Pielęgnacja: Jak myć i czym smarować buzię niemowlaka?

Dbanie o buzię noworodka i niemowlaka powinno być ważnym elementem codziennej pielęgnacji maluszka. Skóra dziecka jest podatna na wszelkie urazy mechaniczne i podrażnienia, a zwłaszcza delikatna jest cera twarzy, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na kilka istotnych elementów pielęgnacyjnych.

Jak myć buzię noworodka?

Do mycia buzi noworodka nie ma potrzeby stosowania żadnych specjalnych środków pielęgnacyjnych. Wystarczy przegotowana woda. Przestudzoną wodę nalej do miseczki i przygotuj kilka gazików. Mogą być one płatkami kosmetycznymi lub kawałkami miękkiego materiału, który nie podrażni skóry dziecka. Buzię malucha przemywaj od czoła w kierunku brody. Nie wykonuj całego zabiegu jednym wacikiem, zmieniaj go często. Jeśli na twarzy dziecka są jakieś zaschnięte plamki, na przykład pozostałości mleka po jedzeniu czy tak zwane “śpiochy” w okolicach oczu, to nie próbuj zeskrobywać ich paznokciem, gdyż możesz zranić dziecko. Przyłóż w to miejsce na chwilę namoczony wacik. Zaschnięta wydzielina odmięknie i z łatwością będzie się ją dało zmyć.

Oczka malucha przemywaj od wewnętrznego kącika do zewnątrz. Jeśli ropieją, możesz użyć roztworu soli fizjologicznej, ale nie stosuj samodzielnie ziołowych mieszkanek, ponieważ mogą one uczulać dziecko.

Uszka malucha myj dłonią. Nie używaj patyczków! Możesz uszkodzić ucho dziecka, a dodatkowo wepchniesz woskowinę głębiej w kanał słuchowy. Pamiętaj, by dokładnie przemyć skórę za uszkami niemowlaka, gdyż tam spływa mleko podczas karmienia.

Czym smarować buzię niemowlaka?

Jeżeli cera dziecka nie zdradza objaw przesuszenia i nie wybieracie się nigdzie danego dnia, to nie ma potrzeby smarowania jej żadnymi kremami czy balsamami. Jeśli jednak buzia jest wyraźnie przesuszona, to po wieczornej kąpieli wmasuj w nią nawilżający krem dedykowany dla niemowląt. Do smarowania buzi nie używaj oliwek. Dobrze nawilżają ciało, ale niekoniecznie delikatną skórę twarzy.

Obowiązkowo nakładaj krem ochronny na twarz maluszka, gdy wychodzicie na zewnątrz. Bardzo ważne jest smarowanie buzi, gdy na zewnątrz jest zimno lub gdy wieje chłodny wiatr. Twarz dziecka, podobnie jak skórę całego ciała, należy również chronić przed promieniami słonecznymi. Krem z filtrem, dedykowany specjalnie dla niemowląt, jest nieodzownym środkiem pielęgnacyjnym w lecie.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Pielęgnacja: Jak myć i czym smarować buzię niemowlaka?

 1. Mnie położna instruowała, że oczka należy myć od zewnętrznego kącika do wewnątrz. We wnętrzu oczka znajduje się najwięcej bakterii i myjąc w sposób wspomniany w artykule rozprowadzamy je po całym oczku…
  Pozdrawiam 🙂

  • Oczywiście, że od zewnętrznego kącika do wewnętrznego!

   Planowanie ślubu oraz wesela

   Ślub i wesele w niedzielę

   Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

   Czytaj dalej →
   Fryzury Ślubne

   Fryzura ślubna

   Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

   Czytaj dalej →
   Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
   Logo