Jak wybrać szkołę podstawową?

Wybór szkoły podstawowej to jeden z dylematów, przed którymi stają rodzice przedszkolaków zbliżających się do rozpoczęcia we wrześniu nauki w pierwszej klasie. Czym się kierować, jakie aspekty brać pod uwagę? Podpowiemy, które rzeczy mają kluczowe znaczenie.

Jak wybrać szkołę: szkoła prywatna czy publiczna?

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy dziecko ma uczęszczać do szkoły publicznej czy prywatnej. W tej pierwszej nauka jest za darmo. Szkoła prywatna wiąże się ze sporymi wydatkami, roczne czesne może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Jeżeli zasobność Waszego portfela pozwala na naukę dziecka w niepublicznej placówce, należy dokładnie przyjrzeć się jej ofercie. Ważna jest nie tylko kadra nauczycielska, ale także wielkość klas, w których uczą się dzieci, oferta edukacyjna, zajęcia dodatkowe, a także opcje opieki pozalekcyjnej, która ma kluczowe znaczenie w przypadku zapracowanych rodziców.

Lokalizacja szkoły

Jedną z kluczowych rzeczy branych pod uwagę przy wyborze szkoły jest jej lokalizacja. Idealnie jest, gdy placówka znajduje się w odległości kilkunastominutowego spaceru od miejsca zamieszkania. Odpadają wtedy długie dojazdy i konieczność organizowania całej logistyki z tym związanej, która nierzadko jest istną akrobacją. Spięcie godzin rozpoczęcia i zakończenia zajęć w szkole z godzinami pracy rodziców bywa szalenie trudne, a dłuższe dojazdy nie ułatwiają sprawy. Przy okazji należy pamiętać o sprawdzeniu nie tylko dojazdu własnym samochodem. Dobrze jest również zobaczyć jakie połączenie oferuje komunikacja miejska.

Należy dokładnie przemyśleć kwestię odprowadzania i przyprowadzania dziecka. Mogą to robić rodzice, dziadkowie, inne zaufane osoby z rodziny i kręgu znajomych lub opiekunka. Sprawa będzie o wiele łatwiejsza, gdy szkoła będzie blisko.

Wybór szkoły: referencje rodziców

Najlepszą rekomendacją dla szkoły są pozytywne opinie rodziców uczniów do niej uczęszczających. Przed wyborem danej placówki dobrze jest pokręcić się rano wśród odprowadzających maluchy opiekunów i wypytać o ich zdanie dotyczące danej szkoły. Zapytaj o atmosferę panującą w szkole, o nauczycieli w niej pracujących, a także o innych jej pracowników. Ważne są kwestie kontaktów nauczycieli z rodzicami.

Oprócz wywiadu “w terenie” warto również poszukać opinii w Internecie. Anonimowo ludzie chętniej wyrażają swoje zdanie, zwłaszcza to negatywne. Przeszukaj lokalne fora internetowe i Facebooka. W wielu sytuacjach są prawdziwymi kopalniami informacji i można z nich się dowiedzieć ciekawych rzeczy.

Kadra nauczycielska

Nauczyciele to kolejna rzecz, która ma kluczowe znaczenie przy wyborze podstawówki. Należy pamiętać, że  w ciągu pierwszych trzech lat dziecko będzie mieć zajęcia z jednym tylko pedagogiem, nie licząc tych od zajęć dodatkowych. Warto sprawdzić więc opinie o potencjalnych wychowawcach, pod których skrzydła może w danym roku trafić Twoja pociecha. Ważne jest ich wykształcenie, kwalifikacje dodatkowe. Tutaj znowu mogą przydać się opinie innych rodziców lub szukanie informacji w Internecie.

Oprócz potencjalnego wychowawcy należy także poszukać informacji o osobach prowadzących zajęcia dodatkowe, ponieważ z nimi maluch również będzie spędzał sporo czasu.

Sprawdź również, kto w danej szkole jest pedagogiem, czy pracuje w niej psycholog. Jeżeli Twój maluch ma problemy z mówieniem, dowiedz się również czy w placówce działa logopeda. Kluczowa jest również obecność pielęgniarki i pediatry.

Zajęcia dodatkowe

W dzisiejszych czasach niemal wszystkie dzieci uczęszczają na jakieś zajęcia pozalekcyjne: uczą się egzotycznych języków, tańca, śpiewu, rysunku. Wy jako rodzice z pewnością będziecie wiedzieli najlepiej, w którą stronę pokierować swojego podstawówkowicza. Dodatkowe zajęcia rozwijają kreatywność i kształtują osobowość. Ważne jednak, by były prowadzone w ciekawy sposób, który zainteresuje dziecko i pozwoli mu odkryć w sobie pasję. Kluczowe są osoby prowadzące takie zajęcia i ich kompetencje. Nieodpowiedni nauczyciel może łatwo zniechęcić malucha, pomimo ciekawej tematyki.

Należy pamiętać także, że zajęcia dodatkowe to nie tylko te rozwijające pasje i zainteresowania dziecka. Ważna jest również oferta zajęć wyrównawczych z poszczególnych przedmiotów.

Infrastruktura szkoły

Jest to jeden z aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze szkoły podstawowej. Nie chodzi tylko o wygląd i wygodę klas lekcyjnych. Ważna jest chociażby świetlica, zwłaszcza jeśli dziecko będzie odwożone do szkoły trochę wcześniej lub odbierane nieco później po zakończonych zajęciach ze względu na godziny pracy rodziców.

Warto się przyjrzeć szkolnej stołówce. Kluczowe jest przeanalizowanie jadłospisu, jeśli dziecko będzie regularnie w niej jadać. Ważne są nie tylko same posiłki, ale również produkty, z których są one przygotowywane i warunki, w których się to odbywa.

Kolejną ważną rzeczą jest sala sportowa i jej wyposażenie, a także szkolne boisko. Miejsca te mogą mieć kluczowe znaczenie, jeśli dziecko będzie uczęszczać na dodatkowe zajęcia sportowe organizowane przez szkołę.

Szkoła podstawowa: duża czy mała?

Dla niektórych rodziców ma znaczenie rozmiar szkoły. Te większe zapewniają większą anonimowość, zazwyczaj mają lepiej wyposażone sale lekcyjne, sale gimnastyczne, większe boiska i sporą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Mniejsze szkoły są kameralne, ale często nie mogą konkurować pod względem infrastruktury z dużymi placówkami.

Małe szkoły mają jednak niezaprzeczalny plus w postaci bardziej rodzinnej atmosfery. Nauczyciele z łatwością kojarzą poszczególnych uczniów, nie są oni dla nich anonimowi. W mniejszych grupach łatwiej nawiązać i utrzymać przyjaźnie, a także dostrzec, że dzieje się coś niepokojącego.

Wybór podstawówki

Niewątpliwie wszystkie wymienione powyżej rzeczy są ważne i warto na nie zwrócić uwagę przy wyborze podstawówki. Warto jednak zapytać o zdanie dziecko. Być może chciałoby pójść do placówki, do której udaje się jego najlepszy przyjaciel z przedszkola? A może woli tę, w której uczy znajoma sąsiadka, która zawsze tak miło się uśmiecha? Dobrze jest szkoły brane pod uwagę odwiedzać razem z maluchem, by miał szansę sprawdzić czy dane miejsce mu odpowiada i czy dobrze się będzie w nim czuł.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Jak wybrać szkołę podstawową?

  1. Zdecydowaliśmy się na podstawówkę prywatną, głównie ze względu na poziom nauczania, kadrę oraz zajęcia dodatkowe. Super sprawa, że tańce czy zajęcia plastyczne odbywają się na terenie szkoly, przynajmniej nie trzeba jeżdzić po całym mieście.

    • prywatna szkoła to lepsze rozwiązanie

      Edukacja i psychologia

      Etyka w szkole

      Etyka w szkole – temat kontrowersyjny od wielu lat. Zdania rodziców co do konieczności jego obecności w szkolnym rozkładzie zajęć są podzielone, podobnie jak klasy szkolne, w których część uczniów...

      Czytaj dalej →
      Edukacja i psychologia, Zakupy

      Plecaki szkolne

      Wybór plecaków szkolnych jest ogromny. Widząc dziesiątki modeli trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla Twojego dziecka. Czym kierować się podczas zakupów? Plecaki szkolne Plecaki szkolne zarówno dla małych...

      Czytaj dalej →
      Edukacja i psychologia

      Nauka zegara dla dzieci

      Z biegiem lat dzieci nabierają coraz nowszych umiejętności. Nauka jazdy na rowerze, wiązanie sznurówek, samodzielne ubieranie się – to bardzo ważne i trudne do opanowania przez dziecko umiejętności. Do tej...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo