Materac dla dziecka: Jaki wybrać?

Odpowiednio dobrany materac jest podstawowym czynnikiem, który ma wpływ na jakość snu. Niewygodny i źle dobrany uprzykrzy nocny wypoczynek, a także może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Kręgosłup szybko da znać, że wybór nie był trafiony.

W przypadku malutkiego dziecka dobrze dobrany materac jest kluczowy. Noworodek i niemowlę spędzają w łóżeczku kilkanaście godzin na dobę. Ważna jest nie tylko wygoda nowego członka rodziny, ale również jego zdrowie. Kręgosłup dziecka powinien być dobrze podtrzymywany, by pozycja w czasie leżenia była prawidłowa. Ma to wpływ nie tylko na zdrowie kręgosłupa, ale również na rozwój mięśni i ich napięcia.

Źle dobrany materac ma wpływ na wady postawy

Jaki materac dla noworodka?

Wybór materacy dla noworodków jest bardzo duży. Ważne jest, by materac był nowy. Nawet mało używany i na pierwszy rzut oka będący w dobrym stanie materac po starszym rodzeństwie czy odkupiony po dziecku znajomych może posiadać wgniecenia i odkształcenia, których nie widać, ale które maluch odczuje. Materac przyjmuje kształt ciała właściciela, więc na materacu używanym maluszkowi nie będzie zbyt wygodnie.

Materacyk dla noworodka powinien być średniej twardości. Nie może być zbyt twardy ani też zbyt miękki. Twardość materaca łatwo sprawdzisz, gdy postawisz go przy ścianie. Materac zbyt miękki zapadnie się, ten o dobrej twardości ustoi sam. To, czy materac nie jest zbyt twardy, poznasz po tym, czy ugnie się pod ciężarem ciała malucha. Powinien się lekko uginać, ale dziecko nie może się w materac zapadać – to nieomylny sygnał, że materacyk jest zbyt miękki. Powinien być elastyczny, by dopasowywać się do kształtu ciała dziecka. Jest to ważne, ponieważ wtedy ciężar ciała rozkłada się odpowiednio, a kręgosłup i kark mają odpowiednie podparcie.

W przypadku materacy dla noworodków i niemowląt nie ma potrzeby kupowania tych, które mają wydzielone strefy twardości.

Materace dla niemowląt

Kupując materac dla niemowlaka zwróć uwagę na jego rozmiar. Powinien on być idealnie dobrany do rozmiaru ramy łóżeczka. Zbyt mały materac może pozostawiać przy krawędziach szczeliny, które mogą być dla dziecka niebezpieczne. Może dojść do sytuacji, w której maluch zaklinuje w nich rączkę lub nóżkę.

Ważny jest też wybór rodzaju materaca. Najbardziej polecane dla noworodków i niemowląt są materace z pianki lub lateksowe. Przy wyborze materaca piankowego należy zwrócić uwagę na jego gęstość – powinna być odpowiednio wysoka. Materace o mniejszej gęstości dają gorsze podparcie ciała. Materace piankowe, zwłaszcza te z niższej półki cenowej, są wysoce podatne na odkształcenia. Dłuższe użytkowanie może powodować, że materac straci swój pierwotny kształt i pojawią się pofałdowania.

Dla noworodków i niemowląt nie są polecane materace sprężynowe. Znacznie lepiej sprawdzają się one u starszych dzieci, które mają większą masę ciała.

Jaki materac dla dziecka?

Oferta materacy jest bardzo szeroka. Dzielą się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, rodzaj wypełnienia, są także materace dla alergików. Bez względu na to, który materac kupicie, zwróćcie uwagę czy posiada on wymagane atesty. Najczęściej wybierane przez polskich rodziców są trzy rodzaje materacy:

Materace piankowe: dzielą się na materace wykonane z pianki poliuretanowej oraz z pianki termoleastycznej. Ta ostatnia charakteryzuje się wysoką elastycznością i dopasowuje się do kształtu ciała dziecka pod wpływem temperatury malucha.

Materace lateksowe: są dosyć drogie. Również charakteryzują się wysoką elastycznością i bardzo dobrą gęstością, a dodatkowo są antybakteryjne. Nie zatrzymują wilgoci i zaliczają się do grona materacy “oddychających”. Materace wykonane z naturalnego lateksu moją uczulać.

Materace kokosowe: w ostatnich latach robią furorę w Polsce. Są one jednak dosyć twarde, z tego względu nie są polecane przez specjalistów dla noworodków i niemowlaków. Również są antybakteryjne oraz antyalergiczne. Często występują w konfiguracji piankowo-kokosowej. Jedna strona materaca jest wykonana z pianki i jest dedykowana dla całkiem małych dzieci, strona kokosowa natomiast przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać.

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego?

Im starsze dziecko, tym większa jest masa jego ciała. O ile dla noworodka i niemowlaka wystarczą cienkie materace, których grubość nie przekracza 10 centymetrów, o tyle dla starszego malucha trzeba wybrać już grubszy materac. Musi on być w stanie skutecznie odbierać obciążenie i równomiernie je rozkładać. Trzeba ponownie zwrócić uwagę na gęstość materaca – im wyższa, tym lepiej. Można również kupić już materac podzielony na strefy twardości – dla małego dziecka zazwyczaj producenci oferują produkty z trzema strefami.

Dodaj komentarz

Komunia, Zakupy

Prezent na komunię dla chłopca

Sezon komunijny to okres wzmożonego poszukiwania prezentów. Rozglądają się za nimi rodzice, rodzice chrzestni, bliższa i dalsza rodzina. Dobranie odpowiedniego prezentu dla uhonorowania tej ważnej uroczystości zaprząta głowy wszystkich, którzy mają...

Czytaj dalej →
Zakupy

Jak przygotować się na promocje w Black Friday?

Black Friday, coraz częściej nazywany „świętem promocji”, to idealny moment na znalezienie wyjątkowych prezentów bożonarodzeniowych dla całej rodziny. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu z pewnością znajdziemy znakomite podarunki, a domowy budżet nie...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Zakupy

Plecaki szkolne

Wybór plecaków szkolnych jest ogromny. Widząc dziesiątki modeli trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla Twojego dziecka. Czym kierować się podczas zakupów? Plecaki szkolne Plecaki szkolne zarówno dla małych...

Czytaj dalej →
Ciąża, Karmienie niemowląt, Zakupy

Podgrzewacz do butelek

Podgrzewacz do butelek to według wielu osób jedna z obowiązkowych pozycji w wyprawce niemowlęcia. Można jednak się również spotkać z opiniami, że to zbędny gadżet. Kto ma rację? Czy podgrzewacz...

Czytaj dalej →
Niemowlę

Jak ubierać niemowlę jesienią?

Jesienna pogoda niestety często nas nie rozpieszcza, jednak nie jest to powód, żeby zrezygnować ze spacerów z maluszkiem. Spacery, nawet w złą pogodę, przynoszą wiele korzyści. Między innymi wpływają pozytywnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general