Pielęgnacja pępka noworodka

Pępuszek noworodka i jego pielęgnacja to temat, który często sprawia świeżo upieczonym rodzicom trudność i budzi wiele wątpliwości. Jak dbać o tę część ciała dziecka, czym przemywać i kiedy kikut pępowiny powinien odpaść?

Pielęgnacja pępka u noworodka

Pępowina to połączenie pomiędzy organizmem matki i dzieckiem w okresie ciąży. Łączy ona łożysko z  miejscem w ciele malucha, gdzie w przyszłości będzie znajdował się pępek – pamiątka po tym połączeniu z okresu życia płodowego. Pępowina składa się z dwóch tętnic i jednej żyły. Za ich pośrednictwem maluch dostaje niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze i życiodajny tlen, a jednocześnie odprowadzane są nią zbędne produkty przemiany materii.

Kilka minut po porodzie pępowina jest przecinana. Nie jest już dłużej dziecku potrzebna. Zabieg ten nie powinien odbyć się zbyt szybko, ponieważ pomimo tego, że maluch już samodzielnie oddycha, może dojść do niedotlenienia jego mózgu. Najpierw pępowina zaciskana jest za pomocą specjalnego klipsa – dawniej ją podwiązywano. Gdy przepływ krwi w niej ustanie, można ją przeciąć.

Po pępowinie pozostaje krótki, zazwyczaj 2-3 centymetrowy kikut. Jeszcze kilka lat temu pępowina była zawiązywana tuż przy brzuszku dziecka, obecnie stosuje się specjalne zapinki, które maluch nosi przez dwie lub trzy doby. Kikut pępowiny przez kilka kolejnych dni przysycha i kurczy się. Zmienia kolor z niebieskawego na ciemnoszary, następnie na czarny. Odpada samodzielnie zazwyczaj po około siedmiu dniach od porodu, chociaż zdarza się, że ma to miejsce nawet w trzecim tygodniu życia dziecka.

Kluczowa jest pielęgnacja pępuszka niemowlęcia. Niezachowanie odpowiednich zasad higieny może doprowadzić do zapalenia pępka, które może mieć poważne konsekwencje.

Jak kąpać noworodka z pępowiną?

Jeszcze kilka lat temu radzono młodym rodzicom, by nie kąpali dziecka, dopóki pępowina nie odpadnie. Maluchy były myte za pomocą myjek. Obecnie odchodzi się od tego typu praktyk, ale należy zwrócić baczną uwagę, by nie zamoczyć pępowiny w wodzie z wanienki. Jednocześnie pępek należy stale oczyszczać i dezynfekować. Jak to robić?

Co do przemywania pępka noworodka?

Pępuszka malucha nie powinno się myć w wodzie, w której kąpane jest dziecko. Zabieg oczyszczania pępowiny i pępka powinien być osobną czynnością, przed którą należy dokładnie umyć ręce. Brudne dłonie mogą przenieść bakterie, które spowodują zapalenie. Pępek można umyć czystą wodą z mydłem, a następnie starannie wypłukać i osuszyć. Według części lekarzy to w zupełności wystarczy, by zachować kikut i pępek w dobrym stanie. Wedle starszej szkoły, pępek i kikut należy przemywać spirytusem. Niektórzy lekarze odradzają tego typu praktyki, ponieważ mają one oddalać moment odpadnięcia kikuta.

Jeżeli zdecydujesz się na przemywanie pępka spirytusem, sięgnij po jałowe waciki. Nasącz je spirytusem 70%. Rozcieńcz go z wodą w proporcjach 2:1 (dwie miarki alkoholu, jedna wody). Najpierw należy przemyć kikut, a następnie miejsce jego łączenia się z pępuszkiem malucha. Można lekko podważyć kikut i przemyć miejsce pod nim, ale należy bardzo uważać w trakcie tego zabiegu, by nie naderwać strupka.

W aptekach dostępne są również gotowe preparaty na bazie spirytusu, które służą do przemywania pępka noworodka. Pamiętaj jednak, by bez konsultacji z lekarzem nie stosować żadnych zasypek i pudrów pielęgnacyjnych.

Pępuszek u noworodka

Pępek noworodka należy uważnie obserwować. Może się zdarzyć, że poleci z niego kilka kropel krwi na wskutek drobnego urazu. Niepokój jednak powinien zwrócić większy upływ krwi, a także obecność ropy. Pępek i kikut nie powinny wydzielać zapachu.

Zwróć uwagę czy wokół pępka nie ma obrzęku, opuchlizny lub zaczerwienienia. Wszelkie niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem.

Zobacz też: jak myć buzię noworodka? >>>>

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

5 naturalnych metod pielęgnacji noworodka

Rodzice noworodków coraz chętniej sięgają po naturalne sposoby pielęgnacji. Niektóre z nich są znane od dziesięcioleci i przekazywane z pokolenia na pokolenie, inne odkryliśmy niedawno. Które z nich warto stosować?...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Intymna pielęgnacja noworodka

Miejsca intymne u noworodków są bardzo wrażliwe, ale niewielu rodziców wie, pielęgnacja noworodka dziewczynki i chłopca się od siebie znacząco różni. Choć skóra dziecka jest taka sama, to jednak z...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Jak pielęgnować skórę noworodka?

Noworodki mają bardzo wrażliwą skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Niedopuszczalne jest stosowanie kosmetyków dla dorosłych, które mogą wywołać podrażnienia i przesuszenie skóry. Jak prawidłowo pielęgnować skórę noworodków? Jakie kosmetyki będą...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Wanienka dla dziecka

Wanienka dla dziecka to jeden z zakupów, których młodzi rodzice dokonują jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. To jeden z podstawowych elementów wyprawki dla niemowlaka. W sklepach wybór wanienek jest...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Ile pieluch zużywa noworodek?

Prawdziwy temat-rzeka, który zajmuje myśli młodych rodziców to temat pieluch. Każda rozmowa ze szczęśliwą mamą czy ze świeżo upieczonym ojcem wcześniej czy później o ten temat zahaczy. Wybór producentów i...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general