Imię Oliwia – pochodzenie i znaczenie imienia Oliwia

Jak nazwać córeczkę, mającą przyjść na świat? To w oczywisty sposób bardzo poważna decyzja – żywy, niezwykle bliski nam człowiek będzie nosił konkretne imię przez całe życie. Ostatnio sporą popularnością w naszym kraju cieszy się właśnie Oliwia, wędrując w górę kolejnych corocznych rankingów. Czy warto postawić właśnie na nie?

Imieniny Oliwii

  • 5 marca
  • 15 czerwca

Imię Oliwia

Oliwia długo nie była szczególnie popularnym imieniem w Polsce. Nie spotkamy go często wśród dorosłych już kobiet w naszym kraju. W ostatnich latach jednak ewidentnie to właśnie Oliwia jest coraz częściej i częściej wybierana przez rodziców polskich maluszków. Według oficjalnych danych publikowanych przez odpowiednie ministerstwo, w 2017 Oliwia była 11. imieniem najczęściej nadawanym nowo narodzonym polskim dziewczynkom. W 2018 awansowała już na 10. miejsce, by w 2019 kontynuować swój marsz, znów przesuwając się o jedno „oczko” i wskakując na 9. pozycję w rankingu. Tendencja jest więc bardzo wyraźna i jednoznaczna.

Znaczenie imienia Oliwia

Oliwia to imię, które spotkamy po raz pierwszy w starożytnym Rzymie. Nie zaskoczy nas, że pochodzi od łacińskiego słowa „oliva”, oznaczającego drzewo oliwne, jego owoc lub po prostu oliwkę. W końcu ciężko o roślinę, która bardziej jednoznacznie kojarzyłaby się nam właśnie ze słoneczną Italią.

Przy okazji warto zaznaczyć, że wbrew częstemu przekonaniu, imię Oliwier nie jest (przynajmniej z punktu widzenia historii) męskim odpowiednikiem Oliwii. Takowym byłby Olivius (po polsku zapewne Oliwiusz), który jednak zdecydowanie nie odniósł sukcesów takich jak Oliwia. Oliwier (Oliver, Olivier) to zaś inne imię, pochodzenia normandzkiego.

Zdrobnienia imienia Oliwia

Polskiemu uchu bez wątpienia narzuca się najprostsze rozwiązanie, czyli Oliwka – zapewne w dużej mierze po prostu dlatego, że to słowo istniejące w naszym języku w innym znaczeniu. Nietrudno stworzyć też inne, sympatycznie brzmiące zdrobnienia, takie jak Oliwcia czy Olinia. Można też pożyczyć kilka od Aleksandry, czyli imienia znacznie bardziej popularnego w Polsce w przeszłości, choć dziś, co ciekawe znajdującego się w statystykach poniżej Oliwii. Wówczas będziemy zwracać się do dziewczynki per Ola, Olcia czy Oleńka.

Na tym jednak nie koniec – ciekawym zdrobnieniem będzie Liwia i pochodząca od niej Liwka. To rozwiązanie wyjątkowo interesujące. Z jednej strony można je wyprowadzić z tradycyjnego polskiego, dziś raczej rzadziej spotykanego pieszczotliwego skracania imion żeńskich (np. Gosia jako zdrobnienie od Małgorzata czy Linka od Celina). Z drugiej strony, Liwia to piękne łacińskie imię, znane właśnie w starożytnym Rzymie, z którego wywodzi się Oliwia. Liwią była na przykład żona pierwszego cesarza, Oktawiana Augusta, przy okazji matka jego następcy, Tyberiusza (pasierba Oktawiana, który nie miał męskiego potomka).

Pochodzenie imienia Oliwia

Jak była mowa wyżej, Oliwia to imię pochodzenia łacińskiego. Z imperialnego Rzymu zawędrowało do kolejnych krajów Zachodu – Włoch, Francji, Niemiec, Szwecji, Anglii, Stanów Zjednoczonych. Inaczej niż w przypadku wielu innych imion, nie znajdziemy tu wielu rozmaitych wersji, zróżnicowanych w zależności od kraju i języka. Podstawowa łacińska wersja to Olivia, ją też spotkamy w każdym z wymienionych państw (choć w krajach anglojęzycznych czasem używana jest wariacja Olive). Stosunkowo jednolita będzie w wymienionych językach również wymowa omawianego dziś imienia. Jak nietrudno zauważyć, polska Oliwia różni się od oryginału jedynie jedną literką – „w” zamiast niewystępującej w naszym języku „v”.

Warto wiedzieć, że rosnącą popularnością imię Oliwia cieszy się nie tylko wśród polskich rodziców małych dziewczynek. Co więcej, największych sukcesów wcale nie odnosi również w naturalnie bliskich sobie krajach leżących nad Morzem Śródziemnym, takich jak Włochy czy Francja, choć jest w nich stale używana. Polem oszałamiającej kariery Oliwii okazał się w ostatnich dekadach świat anglosaski, często tak różniący się w gustach od romańskiego. W analogicznych rankingach prowadzonych w krajach anglojęzycznych zdobywa pozycje jeszcze wyższe niż w tych w Polsce, omawianych na początku tekstu. Olivia to stale jedno z kilku najpopularniejszych imion żeńskich w Australii i Stanach Zjednoczonych. W statystykach prowadzonych dla Anglii i Walii Olivia króluje zaś rok w rok, nieprzerwanie od 2016.

Wygląda więc na to, że fenomen tego imienia zawędrował nad Wisłę właśnie znad Tamizy. Nie jest to zaskakujące – wszyscy wiemy, jak silna jest obecnie pozycja języka angielskiego i świata angielskojęzycznego w kulturze popularnej. Co ciekawe, w samej Anglii – a więc pośrednio także w Stanach Zjednoczonych czy Australii – imię Oliwia zostało spopularyzowane właśnie za pośrednictwem kultury, a konkretnie komedii „Wieczór Trzech Króli” Williama Szekspira (w oryginale „Twelfth Night, or What You Will”). W utworze, który dzieje się w fikcyjnej krainie Iliria, jedną z głównych bohaterek jest właśnie dama o imieniu Oliwia.

Oliwia to imię szlachetne i interesujące. Nieprzypadkowo wybiera je tak wielu rodziców w Polsce, ale również wielu krajach Europy i świata. Czy i w Polsce za kilka lat Oliwia zasiądzie na tronie? Przekonamy się już niebawem.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo