Ile chrzestny daje na Komunię? Takie sumy chrzestni najczęściej wkładają do koperty

Pierwsza Komunia to wyjątkowa uroczystość nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny. Podczas ceremonii małemu katolikowi towarzyszą najbliżsi oraz oczywiście rodzice chrzestni. Przyjęło się, że to właśnie oni obdarowują swojego chrześniaka najbardziej okazałymi prezentami. Od lat jest to najczęściej koperta z pewną sumą pieniędzy, rzadziej rower czy zegarek. Ile ojciec chrzestny daje na Komunię? Ile daje się na Komunię chrześniakowi?

Ile daje chrzestny na Komunię?

“Ile dają chrzestni na Komunię”, “ile daje się na Komunię jako chrzestny” – sezon komunijny w pełni, dlatego takie i wiele podobnych zapytań zdecydowanie królują w wyszukiwarkach. Oczywiście nie ma na to pytanie jednej, konkretnej odpowiedzi, a ostateczna suma wkładana do koperty zależy od wielu czynników.

Nie istnieje co prawda komunijny cennik, który wyznaczałby kwotę w kopercie, ale zawsze można skorzystać z rad i doświadczenia innych. Chrzestni z racji pełnionej funkcji zwykle obdarowują dziecko większymi sumami – najczęściej mieszczą się w przedziale od 500 do 1500 zł. Duże znaczenie może mieć tutaj także fakt, czy chrzestny przychodzi na przyjęcie sam, z partnerką czy z całą rodziną. Jeśli jest to ta ostatnia opcja, to zwykle kwota sięga tej wyższej granicy.

Ostatecznie jednak suma wkładana do koperty powinna być dostosowana do zasobności portfela. Każdy chrzestny powinien dać tyle, na ile go stać w danym momencie. Dla niektórych będzie to 500 zł, dla innych 3000 zł, ale niestosownym i nieeleganckim jest wymagać od chrzestnych konkretnych, dużych sum.

Zobacz: Obowiązki chrzestnej na Komunii. Co robią chrzestni na uroczystości? Ich rola jest niezwykle ważna, prezenty to kwestia drugorzędna

Ile dać na Komunię jako chrzestny?

Od chrzestnych zwykło się oczekiwać bardziej okazałych prezentu i/lub nieco większych sum w kopertach. Jeśli więc chrzestny ma takie możliwości i chęci, to może podarować chrześniakowi nawet 1000 czy 2000 zł. Nie należy jednak tego wymagać, ponieważ każdy ma inne możliwości finansowe w danym momencie.

Jeśli chcemy podarować chrześniakowi bardziej okazały prezent, zawsze można przedyskutować sprawę z chrzestną czy z rodzicami i wspólnie złożyć się np. na rower, jakąś wycieczkę, obóz etc. Ciekawym pomysłem może być takie uzupełnienie koperty o jakiś materialny prezent, np. zegarek, bilety do Energylandii itp.

Sprawdź: Czy chłopcu daje się kwiaty na Komunię? Dodatki do prezentu powinny być dostosowane do okazji

Czytelnicy pytają, ile dać chrześniakowi na Komunię

Ile chrzestna daje na Komunię?

Zazwyczaj od 500 zł do 1500 zł.

Ile powinien dać chrzestny na Komunię?

Wszystko zależy od zasobności portfela – dla niektórych będzie to suma 400-500 zł, dla innych okolice 2 tys.

Ile na Komunię od chrzestnych?

Średnia suma wkładana do koperty przez chrzestnych to 1000 zł.

Co daje chrzestny na Komunię?

Zazwyczaj jest to koperta z gotówką, ale jako dodatek często wręcza się także pamiątkowy medalik czy zegarek.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo