Te gry mają sens. 6 wartościowych aplikacji dla dzieci, które przetestowałyśmy z córką

Jeśli jesteś rodzicem kilkulatka wiesz, jak trudno jest znaleźć wartościowe gry dla maluchów. Poniżej znajdziesz mój wybór aplikacji dla dzieci, które z czystym sumieniem mogę polecić dla każdego dziecka w wieku od 4 do 6 lat.

Aplikacje edukacyjne dla dzieci — tak czy nie?

Na początek ważna uwaga: nie jestem zdania, że każde chwila naszego dziecka musi być poświęcona na naukę. Myślę, że przymiotnik „edukacyjne” jest często nadużywany. Producenci gier i zabawek dla dzieci chcą nam, rodzicom, wcisnąć w ten sposób swój produkt, który często nie ma żadnych walorów edukacyjnych. A co gorsza — nie ma również innych zalet. 

Dobrym tego przykładem są aplikacje. Obecnie w Google Play jest blisko pół miliona apek, z których kilkadziesiąt tysięcy oznaczonych jest jako odpowiednie dla dzieci. Wchodząc w sekcję dla najmłodszych otrzymujemy komunikat, że gry te zostały zaakceptowane przez nauczycieli, co ma nas uspokoić, że są „dobre”.  Prawie wszystkie w opisie mają „naukę” i „edukacyjne treści”.

Tymczasem większość uczy głównie sprawnego klikania po ekranie i swipe’owania. Przyciąga kolorami i przyzwyczaja dziecko do bezmyślnego przesuwania palców po ekranie. Nie widzę tu żadnego pożytku.

Przeszłam przez frustrujący proces wybierania, instalowania i sprawdzania  z moją córką kilkudziesięciu gier. Dzielę się z Wami moimi odkryciami, bo uważam, że nawet jeśli nie są edukacyjne, są wartościowe. I zabawne!

P.S. Dagna ma 4,5 roku. Lubi zagadki, nie przepada za to za grami zręcznościowymi, dlatego w tym zestawieniu ich nie znajdziesz.

Thinkrolls: 1, Kings&Queens, Space

Absolutnie uwielbiam tę serię gier i z czystym sumieniem polecam je każdemu. 

Ich wspólnym mianownikiem jest bohater nazywany przez Dagnę „Panem Kulką”. Nie zaskoczę Was, ale jest to kulka, przed którą stoi trudne zadanie przetoczenia się do końca planszy. 

aplikacje dla dzieci
Pan Kulka z Thinkrolls 1 w akcji

Po drodze czekają na naszego Pana Kulkę różne przeszkody, w których przezwyciężeniu musimy mu pomóc swoim sprytem. 

Gra uczy logicznego myślenia, rozwiązywania nieszablonowych zadań i wykorzystywania dostępnych zasobów. Przy tym robi to w sposób interesujący i wciągający. Na tyle wciągający, że mnie również zdarzyło się parę razy samej grać w „Thinkrolls Space”.

Thinkrolls 1 edukacyjna gra dla dzieci

Thinkrolls 1

Wersja dla najmłodszych (od 3-4 lat). Uczy podstaw logicznego myślenia i wprowadza w fascynujący świat thinkrollsów.

Dla najmłodszych dopiero zaczynających przygodę z tego typu aplikacjami, najlepszym wyborem będzie Thinkrolls 1. Jest to stosunkowo prosta gra (uwaga na dalsze etapy!).

Thinkrolls Kings&Queens

Thinkrolls: Kings&Queens

Wersja dla starszych dzieci, która też spodoba się rodzicom. Zabawna gra platformowa z logicznymi zagadkami.

aplikacje edukacyjne dla dzieci
W Thinkrolls zazwyczaj gramy całą rodziną

W dalszej kolejności proponuję Kings&Queens, a po rozwiązaniu wszystkich zagadek — Space. 

gry edukacyjne dla dzieci i dorosłych

Thinkrolls: Space

Jeśli tak jak my, pokochaliście Pana Kulkę, na pewno będziecie chcieli poznać przygody jego kuzynów w kosmosie. Moim zdaniem, najlepsza część Thinkrollsów!

Minusy? Wszystkie powyższe gry są płatne – 29,99 zł. 

Mekorama 

Na tę grę natknęłam się dopiero kilka dni temu szukając godnego następcy Thinkrolls.

aplikacje dla dzieci
Mekorama – gra rozwijająca wyobraźnię przestrzenną

Z początku byłam nastawiona sceptycznie, ze względu na dość „poważnie” wyglądające plansze. Jednak Dagna zareagowała na grę z entuzjazmem od pierwszej chwili.

Ta gra w fascynujący sposób rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wcześniej wspominałam o bezmyślnym przesuwaniu palców po ekranie — tutaj dziecko (i dorosły!) uczy się takiego obracania obiektu, aby dojrzeć najdrobniejsze szczegóły mogące ułatwić rozwiązanie zagadki.

A jest nią doprowadzenie sympatycznego robocika (lub dwóch) z punktu A do B. Nasz robocik nie umie skakać, za to umie popychać przedmioty. Podczas gdy Thinkrolls prezentują świat 2D, tutaj mamy plansze w 3D, co daje znacznie więcej możliwości.

Dla tych, którzy nie tylko lubią rozwiązywać zagadki, ale również je tworzyć, jest także opcja budowania własnych etapów. 

Gra jest dostępna w wersji bezpłatnej, ale oczywiście z irytującymi reklamami. Jeśli chcemy się ich pozbyć, musimy zapłacić 22,99 zł. 

Mekorama

Gra, która nie tylko rozwija logiczne myślenie, ale przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną. Uczy też sprawnego posługiwania się ekranem dotykowym, ale to na marginesie;)

Szukasz edukacyjnych aplikacji i gier dla starszych dzieci? Koniecznie sprawdź: Najlepsze aplikacje edukacyjne dla dzieci w wieku 6-8 lat. TOP 6 polecanych programów do nauki, rozwoju i kreatywnej zabawy

Khan Academy Kids — aplikacja dla dzieci do nauki angielskiego (i nie tylko)

Jeśli szukasz aplikacji do nauki angielskiego dla dzieci, to koniecznie sprawdź Khan Kids. 

aplikacje do nauki angielskiego dla dzieci
Khan Academy Kids – gra dla dzieci do nauki angielskiego

Po pierwsze, jest przygotowana naprawdę dobrze. Po drugie, jest całkowicie darmowa. Po trzecie, jest estetyczna i pozbawiona denerwujących dźwięków. 

Khan Academy Kids regularnie wygrywa różne nagrody i znając tę aplikację od roku, zupełnie się nie dziwię. Treści zmieniane są regularnie i sezonowo — u nas hitem była wersja Halloween wraz z angielskimi piosenkami o „spooky ghost”.

Aplikacja oferuje różne aktywności — od śpiewania wspomnianych piosenek, poprzez ciekawe zadania, na kolorowankach kończąc. Dziecku cały czas towarzyszą sympatyczne zwierzątka, z którego najbardziej chyba lubimy słonia Olo. 

Dagna regularnie wraca do tej aplikacji i widzę, że uczy się z nią nie tylko słówek, ale — co ciekawe — również liczenia.

aplikacje do nauki angielskiego dla dzieci

Khan Academy Kids

Ładnie narysowana, wartościowa i bezpłatna (!), wielokrotnie nagradzana gra do nauki angielskiego dla dzieci. Polubicie ją tak samo, jak my:)

Kahoot Numbers (K!Numbers)

Jeśli mówimy o liczeniu, muszę polecić K!Numbers. To aplikacja, która w doskonały sposób pokazuje proste działania matematyczne — dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.

aplikacje edukacyjne dla dzieci
Kahoot! – najlepsze gry edukacyjne o matematyce

Jako „typowa humanistka”, której matematyka w bardzo wczesnym wieku zaczęła kojarzyć się ze stresem, szukam sposobów na to, aby Dagna nie miała takich samych uprzedzeń. 

K!Numbers w wizualny, a do tego zabawny sposób pomaga zrozumieć istotę podstawowych zadań matematycznych i robi to nie zawsze przy użyciu liczb. 

Minusem jest to, że wersja darmowa jest mocno ograniczona w stosunku do pełnych możliwości. A wersja płatna tania nie jest – 99 zł na rok lub w abonamencie 34,99 zł na miesiąc. Myślę jednak, że się skusimy, gdy Dagna będzie starsza i będzie zainteresowana tematem — Kahoot stworzył kilka gier z tego obszaru, m.in. o dużych liczbach. 

mądre gry dla dzieci

Kahoot! Numbers

Pierwsze kroki w matematyce nie muszą (i nie powinny!) być trudne. Z K!Numbers w łatwy i zabawny sposób wytłumaczycie, na czym polegają proste zadania. Nie przestaje mnie zachwycać intuicyjność tej metody.

Na koniec jeszcze dodam, że w dłuższej podróży warto mieć ze sobą dobrego powerbanka, który sprosta zadaniu. My przetestowaliśmy poniższy model i jesteśmy zachwyceni. Sprawdza się również dla Rodziców, jako wsparcie dla laptopa, gdy praca nas ściga w drodze.

Powerbank Baseus Amblight Digital Display 30000Mah 

Powerbank do zadań specjalnych! Imponująca pojemność 30 000 Mah, 7 portów, możliwość podłączenia 5 urządzeń jednocześnie. Poradzi sobie w trudnych warunkach, bo jest wykonany z poliwęglanu. Do tego waży tylko 550 g. Dla nas hit!

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo