5 naturalnych metod pielęgnacji noworodka

Rodzice noworodków coraz chętniej sięgają po naturalne sposoby pielęgnacji. Niektóre z nich są znane od dziesięcioleci i przekazywane z pokolenia na pokolenie, inne odkryliśmy niedawno. Które z nich warto stosować?

Kąpiel w krochmalu

Krochmal łagodzi podrażnia skóry, wypryski i działa niczym emolient. Kąpiel w krochmalu jest wskazana przy atopowym zapaleniu skóry, skazie białkowej oraz alergii na kosmetyki. Jak ją przygotować? Czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej wymieszaj w szklance zimnej wody. Przelej do garnka z wrzącą wodą i energicznie zamieszaj, by nie porobiły się grudki. Gotowy krochmal wlej do wanienki uzupełniając ją chłodną wodą. Po kąpieli w krochmalu niemowlęcia nie należy spłukiwać wodą.

Rumianek i mąka ziemniaczana na odparzenia

Zanim sięgniesz po popularną maść na odparzenia na bazie kwasu borowego wypróbuj naturalne metody pielęgnacji noworodka. Odparzenia pupy u niemowlaka złagodzisz, jeśli na jakiś czas odstawisz mokre chusteczki. Zamiast nich użyj przestudzonego naparu z rumianku i zwykłych wacików. Pozwól delikatnej skórze niemowlaka wyschnąć i chwilę się “przewietrzyć” bez pieluszki. Nasze babcie na koniec zasypywały odparzenia pieluszkowe mąką ziemniaczaną – ich patent sprawdzi się przy niewielkich zmianach na cieniutkiej skórze dziecka.

Olejki na ciemieniuchę

Oliwki dla niemowląt wzbogacane są o substancje zapachowe i wiele innych składników. Naturalne sposoby pielęgnacji noworodka chętnie odwołują się więc do popularnych olejków. Mamy często wybierają odżywczy olejek migdałowy lub nawilżający kokosowy. Mało znany jest jeden z najbogatszych i tradycyjnie stosowanych przez nasze babki olejów, mianowicie nieratyfikowany olej rzepakowy. Olejki doskonale poradzą sobie także w zwalczaniu ciemieniuchy. Wystarczy natrzeć główkę niemowlęcia, odczekać kilkanaście minut i wyczesać łuski.

Masło shea na suchą skórę i AZS

Masło shea jest bogate w witaminy A, E i F, kilka kwasów tłuszczowych (oleinowy, stearynowy, palmitynowy i linolenowy) oraz trójglicerydy, woski i łagodzącą allantoinę. Nawilża i odżywia, a jednocześnie może być stosowane do pielęgnacji całego ciała niemowlęcia, a nawet noworodka. Poradzi sobie z bardzo przesuszoną skórą i AZS.

Bezpieczny proszek do prania

Detergenty używane do prania ubranek dzieci często podrażniają delikatną skórę niemowląt. Dużo bezpieczniejsze i tańsze są zwykłe płatki mydlane. 100 gram płatków wystarczy zmieszać z 2 litrami gorącej wody i 4 kropelkami wybranego olejku eterycznego. Po wymieszaniu składników i ich ostygnięciu powstanie żel, który należy dodawać do prania w ten sam sposób, jak proszek do prania dla niemowląt.

Jakie są Wasze patenty na naturalne sposoby pielęgnacji noworodków i niemowląt?

Zobacz też: Czerwona pupa u niemowlaka >>>>

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo