Imię Sophie – pochodzenie i znaczenie imienia Sophie

Gdy szukamy imienia dla mającego wkrótce narodzić się dziecka, najczęściej kierujemy się dwoma czynnikami. Z jednej strony mamy często ochotę postawić na imię sprawdzone, popularne, zakorzenione w kulturze. Z drugiej kusi nas jednak oryginalność i chęć dania dziecku od urodzenia poczucia wyjątkowości. Być może pewnym kompromisem będzie w takiej sytuacji wybór imienia popularnego w Polsce, ale w zwesternalizowanej wersji. Podpowiadamy co oznacza i do kogo pasuje imię Sophie.

Imieniny Sophie

Sophie nie ma osobnych imienin w Polsce. Wydaje się, że możemy bez problemu przyjąć, że obchodzi je wtedy, co Zofia. Wówczas będzie to:

  • 15 maja,
  • 2 września,
  • 18 września,
  • 23 września,
  • 30 września
  • 18 grudnia.

Imię Sophie

Sophie to wariant od wieków doskonale znanego w Polsce imienia Zofia. Istnieją imiona, które w każdym języku brzmią praktycznie jednakowo, ale wydaje się, że dziś omawiane akurat do nich nie należy. Dziesiątki języków europejskich prezentują nam dziesiątki kombinacji – Zofia, Zofka, Sonia, Sonja, Sonija, Sonka, Sophie, Sophia, Sofia, Sophija, Zopija, Sohvi… Sophie to podstawowa wersja w krajach anglosaskich i Francji, zapewne właśnie z nich zawędrowała nad Wisłę. To nic nadzwyczajnego. Gdy w XIX wieku lingua franca europejskich elit czy wykształconych arystokratów był język francuski, czymś naturalnym i bardzo częstym było w tego rodzaju towarzystwie używanie francuskich zwrotów czy zwracanie się do siebie nawzajem przy użyciu francuskich wersji swoich imion. Również, gdy rozmawiali ze sobą dwaj Polacy czy dwaj Rosjanie. Dziś bez dwóch zdań najczęściej nauczanym językiem obcym, w którym mówi lub chce mówić każdy, nie tylko ci najbogatsi czy najlepiej wykształceni, jest język angielski. Tym bardziej, że wiąże się to z popularnością angielskojęzycznej kultury popularnej, pochodzącej głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale również z Wielkiej Brytanii. Stąd nic dziwnego, że w Polsce coraz więcej rodziców decyduje się na „angielskie” imiona dla swoich pociech.

Znaczenie imienia Sophie

Omawiane dziś to chyba jedno z imion o najbardziej znanym znaczeniu. Greckie słowo „sophia” oznacza mądrość, „wiedza”. Obok wyjaśnienia żeńskiego imienia najczęściej spotkamy się z nim przy okazji definiowania filozofii, czyli – również właśnie ze starożytnej greki – „umiłowania mądrości”. Do Polski to słowo i to imię zawędrowało – jak to często bywało w historii – przez łacinę, czyli język starożytnych Rzymian, którzy na pewnym etapie podporządkowali sobie Grecję, następnie wchłaniając, przetwarzając i rozprzestrzeniając jej dorobek cywilizacyjny. Zanim trafiło bezpośrednio nad Wisłę, najpierw zahaczyło o język niemiecki. We wszystkich wymienionych miejscach, należących do tego samego zachodniego kręgu kulturowego, imię szybko przybierało na popularności. Nic dziwnego – mądrość czy zaradność życiowa jest zawsze w cenie, w każdym kraju i w każdej epoce. Któż nie chciałby życzyć takich cech swojej córce?

Zdrobnienia imienia Sophie

Bezpośrednio od Sophie ciężko o zdrobnienia – również w „oryginalnych” dla niego językach angielskim czy francuskim. Wydaje się, że nie będzie niczym nienaturalnym używanie zakorzenionych w naszym kraju zdrobnień, których znajdziemy w języku polskim mnóstwo – Zosia, Zośka, Zosieńka, Zocha, Zochna.

Pochodzenie imienia Sophie

Jak już wspomniano, omawiane dziś imię pochodzi ze starożytnej Grecji i oznacza „mądrość, wiedzę”. W średniowiecznym świecie chrześcijańskim często kojarzono je z mądrością Boga. To pod wezwaniem Mądrości Bożej stawiano kolejne miejsca kultu – chociażby najważniejszą świątynię cesarstwa bizantyjskiego, miejsce koronacji kolejnych imperatorów, przepiękną Hagię Sophię w Kostantynopolu/Stambule, niedawno zamienioną na meczet. Mądrość ma jednak znaczenie tak uniwersalne, że każdy się w nim odnajdzie i chyba nikt nie uważa go za mało istotne. Zarazem to imię brzmi naprawdę pięknie i majestatycznie – być może nawet bardziej w tej „angielskiej”/„francuskiej” wersji Sophie, o której dzisiaj rozmawiamy.

Omawiane dziś imię w swoich rozmaitych wariantach jako jedne z bardzo niewielu niezmiennie utrzymuje się na „rynku” od setek lat we wszystkich krajach Europy. Nie jest to przypadek. Dziewczynce, której nadamy imię „Mądrość”, dajemy szansę na realizację dowolnie wygórowanych ambicji. Zachęca ono do stawiania sobie nieprzeciętnych celów, pracy, systematyczności, konsekwentnego wysiłku, ale także rozwagi, cierpliwości i zwykłego zdrowego rozsądku. Z drugiej strony, współcześnie imienniczką, z którą wyjątkowo łatwo byłoby się jej skojarzyć, będzie Sophia Loren, czyli wybitna i piękna włoska aktorka ceniona jak świat długi i szeroki. Wreszcie można pomyśleć też o świętej Zofii/Sophii, pobożnej wdowie, której wszystkie trzy córki zostały zabite przez okrutnych Rzymian podczas prześladowań w II wieku naszej ery. Setki lat popularności imienia dostarczają małej Sophie ogrom interesujących wzorców, w których będzie mogła komfortowo przebierać, niezależnie od dziedziny, w której będzie chciała się realizować. Uniwersalność tej wersji imienia być może ułatwi wchodzenie w bliskie kontakty z obcokrajowcami lub zachęci do nauki języków obcych, z których imię się bezpośrednio wywodzi.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo