Dziecko ruchliwe czy nadpobudliwe?
Twoje dziecko wykazuje niespożytą energię, jest zawsze w ruchu, a Ty masz wrażenie, że jest w kilku miejscach na raz? Niepokoją Cię sygnały z przedszkola lub szkoły, że maluch nie może się skupić i rozprasza innych? Może to być znak, że dziecko ma ADHD.

Nadpobudliwość psychoruchowa
ADHD jest skrótem stosowanym dla jednostki chorobowej, której pełna nazwa brzmi: Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi. Składa się z trzech głównych typów zachowań, którymi są: nadruchliwość, impulsywność oraz zaburzenia koncentracji.
Nadruchliwość
Nadruchliwość przejawia się przede wszystkim tym, że dziecko nie potrafi pozostawać w bezruchu. Cały czas czuje potrzebę energicznego przemieszczania się, nie chodzi a biega, wszędzie jest go pełno, skacze po łóżkach, kanapach i materacach, wspina się na meble, na placach zabaw nigdy nie ma dosyć korzystania z urządzeń w tempie, które nawet sportowca przyprawiłoby o zadyszkę. Podczas wykonywania czynności, które wymagają pozostawania w jednym miejscu, takich jak oglądanie bajki czy czytanie książki, dziecko ciągle zmienia pozycję, jego ręce i nogi poruszają się w nieskoordynowany sposób, jakby zupełnie bez wiedzy i woli malucha. Nawet już w łóżku, przed zaśnięciem dziecko nie leży spokojnie, lecz długo szuka sobie pozycji, próbuje wstawać, poprawia pościel, szuka zabawek.
Podczas mówienia maluch obszernie gestykuluje, a nawet tworzy własną “choreografię” obrazującą to, o czym aktualnie mówi.
Dużym problemem jest pobyt w przedszkolu czy szkole, gdzie trzeba spędzić kilka godzin w zamkniętym pomieszczeniu siedząc przy stoliku – dziecko nie jest w stanie tego wytrzymać, co chwila wstaje, chodzi, szuka zajęcia dla swoich rąk.
Impulsywność
Dziecko reaguje na wszystko w sposób spontaniczny i impulsywny. Nie myśli nad swoimi zachowaniami i nie panuje nad nimi. Impulsywnie wyraża nie tylko radość, ale również złość czy rozczarowanie. Ponadto dziecko często kończy zdania za innych, odpowiada na pytanie zanim zostanie ono do końca sformułowane, jest niecierpliwe, nie czeka na swoją kolej. Maluchowi zdarza się psuć zabawki, ponieważ nie potrafi z nich delikatnie korzystać. Niedelikatność towarzyszy mu zresztą dosyć często – jak przytula to mocno, gdy chce dać kuksańca – również nie stara się zrobić tego w sposób subtelny.
Co ciekawe – dziecko z ADHD doskonale zdaje sobie sprawę, jak powinno się zachowywać, że pewne rzeczy, które robi są niewłaściwe. Maluch zna zasady, ale nie jest w stanie się do nich zastosować.
Zaburzenia koncentracji
Nieumiejętność skupienia się jest ściśle powiązana z potrzebą ruchu. Dziecko szybko jest rozpraszane przez potrzebę przemieszczenia się, każda czynność jest przerywana przez sto różnych pomysłów. Maluch często robi kilka rzeczy jednocześnie, szybko też nudzi się danym zagadnieniem. Często bywa roztrzepany, zapomina o swoich obowiązkach.
Badania wykazują, że dzieci z ADHD słyszą tylko połowę tego, co się do nich mówi, ponieważ nie są w stanie skupić się na całości wypowiedzi i przekazu informacji. Z tych usłyszanych 50% są w stanie jedynie 25% przyswoić i zapamiętać.
Po czym poznać ADHD?
Wymienione powyżej objawy mogące świadczyć o ADHD, występują zawsze łącznie i niezależnie od zaistniałych okoliczności. Dziecko zachowuje się w podobny sposób wszędzie – czy to w domu w obecności rodziców, czy podczas wizyty u babci, na placu zabaw, w kościele, w przedszkolu czy w kolejce u lekarza. Jeżeli natomiast zachowania tego typu występują u malucha tylko w określonych warunkach, na przykład w przedszkolu, szkole i w domu, a w innych sytuacjach dziecko jest spokojne – z pewnością nie macie do czynienia z ADHD.
Nadpobudliwość psychoruchowa: przyczyny
Wiele osób wie o co chodzi w ADHD, ale zastanawia się jakie są jego przyczyny i dlaczego malec zachowuje się tak, a nie inaczej. Choroba ta nie jest do końca zbadana i nadal wokół niej krąży wiele pytań bez odpowiedzi. Prawdopodobnie jest dziedziczona genetycznie. Dotyka również dzieci, których matki w czasie ciąży spożywały alkohol, paliły papierosy i przyjmowały używki.
Nadpobudliwość związana jest z nieprawidłowościami w pracy układu nerwowego i mózgu. Połączenia płatów czołowych mózgu współpracują w inny sposób z pozostałymi strukturami niż u dzieci zdrowych. Zaburzony jest również balans pomiędzy neuroprzekaźnikami.
Dziecko nie jest w stanie zapanować na swoim zachowaniem i reakcjami, ponieważ jego układ nerwowy jest atakowany ze wszystkich stron. Należy pamiętać, że maluch taki jest męczący nie tylko dla otoczenia – męczy również sam siebie.
Jak postępować z nadpobudliwym dzieckiem?
Dziecko cierpiące na ADHD wymaga specjalnego podejścia. Należy pamiętać, że mózg dziecka nie potrafi odfiltrowywać bodźców, które go atakują. Jego uwaga skupia się na wszystkim, co dzieje się w otoczeniu – nie tylko na słowach mamy, ale również na tym, co dzieje się na ulicy, na grającym w tle radiu, dźwięku wody lecącej z kranu i rozmowie sąsiadów w ogrodzie obok. Dlatego też istnieje szereg wskazań, które ułatwią życie maluchowi z tego typu problemami, a jednocześnie poprawią Waszą komunikację.
- Ogranicz bodźce w Waszym otoczeniu: staraj się zapewnić dziecku cichą i spokojną przystań. Unikajcie puszczania głośnej muzyki, telewizora włączonego przez cały dzień, który nie dość, że wydaje dźwięki to jeszcze miga kolorami. Pokój dziecka niech będzie urządzony w minimalistyczny sposób, który ograniczy możliwość robienia bałaganu. Kolory powinny być wyważone i spokojne, by nie drażniły malca.
- Zwięzła komunikacja: pamiętaj, że dziecko nie zapamięta wiele z długiego “kazania”. Tobie z pewnością ulży, ale szybko się zirytujesz ponownie, gdy maluch po chwili znowu zrobi coś nie tak. Staraj się mówić hasłami łatwymi do przyswojenia: “posprzątaj”, “zjedz”, “odłóż to”, “nie skacz”.
- Jasne określenie zasad: w przystępny sposób komunikuj dziecku co jest zabronione, a co dozwolone i konsekwentnie trzymaj się własnych ustaleń.
- Brak “dopalaczy” w diecie: dieta każdego dziecka powinna być zdrowa i zbilansowana, ale należy pamiętać, że cukier obecny praktycznie w każdej przekąsce jest dodatkowym bodźcem nakręcającym dziecko i dającym mu dodatkową energię.
- Okazja do szaleństw: postaraj się zapewnić dziecku okazję do nieograniczonego wyszalenia się. Może to być basen, park trampolin, plac zabaw. Zużycie nadmiaru energii w ten sposób sprawi, że dziecko będzie znacznie spokojniejsze w domu czy w szkole.
Czy chrzestna może być w ciąży? Dawne wierzenia i tradycje odradzają ten pomysł
Spacery w śniegu, czyli jak wybrać wózek do zadań specjalnych
Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia
Fakty i mity na temat przeszczepu włosów
Najpiękniejsze cytaty z bajek. Słowa, które inspirują i na długo zapadają w pamięć
Zwyrodnialec zgwałcił niepełnosprawną 14-latkę, a lekarze odmówili aborcji. “My mamy klauzulę sumienia”
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Dziecko ruchliwe czy nadpobudliwe?
Bukiety ślubne
Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...
Czytaj dalej →Stół weselny
Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...
Czytaj dalej →Winietki
Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...
Czytaj dalej →- konkurs recytatorski-1klasa-jaki wiersz??? - Forum 2022
- druga kreska po godzinie od zrobienia testu - Forum 2022
- Brzydka cera w ciąży: Jaka płeć dziecka (wypryski, krosty, pryszcze)? - Forum 2022
- Czy ktoś miał do czynienia z tygodniową gorączką u dziecka? - Forum 2022
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2022
- Jak długo ból brzucha po łyżeczkowaniu? - Forum 2022
- Jak wygląda czop śluzowy? - Forum 2022
- PALENIE w ciąży!! - Forum 2022
- Zapalenie ucha - wychodzić czy nie? - Forum 2022
- czarne ciuchy co aby nie oblazily ? - Forum 2022
- ACTIFED dla 3-latka??? PILNE!!! - Forum 2022
- Centrum Filmowe ATV FILM- casting - Forum 2022
- Rany za uszkami...juz nie wiem co robić :( - Forum 2022
- Ruchy dzidzi w 28 tc i później ! - Forum 2022
- Turcja ..warto? - Forum 2022
- Wysypka na dłoniach u dziecka (krostki na wewnętrznej stronie dłoni)? - Forum 2022
- Zupa na zamrożonym mięsie - Forum 2022
- do jakiego wieku/rozmiaru nosi sie BODY ? - Forum 2022
- nie rośnie mi brzuch:((( - Forum 2022
- 3 latka i jeszcze pieluchy!! - Forum 2022
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Alimenty na dziecko 2023. Ile wynoszą minimalne stawki? Nie starczają nawet na podstawowe wydatki
- Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia
- Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?
- Do kiedy wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?
- Życzenia urodzinowe dla nastolatków [zabawne oraz oficjalne, krótkie wierszyki]
- Karta Dużej Rodziny – zniżki 2023. Sprawdź, gdzie możesz zaoszczędzić!
- Przelicznik gramów na dekagramy: 1 dag ile to g?
- Wyjątkowe i piękne życzenia urodzinowe dla kobiety
- Bon turystyczny - lista sklepów i restauracji. Gdzie można go wykorzystać?
- Formuła spowiedzi dla dzieci (Pierwsza Spowiedź Święta) i dorosłych
- Zwarzony krem mascarpone ze śmietaną - Podpowiadamy, jak uratować zwarzony krem z mascarpone
- Co zrobić żeby olej się nie pienił?