Obowiązki chrzestnej na Komunii. Co robią chrzestni na uroczystości? Ich rola jest niezwykle ważna, prezenty to kwestia drugorzędna

Sezon komunijny trwa. Uroczystość to ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka i jego najbliższych, ale także dla rodziców chrzestnych. W momencie chrztu przyjęli oni na siebie pewne zobowiązania związane z wychowaniem dziecka, zwłaszcza w kwestiach duchowych. Dziś nie zawsze się o tym pamięta, a rolę chrzestnych sprowadza się do kupowania najbardziej okazałych prezentów. Co robi matka chrzestna na Komunii? Jakie są obowiązki chrzestnej na Komunii?

Obowiązki matki chrzestnej na Komunii

Zgodnie z tradycją katolicką rola chrzestnych w wychowaniu dziecka jest niezwykle istotna. W momencie chrztu rodzice chrzestni deklarują, że będą wspierać dziecko w wierze i będą jego przewodnikami na duchowej ścieżce. Dlatego ich obecność podczas Pierwszej Komunii jest tak ważna. Sakrament Eucharystii jest bowiem jednym z etapów wtajemniczenia chrześcijańskiego.

Deklaracja złożona w trakcie chrztu obowiązuje również przy Pierwszej Komunii Świętej. Chrzestna powinna dziecku towarzyszyć na tej ważnej drodze i np. wspierać je w trakcie przygotowań. Zgodnie z katolicką tradycją chrzestni mogą porozmawiać z dzieckiem na tematy religijne i upewnić się, że młody katolik wie, jakie jest znaczenie sakramentu i po co do niego przystępuje.

Zobacz: Kiedy ksiądz może odmówić Pierwszej Komunii? Te trzy przypadki uniemożliwiają przyjęcie sakramentu

Co robi chrzestna na Komunii w kościele?

Dziś rolę chrzestnych sprowadza się głównie do prezentów – w postaci roweru czy “grubszej” koperty. Nie powinno jednak tak być. Warto jednak, aby chrzestna swoim postępowaniem dawała dziecku dobry przykład i sama uczestniczyła w mszach świętych, a przed uroczystością przystąpiła do spowiedzi.

W tradycji – zarówno katolickiej, jak i świeckiej – chrzestna nie ma żadnych dodatkowych obowiązków w trakcie Komunii, ani w trakcie mszy, ani w trakcie przyjęcia.

Sprawdź: Jak podpisać kopertę na komunię? Poradnik dla bliskich i gości

Czytelnicy pytają, jaka jest rola chrzestnej na Komunii

Kto kupuje tort na Komunię?

Tort najczęściej kupują rodzice.

Czy chrzestna kupuje tort na Komunię?

Zwykle to rodzice wybierają i kupują tort, więc jeśli chrzestna ma taki pomysł, to powinna go skonsultować.

Czy chrzestna kupuje kwiaty na komunię?

Chrzestna może kupić kwiaty, ale nie musi.

Czy na Komunię kupuje się kwiaty?

To zależy, ale częściej kupuje się kwiaty dziewczynkom niż chłopcom

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo