Imię Beatrycze – pochodzenie i znaczenie imienia Beatrycze

Moment, w którym wybieramy imię dla naszej pociechy jest bardzo ważny. Rodzice często zastanawiają się nad mniej lub bardziej popularnymi imionami. Podpowiadamy dlaczego warto wybrać imię Beatrycze.

Imieniny Beatrycze

  • 18 stycznia,
  • 13 lutego,
  • 10 maja,
  • 29 lipca,
  • 29 sierpnia,
  • 1 września,
  • 25 listopada.

Imię Beatrycze

Nie da się ukryć, że Beatrycze to imię w Polsce stosunkowo rzadkie. Jednocześnie nie można powiedzieć, by miało w sobie cokolwiek pretensjonalnego. Jest oryginalne, bo jest wyjątkowe pod wieloma względami – ciężko przejść obok niego obojętnie. Jak się przekonamy, niezwykłe jest nie tylko jego brzmienie, ale również znaczenie. To imię majestatyczne i wykwintne. Nie zaskakuje nas, gdy dowiadujemy się o kolejnych królowych czy dostojnych damach, które nosiły imię Beatrycze. Od razu zwraca też naszą uwagę, że nie kończy się na „a”, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości polskich imion dla kobiet.

Imię Beatrycze rozsławił Dante Alighieri, twórca jednego z najbardziej znanych dzieł literackich w historii świata – „Boskiej komedii”. Ten słynny XIV-wieczny poemat florencki twórca, wedle własnej deklaracji ze wstępu do dzieła, stworzył właśnie po to, by upamiętnić swoją przedwcześnie zmarłą ukochaną Beatrice Portinari, która odeszła w wieku zaledwie 24 lat. Dante kochał ją od młodości i wspomina o niej we wszystkich swoich utworach. W „Boskiej komedii” Beatrycze oprowadza głównego bohatera po czyśćcu i niebie, przejmując pałeczkę od jego przewodnika po piekle, Wergiliusza. Ta personifikacja idealnej, wzniosłej kobiecej miłości fascynowała i fascynuje od średniowiecza kolejne pokolenia znakomitych twórców – pisarzy, poetów, ale także malarzy. Również w Polsce Zygmunt Krasiński nazwał tom swojej poezji „Moja Beatrice”, tak dał też na imię jednej ze swoich córek. Przedwcześnie zmarła Włoszka z „Boskiej komedii” w 1865 roku dorobiła się nawet swojej asteroidy – 83 Beatrix. Mało które kobiece imię kojarzy się tak jednoznacznie z dawaniem innym szczęścia i miłości, łaski i ukojenia.

Znaczenie imienia Beatrycze

Wyjątkowość imienia Beatrycze nie bierze się tylko z jego pięknego, dostojnego brzmienia. Warto wiedzieć, że to starożytne imię łączy w sobie aż dwa znaczenia. Łacińskie „Beatrix” stanowi bowiem połączenie słów „beatus” i „viatrix”. Pierwsze z nich może jednocześnie oznaczać „błogosławiony”, „spełniony”, „zadowolony”, „szczęśliwy” lub „sprzyjający”. Drugi człon, owo zagadkowe „viatrix”, to żeńska wersja słowa „viator”, czyli „podróżnik, wędrowiec” – tak jak w znanym haśle „viator mundi”, które język polski całkiem udanie oddaje pojedynczym „obieżyświat”. W ten sposób z dwóch łacińskich części powstaje niezwykła kombinacja. Beatrycze ma być kobietą, która nie tylko sama jest szczęśliwa czy obdarzona łaską, ale również przynosi szczęście i zadowolenie innym.

Mała Beatrycze wnosi więc ze sobą łaskę, obdarza spełnieniem i radością swoich najbliższych. Całe życie może być tą wspaniałą osobą, która umie dawać innym, jednocześnie pozostając samemu szczęśliwą. Mała wędrowniczka trafiła na świat, by czynić go lepszym, by obdarowywać szczęściem jego mieszkańców. Widzimy więc wyraźnie, jak uniwersalne i piękne znaczenie ma to niezwykłe imię. Czy można lepiej wyrazić ten piękny dar i niezwykłe błogosławieństwo, ten wspaniały cud, jakim dla rodziców jest każde małe dziecko? Nieprzypadkowo tak pasuje nam, że Dante czyni personifikacją miłości właśnie młodą kobietę o imieniu Beatrycze.

Zdrobnienia imienia Beatrycze

Najprostszym zdrobnieniem wydaje się krótkie, lekkie, sympatyczne Bea. Możemy je „spolszczyć”, rozwijając je do słodkiego „Beasia”. Polskiemu uchu narzuca się również opcja „Beata” czy „Beatka” – ten pierwszy wariant spotkamy w naszym kraju wyraźnie częściej jako pełne imię niż jako zdrobnienie od Beatrycze. A jednak to omawiane dziś imię jest jego wersją oryginalną! Co więcej, jak mogliśmy przeczytać wyżej, zawiera w sobie podwójne znaczenie – „Beata” pochodzi już „tylko” od słowa „beatus”. Odbiera więc posiadaczce inspirujące, nieco tajemnicze miano wędrowniczki. W świecie anglosaskim często spotkamy także urocze warianty „Betty” czy „Bettie”, którymi możemy określać jednocześnie panie, które w Polsce nazywałyby się Elżbieta albo właśnie Beatrycze.

Pochodzenie imienia Beatrycze

Polskie imię Beatrycze pochodzi pośrednio od łacińskiego Beatrix. Wraz ze stopniowym wypieraniem języka starożytnych Rzymian przez włoski imię to zmieniło się w Beatrice, co po włosku wymówimy „Beatricze”. Stąd już bardzo bliska droga do polskiego wariantu, który zawędrował nad Wisłę właśnie z Półwyspu Apenińskiego. Co ciekawe, w języku francuskim to samo Béatrice przeczytamy „Beatris”, czyli bardzo blisko łacińskiego oryginału. Właśnie nad Sekwaną to piękne, wykwintne imię jest wyjątkowo popularne – w latach 1940–2006 nadano je 122 748 francuskim dziewczynkom. Do świata anglosaskiego zawędrowało właśnie ze świata romańskiego i po angielsku również spotkamy wersję Beatrice.

Beatrycze to imię dla kobiety – na razie dziewczynki – wyjątkowej. Sugeruje niezwykłą istotę, która będzie dawała radość innym i sobie. Warto rozważyć odważenie się na to piękne imię, którego szczęśliwa posiadaczka ma ogromną szansę rzeczywiście wprowadzić nieco piękna i łaski do życia tych, którzy sprowadzili ją na świat.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo