5 tygodniowe dziecko – jak wygląda 5 tydzień życia dziecka? 5 tydzien zycia dziecka 5 tygodniowe dziecko 5 tygodniowe niemowle 2

5 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 5 tydzień życia dziecka?

Jak wygląda 5 tydzień życia dziecka? Co widzi dziecko w 5 tygodniu swojego życia? Co potrafi 5 tygodniowe dziecko? Jak wygląda rozwój 5 tygodniowego niemowlaka? Jaka powinna być waga 5 tygodniowego niemowlaka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

5 tydzień życia dziecka – rozwój

Piąty tydzień życia dziecka jest niejako przełomowy, ponieważ przestaje ono być noworodkiem – jest to określenie zarezerwowane jedynie dla pierwszego miesiąca po dniu narodzin. 5 tygodniowe dziecko wkracza już w swój drugi miesiąc życia, przyzwyczaiło się do funkcjonowania poza organizmem mamy i od tej chwili staje się niemowlakiem.

Dziecko na tym etapie rozwoju śpi coraz krócej, a w okresach czuwania (czyli w przerwach między kolejnymi drzemkami) uczy się reagować na różnorodne bodźce. 5 tygodniowe niemowlę potrafi już wyrażać emocje, a także sygnalizować swoje zainteresowanie jakimś przedmiotem, używając do tego niemal całego swojego ciała. Energicznie macha rączkami i nóżkami, odwraca główkę i zaczyna się wiercić. Dodatkowo, 5 tygodniowe dziecko podczas krzyku może ronić pierwsze łzy. W poprzednich tygodniach niemowlę płakało, natomiast był to rodzaj płaczu zupełnie pozbawiony łez. Taka zmiana jest świadectwem prawidłowego rozwoju układu nerwowego, a także odpowiedniej pracy gruczołów łzowych. Nowa umiejętność wzbogaca niemowlę o kolejny sposób wyrażania emocji. 5 tygodniowe niemowlę coraz częściej i coraz dłużej zaczyna przyglądać się twarzom i przeróżnym przedmiotom. Jest to efektem rozwoju jego koordynacji wzrokowej.

Jak zmienia się dziecko w piątym tygodniu życia pod względem rozwoju fizycznego?

5 tygodniowe dziecko w dalszym ciągu znaczną większość doby spędza w pozycji leżącej, jednak poziom sprawności jego ciała z każdym dniem się podnosi. Nie zmienia to faktu, że tak małe dziecko przez całą dobę jest całkowicie zależne od swoich rodziców.

Co potrafi zrobić maluch w piątym tygodniu życia?

  • podnosić główkę na wysokość około 4 centymetrów w trakcie leżenia na brzuszku
  • utrzymać głowę w górze przez kilka sekund – jego mięśnie nie są jeszcze wystarczająco silne, aby móc wytrwać dłużej w tej pozycji, dlatego po chwili główka opada
  • obracać ją na boki
  • wyciągać rączki w momencie, w którym jakiś przedmiot go zainteresuje

W jaki sposób wspierać rozwój pięciotygodniowego dziecka?

W piątym tygodniu życia u twojego dziecka zaczynają formować się nowe sposoby reagowania emocjonalnego – pozytywne, takie jak na przykład zaciekawienie, zadowolenie, radość, oraz negatywne, na przykład złe samopoczucie, strach i niezadowolenie. Stany emocjonalnego kilkutygodniowego dziecka stanowią odbicie zachowań i uczuć jego rodziców, dlatego pamiętaj o tym, aby dbać o spokojną, pełną życzliwości i ciepła atmosferę panującą w domu, a także okazuj dziecku miłość na każdym kroku. Poczucie, że jest kochane i akceptowane niesamowicie wspiera jego dalszy rozwój i wpływa na całe jego życie.

5 tygodniowe dziecko potrzebuje również Twojego wsparcia podczas rozwoju fizycznego. Na tym etapie zaleca się trenowanie podnoszenia główki, podczas którego niemowlę powinno leżeć na twardym i równym posłaniu, mając rączki ułożone pod klatką piersiową. Co ważne, nie powinno się urządzać takiego treningu zaraz po karmieniu, ponieważ nacisk na pełny brzuszek mógłby sprawić dziecku ogromny dyskomfort. Nigdy też podczas takiego treningu nie zostawiaj dziecka samego, ponieważ w takiej pozycji jest nieco mniej bezpieczne, niż wtedy, kiedy po prostu leży na swoich plecach.

5 tydzień życia dziecka – jak się bawić z niemowlakiem?

W każdym tygodniu rozwoju dziecka staraj się do niego jak najwięcej mówić. 5 tygodniowe niemowlę potrzebuje również, aby je często przytulać, kołysać, a także śpiewać kołysanki. Co jeszcze będzie atrakcją dla pięciotygodniowego malucha?

  • grzechotanie grzechotką – niemowlęta rozwijają się w błyskawicznym tempie i całkiem prawdopodobne, że na początku swojego piątego tygodnia życia twoje dziecko będzie mogło utrzymać grzechotkę w swojej małej rączce zaledwie przez kilka sekund, podczas gdy tydzień później będzie potrafiło już nią nawet wymachiwać! Ważne, aby dla niemowląt wybierać miękkie grzechotki, pozbawione ostrych krawędzi. 5 tygodniowe dziecko nie potrafi jeszcze kontrolować swoich ruchów i twardą grzechotką mogłoby zrobić sobie krzywdę.
  • pokazywanie kolorowych przedmiotów – dziecko w piątym tygodniu swojego życia widzi już znacznie lepiej, niż jeszcze dwa lub trzy tygodnie temu. Dlatego pokazuj mu przedmioty o zdecydowanie żywych barwach, takich jak na przykład czerwień, błękit, żółć lub zieleń. Skupienie wzroku na tak intensywnym i żywym kolorze to nie lada atrakcja dla takiego malucha!
  • naśladowanie dźwięków, które sam wydaje – gdy twój maluch się zaśmieje, zaśmiej się zaraz po nim, gdy kichnie, powiedz „apsik!”, gdy westchnie, spróbuj to powtórzyć. Naśladowanie dźwięków niemowlaka to forma pierwszej rozmowy – akcja powoduje reakcję. Nie dość, że w ten sposób utrzymujesz stały kontakt ze swoim dzieckiem, to dla twojego malucha będzie to doskonała zabawa!

5 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Na przestrzeni trzeciego i czwartego tygodnia życia niemowlę przechodzi przez swój pierwszy skok rozwojowy. Warto w tym przełomowym momencie zadbać o to, aby dziecko nie było narażone na nadmiar bodźców zewnętrznych, a także od czasu do czasu dać mu szansę na wyciszenie się. Jakie zmiany przynosi pierwszy skok rozwojowy?

  • dłuższe przerwy dzielące kolejne drzemki
  • poprawę trawienia pokarmu
  • niemowlę zaczyna zauważać co się wokół niego dzieje – z uwagą obserwuje świat i znacznie częściej niż dotąd z fascynacją intensywnie wpatruje się w ludzi oraz przedmioty
  • dziecko zaczyna się uśmiechać

5 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

5 tydzień życia dziecka to początek drugiego miesiąca życia dziecka. To czas, w którym przestaje być noworodkiem i wkracza w okres niemowlęcy.

5 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Biorąc pod uwagę powszechnie przyjęte normy tempa wzrostu, dziecko do czwartego miesiąca życia powinno:

  • przybierać na wadze od 140 do 230 gramów tygodniowo
  • rosnąć w tempie około 1 centymetra w ciągu dwóch tygodni

Warto zaznaczyć, że waga dziecka w piątym tygodniu życia zależy od jego wagi w dniu urodzenia i ta sama zasada dotyczy także wzrostu. Aby dowiedzieć się czy twoje 5 tygodniowe dziecko rozwija się w sposób prawidłowy, nie musisz go ważyć co tydzień – wystarczą pomiary dokonywane podczas regularnych wizyt w przychodni lekarskiej. Pediatra może jednak zalecić częste pomiary wagi u niemowlaka, jednak są to wyjątkowe przypadki, takie jak na przykład apatia u dziecka, brak umiejętności ssania pokarmu czy też jedna z poważniejszych chorób. Częste ważenie zaleca się również w przypadku wcześniaków oraz dzieci, które zbyt rzadko budzą się na karmienie lub zasypiają w trakcie.

Jeśli chcesz sprawdzić jak twoje 5 tygodniowe niemowlę rozwija się na tle swoich rówieśników, pomogą ci w tym siatki centylowe. Jak odczytywać te parametry? Jeśli masa ciała twojego malucha oscyluje wokół 40 centyla, oznacza to, że czterdzieści procent dzieci znajdujących się w danym wieku metrykalnym waży mniej, a sześćdziesiąt procent więcej od twojego dziecka. Pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej siatki centylowej do pomiarów, czyli takiej, która będzie prawidłowa dla wieku oraz płci twojego niemowlęcia.

Jeśli waga dziecka oscyluje na poziomie 80 lub 90 centyla może to oznaczać, że karmisz je zbyt często i zbyt obficie, a co za tym idzie, przybiera na wadze zbyt szybko. Jeśli natomiast waga twojej pociechy jest zbyt niska, na przykład znajduje się w granicach 10 centyla, może to być oznaką choroby układu pokarmowego lub schorzeń infekcyjnych. W przypadku każdej zauważonej nieprawidłowości warto skontaktować się z pediatrą.

5 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść niemowlę?

Niemowlę w piątym tygodniu życia w swojej codziennej diecie wciąż potrzebuje jedynie mleka. Najlepiej, żeby był to pokarm płynący z piersi mamy, jednak w obecnych czasach w aptekach i w specjalistycznych sklepach internetowych można znaleźć również mleko modyfikowane cechujące się doskonałą jakością i składem. To dobra opcja dla tych mam, które nie mogą lub z jakiegoś powodu nie chcą karmić piersią.

Karmienie piersią

Początek drugiego miesiąca życia dziecka to czas, w którym wciąż obowiązuje zasada karmienia na żądanie, jednak przerwy między kolejnymi posiłkami ulegają wydłużeniu. Dziecko potrafi coraz lepiej ssać, więc w szybszym czasie dostaje tyle mleka, ile potrzebuje. Dodatkowo, na tym etapie potrafi już zjeść nieco więcej, a tym samym najeść się na kolejnych kilka godzin.

Karmienie butelką

W przypadku karmienia dziecka za pomocą butelki również stosujemy zasadę karmienia na żądanie, jednak warto pamiętać o tym, że nie każdy płacz niemowlaka oznacza głód. Mleko modyfikowane nie jest tym samym co naturalne mleko z piersi matki, dlatego podając go dziecku zbyt dużo i zbyt często zauważysz, że będzie ono nadmiernie szybko przybierać na wadze. Niemowlę w drugim miesiącu życia powinno otrzymywać około sześć porcji mleka modyfikowanego dziennie, przy czym jedna porcja nie powinna przekraczać 130 ml.

5 tygodniowe dziecko – jak widzi niemowlę w 5 tygodniu życia?

W drugim miesiącu życia najsłabiej dotąd rozwinięty zmysł dziecka zaczyna się wyraźnie poprawiać. 5 tygodniowe niemowlę widzi coraz lepiej, a w szczególności:

  • powoli zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy ze swoją mamą
  • dostrzega rysy twarzy i potrafi je zapamiętywać
  • może odpowiedzieć uśmiechem na uśmiech
  • zaczyna dostrzegać coraz bardziej skomplikowane kształty i szczegóły, a także silnie kontrastujące ze sobą powierzchnie

Ile śpi 5 tygodniowe dziecko?

Niemowlęta będące między swoim pierwszym a trzecim miesiącem życia przesypiają przeciętnie od 16 do 20 godzin na dobę, najczęściej dzieląc sen w następujący sposób:

  • w ciągu dnia: trzy lub cztery drzemki trwające od 1 do 2 godzin (mogą zdarzyć się również krótkie drzemki, które trwają na przykład 15 minut)
  • w nocy: od sześciu do ośmiu godzin nieprzerwanego snu (jednak w przypadku zaledwie pięciotygodniowego malucha sukcesem będzie przespanie około pięciu godzin)

5 tygodniowe dziecko śpi tyle, ile potrzebuje, a budzi się najczęściej wtedy, kiedy jest już wypoczęte lub głodne, albo gdy po prostu chce się przytulić do mamy. Warto pamiętać, że każde niemowlę cechuje się swoimi indywidualnymi potrzebami, a podane wyżej wartości mają jedynie charakter informacyjny i statystyczny. To, ile czasu w ciągu doby przesypia dziecko, zależy od wielu czynników, takich jak na przykład wiek, temperament i geny.