacząć go poznawać. Być może Reymont uznał, że ciąża zbliżyłaby Jagnę do innych mieszkanek Lipiec, a jej życie stałoby się bardziej przyziemne.

Zobacz: Co się stało z Jagną po wygnaniu? Finał powieści różni się od ekranowych adaptacji

Czy Jagna z „Chłopów” była w ciąży?

Jagna nie zostaje matką, ale zaraz po ślubie z Boryną pojawiają się pewne sugestie, że może być w ciąży. Maciej i Dominikowa komentują zachcianki dziewczyny na jedzenie kiszonych ogórków. Boryna mówi, że poród wypadałby akurat w okolicach żniw, co nie jest dobrym terminem na wsi ze względu na ogrom pracy. Potem temat więcej się nie pojawia, a Jagna nie rodzi dziecka. Być może wcale nie była w ciąży lub po prostu poroniła, ewentualnie skorzystała z wiedzy matki, która specjalizowała się w ziołolecznictwie, i spożyła jakieś zioła, które przerwały ciążę. Wszystkie te założenia to jednak wyłącznie spekulacje. Autor nie podejmuje ani razu tego tematu i nie wyjaśnia tej kwestii.

Sprawdź też: