18 tygodniowe dziecko – jak wygląda 18 tydzień życia dziecka? 18 tygodniowe dziecko jak wyglada 18 tydzien zycia dziecka

18 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 18 tydzień życia dziecka?

Co potrafi 18 tygodniowe dziecko? Jak wygląda 18 tydzień życia dziecka? Ile śpi 18 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda rozwój 18 tygodniowego dziecka? Co widzi 18 tygodniowe niemowlę? Jak się bawić z 18 tygodniowym niemowlakiem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

18 tydzień życia dziecka – rozwój

Osiemnasty tydzień to czas, w którym twoje dziecko wkracza w piąty miesiąc swojego życia. Aktywnie próbuje wykorzystywać wszystkie zdobyte dotąd umiejętności – z każdym dniem jest coraz bardziej ruchliwe, dlatego pamiętaj, aby zadbać o to, by stale przebywało w warunkach, w których nie może zrobić sobie krzywdy.

18 tygodniowe niemowlę – co potrafi?

  • jego ulubionym obiektem do zbaw stają się nóżki – uważnie się w nie wpatruje, obejmuje rękami i często wkłada je do buzi
  • coraz lepiej rozumie relację przyczynowo – skutkową, na przykład wie, że gdy celowo upuści zabawkę na podłogę, to przyjdzie do niego ktoś z domowników i ją podniesie; zdaje sobie sprawę z tego, że ssanie piersi spowoduje napływ mleka, a płacz sprawi, że za chwilę ktoś je przytuli
  • koncentruję uwagę na danej czynności lub przedmiocie przez dłuższy czas – najłatwiej jest mu skupić się na obiektach, które oddziałują na kilka zmysłów równocześnie, czyli takich które cechują się hałaśliwością, ruchomością, wyjątkowym zapachem, ciekawą fakturą czy też intensywną barwą
  • potrafi chwytać jedną rączką podawane mu przedmioty, a co więcej, do chwytania zaczyna wykorzystywać także kciuki
  • do chwytania przedmiotów używa już nie tylko rączek – zaczyna pomagać sobie nóżkami
  • potrafi wykonać tak zwaną pozycję foki – podczas leżenia na brzuszku unosi swoją klatkę piersiową w sposób niemal prostopadły do podłoża
  • jest w stanie utrzymać lekki kubek obiema rączkami, a także podnieść go do ust

18 tydzień życia dziecka – jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Twoje dziecko w przerwach między kolejnymi drzemkami świetnie potrafi zająć się sobą, jednak czasem zaczyna się nudzić. W takich momentach warto podać mu inną zabawkę lub zmienić formę jego aktywności i na przykład położyć na macie edukacyjnej.

Staraj się również jak najczęściej wchodzić z interakcję ze swoim maluchem – pięciomiesięczne dzieci uwielbiają rozmawiać, przytulać się i bawić ze swoimi rodzicami. Bardzo lubią również zabawy takie jak na przykład „noski”, czyli pocieranie noska o nosek, łaskotki, zabawne miny lub innej maści radosne wygłupy. Jeśli twoje dziecko zaczyna płakać, staraj się nie brać go od razu na ręce – mów do niego, a być może to je uspokoi. To ważne, aby już na tym etapie przyzwyczajać niemowlę do tego, że nie można wszystkiego wymuszać płaczem. W piątym miesiącu życia dziecka zapewne potrafisz już rozpoznać co oznacza dany rodzaj płaczu – uczucie samotności, głodu, zniecierpliwienia czy dyskomfortu. Postaraj się reagować adekwatnie do sytuacji.

Dziecko w osiemnastym tygodniu życia uczy się głównie poprzez zabawę. Fascynują je zabawy z lustrem, takie jak oglądanie własnego wizerunku, uśmiechanie się do siebie czy poruszanie rączkami. Tak małe dziecko nie jest pewne czy osoba, którą widzi w lustrze przedstawia jego wizerunek, dlatego szalenie interesujący jest dla niego fakt, że postać w lustrze powtarza jego ruchy. Do zabawy z niemowlakiem warto zaangażować pozostałych domowników i zorganizować na przykład mały teatrzyk kukiełkowy. Zmieniając głosy i używając maskotek można urządzić wspaniałą, rozwojową zabawę dla malucha.

18 tydzień życia dziecka – szczepienia

Między piątym a szóstym miesiącem życia dziecka zaleca się wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych, takich jak:

  • szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa)
  • szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV)
  • szczepienie przeciwko pneumokokom
  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
  • szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib)

Można poddać dziecko również dodatkowym, płatnym szczepieniom, do których należą:

Dlaczego szczepienie przeciw pneumokokom jest tak ważne?

Szczepienie przeciwko bakteriom Streptococcus pneumoniae stanowi skuteczną metodę zapobiegania chorobom o ciężkim przebiegu, takim jak na przykład zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Dzięki szczepieniu do organizmu dziecka są wprowadzane specjalnie spreparowane antygeny bakteryjne, które przygotowują jego układ odpornościowy do szybkiej i odpowiednio ukierunkowanej obrony w przypadku zetknięcia się z pneumokokami. Ich zjadliwe typy po wniknięciu do organizmu dziecka są bardzo szybko rozpoznawane i unieszkodliwiane, przez wprowadzone za pośrednictwem szczepionki przeciwciała neutralizujące.

Organizm dziecka, które nie zostało poddane szczepieniu przeciw pneumokokom nie potrafi w tak błyskawiczny sposób odpowiedzieć na nadchodzące zagrożenie, ponieważ jego układ immunologiczny jest jeszcze zbyt niedojrzały. W konekswencji, jego odpowiedź obronna jest zbyt słaba.

18 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

W osiemnastym tygodniu życia dziecka rozpoczyna się jego czwarty skok rozwojowy, który zwykle trwa około trzech tygodni. Warto wspomnieć o tym, że każdy kolejny skok rozwojowy będzie trwał dłużej, a tym samym, coraz bardziej będzie dawał się rodzicom we znaki. Czas trwania regresu i niemal nieustannego marudzenia w tym przypadku wynosi przeciętnie od 20 do 30 dni. Pięciomiesięczne niemowlę postrzega rzeczywistość coraz bardziej świadomie, a to stanowczo potęguje kryzys.

Na tym etapie rozwoju, maluch zdaje sobie sprawę z istnienia relacji przyczynowo – skutkowej, dlatego na przykład potrafi celowo upuścić grzechotkę, wiedząc, że przyjdzie rodzic i ją podniesie. Świadomie wyciąga rączki do mamy lub taty, ponieważ liczy na to, że zostanie zabrany z kołyski i przytulony. Odpycha butelkę lub pierś matki w momencie, w którym czuje się najedzony. Pięciomiesięczne niemowlę uwielbia spędzać czas leżąc na brzuszku, ponieważ dzięki temu ma lepszy ogląd na otoczenie. Często wydaje dźwięki, które łączą się w „mamamama” lub „babababa”.

Jakie zmiany przynosi czwarty skok rozwojowy?

  • maluch wreszcie potrafi swobodnie przewrócić się z plecków na brzuch i odwrotnie
  • z łatwością podpiera się rękami i unosi główkę oraz tułów
  • podejmuje próby raczkowania
  • z łatwością potrafi przekładać zabawki z jednej rączki do drugiej
  • z pełną świadomością zrzuca zabawki na podłogę, licząc na to, że któryś z domowników przyjdzie i je podniesie
  • powoli zaczyna reagować, gdy usłyszy swoje imię
  • uśmiecha się do swojego odbicia w lustrze
  • potrafi świadomie wyrazić swoją wolę, na przykład odepchnąć butelkę lub pierś w momencie, w którym nie czuje się już głodny

18 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Osiemnasty tydzień stanowi piąty miesiąc życia dziecka.

18 tygodniowe dziecko – waga i wzrost

Piąty miesiąc życia to czas, w którym dziecko rośnie w tempie około 0,5 centymetra tygodniowo, a jego średnie tempo przybierania na wadze wynosi:

  • od 17 do 18 gramów w ciągu doby
  • około 120 gramów w ciągu tygodnia
  • około 500 gramów miesięcznie

Jakie są uśrednione normy dla wagi i wzrostu osiemnastotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary pięciomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 6,7 kg
  • wzrost: 64 cm

Przeciętne wymiary pięciomiesięcznego chłopca:

  • waga: 7,2 kg
  • wzrost: 66 cm

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że podane wymiary mają jedynie charakter informacyjny i opierają się na danych statystycznych. Korzystając z przedstawionych informacji warto zastosować odchylenie na poziomie +/- 4 centymetrów oraz +/- 0,8 kg. Jeśli chcesz sprawdzić jak twoje dziecko rozwija się na tle swoich rówieśników, zajrzyj do siatki centylowej.

18 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Osiemnastotygodniowe niemowlę zjada zwykle pięć posiłków w ciągu doby, przy czym na jeden posiłek składa się przeciętnie od 150 do 180 ml mleka. Na tym etapie jego rozwoju średni czas karmienia nie powinien przekraczać 15 – 20 minut. Piąty miesiąc życia dziecka to czas, w którym warto rozszerzyć jego dietę o produkty bezmleczne, takie jak na przykład woda, kleiki, kaszki, jajka, mięso, ryby i soki owocowe.

Jeśli zastanawiasz się czy twoje dziecko je odpowiednio dużo, zwróć uwagę na takie czynniki jak:

  • odpowiednia częstotliwość oddawania moczu (przynajmniej sześć razy na dobę)
  • prawidłowy rytm wypróżnień i odpowiednia konsystencja stolca
  • prawidłowy rozwój psychomotoryczny i odpowiednia kondycja dziecka

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości skonsultuj się z pediatrą.

18 tydzień życia dziecka – jak widzi niemowlę w 18 tygodniu życia?

Piąty miesiąc życia dziecka to czas, w którym obie jego półkule mózgowe zaczynają ze sobą harmonijnie współpracować, dzięki czemu maluch zaczyna wyraźnie dostrzegać obiekty, które znajdują się w środkowej linii jego ciała. To również etap, w którym niemowlę zaczyna widzieć wyraźnie w sposób trójwymiarowy, a także potrafi trafnie oszacować swoją odległość od danego przedmiotu. U dziecka w osiemnastym tygodniu życia rozwija się również koordynacją pomiędzy rączkami, stópkami i oczami. Dzięki temu maluch często wpatruje się w swoje stopy, chwyta je obiema rączkami i wkłada je do buzi.

Na tym etapie wzrok wciąż pozostaje najsłabiej rozwiniętym zmysłem u malucha, dlatego warto zadbać o to, aby stymulować go w sposób świadomy i dostosowany do jego wieku. Możesz wspomagać rozwój zmysłu wzroku u swojego dziecka poprzez oglądanie kolorowych książeczek z prostymi grafikami, turlanie piłeczki o żywym kolorze czy wspólne poszukiwanie rzuconej zabawki.

Ile śpi 18 tygodniowe dziecko?

Pięciomiesięczne dziecko przesypia zwykle od 12 do 15 godzin w ciągu doby, jednak ze względu na czwarty skok rozwojowy, który odbywa się między osiemnastym a dwudziestym tygodniem życia malucha, może on mieć problemy z zasypianiem, a jego sen może być teraz szczególnie niespokojny.

Jak wspomagać spokojny sen u niemowlaka?

  • po wieczornej kąpieli wykonaj dziecku relaksujący masaż – możesz użyć w tym celu oliwki o kojącym zapachu
  • na kilka godzin przed zaśnięciem malucha nie inicjuj pobudzających zabaw – w ten sposób pozwolisz mu się wyciszyć
  • postaraj się, aby temperatura panująca w sypialni dziecka nie przekraczała 21 – 22 stopni Celsjusza
  • zadbaj o to, aby w otoczeniu, w którym dziecko zasypia panowała absolutna cisza, a światło było przygaszone